Zemanovi kamarádi se nebezpečně roztahují, všímá si zahraničí

Ulm - Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) nemá žádné křeslo v parlamentu, její zakladatel Miloš Zeman je přesto prezidentem. Zemanovci v Česku nově zastávají všechny přední úřady, napsal dnes německý deník Südwest Presse.

V parlamentních volbách levicoví zemanovci neuspěli a pětiprocentní hranici nepřekročili. "Přesto ale od té doby, co se Zeman stal prvním přímo zvoleným prezidentem země, zaplavují čelní straníci významné posty," míní list.

Jiří Rusnok kdysi neúspěšně za tuto stranu kandidoval. Dnes je z něj premiér, kterého Zeman jmenoval. Vratislav Mynář, který byl dlouholetým šéfem zemanovců, je dnes Zemanovým kancléřem na Pražském hradě. 

Od středy je místopředseda SPOZ Radek Augustin novým šéfem úřadu vlády. "Stal se tak posledním z řady ze Zemanovy strany, která se začíná roztahovat. Bez jediného mandátu, jen díky prezidentově důvěře," napsal Südwest Presse.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka podle deníku vyslovil to, co si myslí všichni, kteří k Zemanovu táboru nepatří. A sice, že je "absurdní, když strana, která se ani jednou nedostala v demokratických volbách do parlamentu, disponuje takovým vlivem". Z konzervativního tábora zní ještě větší kritika. "Je to všechno zcela neuvěřitelné," citoval deník předsedu klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka.

"Rusnokova vláda, která podle všeho nemá žádnou šanci, že 8. srpna získá důvěru parlamentu, je v otázce personálních výměn také horlivá," uvedl list s tím, že se přes třicet ministerských náměstků během 14 dnů muselo se svým křeslem rozloučit. 

I pražští komentátoři, kteří jsou spíše z konzervativních řad, prý běsní. Jeden z nich, jak Südwest Presse připomenul, napsal, že Zeman na sebe zcela strhává moc a že když se nebude parlament bránit, nebude již ve hře, stejně jako demokracie v Česku.

Co vlastně lze od Zemana čekat

Miloš Zeman působí v české politice již skoro čtvrt století, víme o něm a jeho okolí všechno, přesto jsme nuceni s jistými rozpaky konstatovat, že bude rovněž velmi nevypočitatelný, píše server ceskapozice. Nasvědčují tomu zejména tři skutečnosti:

Miloš Zeman se vrací do politiky a přímo na post prezidenta republiky jako starý člověk, je mu 68 let. V tom věku už se lidé nemění a stávají se trvdohlavými. Miloš Zeman jako solitér může dělat, co chce, nemusí se na nikoho ohlížet. Nikomu nic nedluží, nedeterminují ho žádné obchody z minulosti. Dá se říct, že je bez diskuse nejsvobodnějším českým politikem současnosti. Proto z hlediska zajeté mocenské praxe postrádá v řadě ohledů předvídatelnost.

V kuloárech se hodně spekuluje, kdo Miloše Zemana umí, kdo je jeho fámulem či spin-doktorem. Má svého Dalíka nebo Janouška? Ovládá ho lobbista Miroslav Šlouf, Martin Nejedlý, nebo Zdeněk Zbytek? Zatím to vypadá tak, že po prezidentské volbě si Miloš Zeman od těchto lidí udržuje patřičný odstup a významným způsobem ho nikdo neovlivňuje.

Třetím faktorem, který posiluje podezření, že bude prezidentem nevyzpytatelným, nejsou cigarety, ale alkohol. Pokud Miloš Zeman bude v jeho nadměrném požívání pokračovat, zanechá to na něm čím dál zřetelnější stopy.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman spo- Zemanovci

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy