Drážďany se třesou před českou povodňovou vlnou

Pirna/Míšeň (Německo) - Rozvodněné Labe dnes udeřilo v saské Míšni a rozlilo se do historického centra. Místní se teď strachují, kam až voda vystoupá, jestli do města proslaveného porcelánem dorazí předpovídaná povodňová vlna z Česka. Stejné obavy vyvolává Labe také v saské Pirně, kterou dnes potkal stejný osud jako Míšeň.

"Drážďany se třesou před českou vlnou," hlásá dnes velký nápis na titulní straně nejčtenějšího německého deníku Bild. "Samozřejmě i my se třeseme," přiznal ČTK majitel stánku s novinami v centru Míšně, která leží asi 25 kilometrů od Drážďan. "Sem ke mně voda určitě nevystoupá, ale o něco níže to určitě schytají, pokud ta vlna z Česka přijde," nepochybuje.

"Jestli Labe v Drážďanech vystoupí na devět metrů, tak to tu máme taky," poznamenala starší paní, která se při venčení psa přišla podívat na rozlitou řeku.

"Podle médií to má být letos ještě horší než v roce 2002, takže strach máme, protože tenkrát bylo zatopené úplně celé centrum," zavzpomínala na události v létě před jedenácti lety mladá maminka, jejíž děti měly ze zatopených ulic pod majestátním míšeňským dómem spíše zábavu a využívaly možnost brodit se vodou v místech, kde normálně vedou chodníky.

"Tehdy (v roce 2002) lidi ani nestačili své obchody vyklidit, teď už se stihli připravit. Myslím, že tentokrát to bude dobré," věří navzdory varovným zprávám paní s psíkem.

Stejný obrázek dnes nabízela Pirna ležící proti proudu Labe nedaleko českých hranic. Kalná voda se vylila do historického centra a pěší zónu proměnila v nefalšovanou řeku. Obchodníci na poslední chvíli rychle vystěhovávali své živnosti a zvenku je utěsňovali igelity a pytli s pískem. V nejpostiženějších částech starého města museli lidé opustit své domovy.

V důsledku vzdouvání Labe stoupá hladina Kamenice v Hřensku na hranici s Německem a v nejbližší době překročí hranici padesátileté vody, informuje server rozhlas.cz

Město Hřensko už v pondělí zahájilo evakuaci. Neodešli ale úplně všichni obyvatelé. "Všichni nejsou pryč, zůstává asi 8 lidí na bezpečných místech," řekl v úterý ráno starosta Jan Havel.

Škody v Hřensku odhadl na zhruba 100 až 150 milionů korun. "Pomoc momentálně nepotřebujeme, to až jakmile voda opadne. Spíš bychom potřebovali, aby se alespoň na chvíli rozsvítilo sluníčko a nepršelo. Lidé jsou vyčerpaní a nevyspalí," dodal starosta.

"Těšíme se, že za měsíc přijedou do Hřenska návštěvníci na lodičky," rozloučil se Havel optimisticky s odkazem na velkou turistickou atrakci svého města.

Doprava na Ústecku je kvůli rozvodněnému Labi stále komplikovaná. Ústí je kromě trasy na Teplice prakticky neprůjezdné a stejná situace se očekává v Děčíně. Krajská dopravní policie proto podle vedoucího Jiřího Ušáka přistoupila k několika opatřením. „Na D8 je uzavřen sjezd na 69. kilometru a také sjezd na u Knínic pro kamiony," upřesnil.

V 18 hodin by měla hladina Labe v Mělníku vystoupat na svou nejvyšší hodnotu. Řeka by neměla přesáhnout 950 centimetrů. Hráze ve městě jsou o pět centimetrů vyšší a pracuje se na jejich zpevnění. Nejhorší je situace u přístavu, kde se hráz navyšuje pytli s pískem. Do lokalit Staré Mlazice a Pšovka, odkud byli ráni evakuováni lidé, voda zatím nedorazila.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy