Vražedná tradice v Albánii: Gangy podřezávají děti a starce. Není úniku

Tirana - V Albánii nadále platí "zákon krevní msty", kvůli němuž se v září nemohlo vrátit do školních lavic přinejmenším šest stovek dětí. Musely zůstat doma, aby se vyhnuly ohrožení života. Podle agentury AFP to řekl představitel jedné z místních nevládních organizací Gjin Marku.

Zavřeno doma muselo letos zůstat 590 dětí ve věku do 15 let v naději, že uniknou dopadu tohoto "zákona". Ten pochází z 15. století a žádá "odplatu krev za krev", uvedl Marku.

Podle této normy zvykového práva se mohou stát obětí všichni mužští členové rodiny, včetně dětí starých několik měsíců. A to bez ohledu na stupeň příbuzenství s vrahem, jenž hněv mstícího se klanu vyvolal.

Podle zprávy, kterou začátkem září vydal v Tiraně Výbor pro usmíření, žije na 600 žen a 590 dětí ve svých domovech v odloučení od okolního světa z obavy, že mohou být kvůli krevní mstě zabiti.

Na věku nezáleží, zavraždí i nevinné dítě

Zákony kanunu, ospravedlňující krevní mstu, se dříve dotýkaly téměř všech stránek života albánské společnosti. Stanovil je v polovině 15. století Lek Dukagjini, spolubojovník Kastriotiho Skanderberga, albánského národního hrdiny, který na celých dvacet pět let dokázal zadržet tureckou invazi. 

Od Lekovy vlády se tento zákoník užíval pro řízení společnosti, kterou ani osmanští Turci, kteří vládli Albáncům po více než čtyři sta let až do roku 1912, nikdy zcela nepokořili. I nacisté to zkusili a ani jim se to nepodařilo. Stejně dopadl poválečný komunistický režim.

Traduje se tak po staletí, že na rodinu, která nechá utéci pachatele vraždy, znásilnění nebo zneuctění, padne hanba. Ale nikoli pouze ten, kdo zabil, bude ztrestán. Pomsta se vztahuje i na ostatní členy rodiny mužského pohlaví, a to bez ohledu na jejich věk. Všechny oběti musí být nejprve varovány samotným útočníkem. Znamená to pro ně signál k urychlenému útěku do neprostupných hor nebo k zabarikádování se doma.

Ti, kterých se to týká, vědí jedno. Mstitel by na ně neměl nikdy zaútočit zezadu a jsou jistá místa (například velká tržiště či hlavní ulice), kde akt krevní odplaty nesmí být proveden. Také během velkých svátků a žní je vyhlášen stav příměří a muži mohou vyjít ze svých skrýší. Tak to alespoň bývalo.

Před smrtí neutečete ani ve městě

Jenže dnes se dostávají prvky kanunu ve zdeformované podobě do měst, kde je využívají bandy nezletilých mladíků vyřizujících si účty se zbraněmi v rukou. Přesná čísla obětí neexistují, o to horší jsou odhady. Podle nich násilnou smrtí zahynulo za posledních deset let na sedm tisíc osob a nejméně osmkrát tolik jich uteklo do ciziny nebo se dlouhodobě skrývá v nedobrovolném domácím vězení. Ve městech Beratu a Fieru pronásledovali svého času otcové a bratři muže, kteří unesli jejich dcery do Řecka a Itálie a donutili je tam k prostituci.

Koho dopadli, toho zlynčovali k smrti. V distriktu Malësi e Madhe zůstaly ve vesnicích skoro výhradně ženy – muži se ve sporech o půdu navzájem vyvraždili. V Tiraně pak bojuje o moc nad svými revíry dobrých deset gangsterských band. Skoro se zdá, že znovu oživlá tradice krevní msty opravňuje k vraždění kdekoho, píše server lideazeme.cz.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie děti

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy