Horko si v Anglii vyžádalo stovky životů, moře je navíc plné žraloků

Londýn - Británii sužují několik dní největší vedra za posledních sedm let a úřady uvedly do pohotovosti zdravotní zařízení, uvedla dnes stanice BBC. Středa byla se 32,2 stupně Celsia v Londýně nejteplejším dnem od začátku roku. Horko podle deníku The Times již přispělo k úmrtí stovek lidí.

Záchranné služby zároveň varují před rizikem utopení poté, co v úterý utonuly při plavání na různých místech Británie čtyři osoby.

Horko mění podle deníku The Sun i zvyklosti žraloků v oblasti, kde se zpravidla zdržují daleko od pevniny. Jeden potápěč podle listu ale v sobotu narazil na skupinu pěti údajně nebezpečných žraloků u jihozápadního pobřeží Británie. "Teplo přitahuje makrely k pobřeží a žraloci plavou za nimi," vysvětlil 52letý potápěč.

Současné počasí v Anglii se zcela vymyká tradici. V Británii jsou tradičně teplá léta a chladnější zimy, avšak se srovnáním s Českem jsou zde přece jenom nižší teploty. Tuhé zimy jsou v Anglii výjimečné. Chladnější a větrnější počasí způsobuje krátká vzdálenost od moře. Pro zdejší podnebí jsou charakteristické mlhy, vysoká vlhkost vzduchu a deště – roční úhrn srážek činí okolo 912 mm. Nejvíce dešťových srážek spadne v západní části země.

Nejchladněji je na severu Anglie. Naopak nejideálnější počasí je na jihovýchodě, kde prší nejméně a teploty jsou zde vyšší než v ostatních částech země. Průměrné letní teploty dosahují 17,6 °C, zimní pak 4 °C. Srovnáme-li teploty všech zemí Spojeného království (Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko), zjistíme, že nejpříjemnější teploty jsou v Anglii.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Počasí žraloci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy