Norské volby ovládla pravice. Zemi povede "železná Erna" Solbergová

Oslo - Parlamentní volby v Norsku ovládla po více než dvou desetiletích pravice. Vládu sestaví šéfka Konzervativní strany Erna Solbergová. Dosavadní labouristický premiér Jens Stoltenberg již přiznal porážku. Informuje server BBC.

Solbergová označila výsledek za "historické volební vítězství pro pravicové strany". Konzervativci s největší pravděpodobností zformují kabinet spolu se Stranou pokroku, která staví především na protipřistěhovaleckém programu. Jejím členem byl v minulosti i ultrapravicový terorista Anders Breivik.

Strany napravo od středu získaly 96 z celkem 169 mandátů. Stávající levicový premiér Stoltenberg oznámil, že odstoupí příští měsíc, jakmile představí návrh státního rozpočtu.

Dvaapadesátiletá Erna Solbergová je teprve druhou ženou, která v Norsku usedne do křesla předsedy vlády. Zároveň bude prvním pravicovým premiérem od roku 1990.Solbergová (52) v roce 2011 dokonce napsala knihu s názvem Lidé, ne miliardy, polemizující s kritikou její Konzervativní strany Höyre (H), která se údajně soustředila více na daňové škrty bohatých, než na život obyčejných Norů. V souladu s tím začala Solbergová také více navštěvovat nemocnice, domovy důchodců a školy.Její strana Höyre se třemi menšími stranami pravého středu získala v pondělí většinu v parlamentu, když se voliči obrátili zády k osmileté vládě levého středu dosavadního premiéra Jense Stoltenberga. Toto vítězství znamená obrat pro ženu, kterou v roce 2009 vyzývali k odstoupení na základě obvinění z přílišné tvrdosti vůči voličům v Norsku.Zjemnělou image Solbergové před volbami prezentovaly její internetové stránky, kde se tato korpulentní dáma usmívá nad sliby zajištění pracovních míst, lepšího zdravotnictví, školství a lepších silnic v této hornaté zemi protkané nesčetnými fjordy.Tento obraz je na hony vzdálen časům, kdy "železná Erna", jak ji přejmenovala norská média, zpřísňovala imigrační zákony v pozici ministryně místní správy za vlády koalice pravého středu v letech 2001 až 2005. Nyní se asi stane druhou ženou v čele vlády po Harlem Brundtlandové, která přišla do úřadu v roce 1981 a vládla celkem tři volební období.Narozena 24. února 1961, Solbergová vyrůstala v druhém největším norském městě Bergenu. Byla oblíbená mezi studenty, ale neměla dobré známky, protože podle učitelů ve třídě moc mluvila a špatně psala.V mládí jí diagnostikovali dyslexii. Bývalá skautská vedoucí vystudovala na Bergenské univerzitě politické vědy, sociologii, statistiku a ekonomiku. Od roku 1979 po dvě volební období zasedala v radě města Bergenu.Po vstupu do politiky ji v pouhých osmadvaceti zvolili do parlamentu, kde setrvala dalších pět volebních období.Workoholička Solbergová prokázala talent při vyjednávání legislativy a v roce 2002 se stala místopředsedkyní strany Höyre, jejíž vedení převzala v roce 2004.Vdaná matka dvou dětí dokázala rozšířit voličskou základnu konzervativců a vrátit Norům chuť volit stranu, považovanou za tak trochu zaprášenou a škrobenou.Profesor politických věd na univerzitě v Bergenu Terje Knutsen popsal Solbergovou jako "pevnou a spolehlivou, racionální typ", ačkoliv podle něj zatím postrádá charisma svého předchůdce Stoltenberga.Podle kolegů a rodiny je hodně soutěživá. "Hrozně ráda vyhrává ve všech hrách, a to i doma v rodině nad svými dětmi," prohlásila v norské televizi TV2 její sestra Ingrid.

Související

Více souvisejících

norsko Erna Solbergová -

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 8 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy