Německem otřásá skandál: Šéf parlamentu je podvodník?

Berlín - Předseda německé dolní parlamentní komory, Spolkového sněmu Norbert Lammert čelí podezření, že opisoval ve své doktorské práci. Mohl by se tak stát dosud nejvýše postavenou obětí plagiátorských afér v Německu, které už dříve stály křeslo populárního ministra obrany a naposledy letos ministryni školství.

Obvinění vznesl anonymní bloger, který už dříve upozornil na nesrovnalosti v dizertaci bývalé ministryně školství Annette Schavanové. V Lammertově práci z roku 1974 našel citace údajně neexistujících děl a další prohřešky proti vědeckým pravidlům na celkem 42 stranách z více než dvousetstránkového textu, který se věnoval fungování vnitrostranických struktur.

"Svou doktorskou práci jsem vypracoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," ohradil se Lammert proti obvinění v dnešním vydání listu Die Welt. Agentuře DPA pak tento čelný představitel křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové řekl, že je přesvědčen o vědeckých kvalitách své práce. Požádal proto univerzitu v Bochumi, kde dizertaci obhájil, o její přezkoumání.

Univerzita dnes oznámila, že prověřování politikovy práce už zahájila. Podle mluvčí vysoké školy o to Lammert požádal v pondělí telefonicky jejího rektora Elmara Weilara. "Až do tohoto telefonátu univerzita o žádném podezření nevěděla," dodala mluvčí.

Lammertův postup dnes ocenila i levicová opozice a vyzvala všechny, aby do zveřejnění výsledku šetření ctili presumci neviny šéfa Spolkového sněmu. Podezření z plagiátorství vůči jeho osobě je však další špatnou zprávou pro Merkelovou jen pár týdnů před zářijovými parlamentními volbami.

Užití jakékoliv myšlenky v odborné práci (ať už jsme se s ní setkali v písemné, obrazové, mluvené či jiné podobě) bez uvedení jejího autora je plagiátorství. Vytvořením plagiátu porušuje jeho autor nejen základní pravida vědecké etiky, ale také Autorský zákon.

Problematika plagiátorství je často diskutovaným tématem nejen v akademické komunitě. Zatímco v zahraničí se tento problém řeší v rámci akademické etiky již delší dobu, na českých vysokých školách se mu dostalo pozornosti teprve v posledních několika letech. Tento zájem souvisí s celkovým důrazem na zlepšení informačního vzdělávání na českých školách, především pak je ale reakcí na řadu případů plagiátorství, které se stále častěji vyskytují v praxi českého vzdělávání.

Jedním z nevýznamnějších projektů v oblasti prevence plagiátorství na českých vysokých školách je Projekt Theses.cz. Tento systém pro registraci vysokoškolských závěrečných prací, který má zároveň sloužit k odhalování plagiátů, je financován MŠMT (konkrétně z Centralizovaného rozvojového projektu MŠMT C1/2008 'Národní registr VŠKP a systém na odhalování plagiátů') a je realizován pod vedením Masarykovy univerzity. V současné době se na projektu podílí 17 českých vysokých škol, informuje server infogram.cz.

Související

Více souvisejících

Německo plagiáty

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy