Krvavá jatka v Rakousku: Pytlák zavraždil čtyři lidi, pak se upálil. Nová fakta

Vídeň - Údajný pytlák, který se po zastřelení čtyř lidí v úterý navečer zabarikádoval na svém statku v Rakousku, je mrtev. Podle agentury APA o tom dnes informovala policie, která jeho ohořelé tělo nalezla po obléhání statku. Mezi oběťmi 55letého muže jsou tři policisté a řidič sanitky.

Protože bylo nalezené tělo údajného pytláka zuhelnatělé, má být provedena analýza DNA, jejíž výsledky mohou být známé až za několik týdnů. Vše ale nasvědčuje tomu, že jde o hledaného Aloise H. 

Celé drama začalo v noci na úterý, kdy se policie podezřelého pokusila zadržet u obce Annaberg bei Mariazell v centrálním Rakousku. Policie tam postavila silniční zátaras kvůli informaci, že se známý ilegální lovec zvěře opět vydal pytlačit. Muž zábranu prorazil a ihned spustil palbu, jíž zasáhl člena speciální jednotky, jenž později svým zraněním podlehl.

Střelec opustil svůj zničený automobil a schoval se v lese. Když přijela záchranka, aby ošetřila zraněného, začal střílet znovu. Smrtelně zasáhl řidiče sanitky a postřelil dalšího příslušníka speciálního týmu.

Na útěku, několik kilometrů od první přestřelky, se pak střelec zmocnil policejního vozu a zastřelil v něm policistu. S jeho kolegou pak jel na svůj zhruba 70 kilometrů statek v Grossprielu poblíž Melku, kde i třetího policistu později nalezli mrtvého. Není jasné, zda ho muž vzal jako rukojmího, nebo ho rovnou zastřelil.

Na statku se ozbrojený muž zabarikádoval. Celé okolí bylo uzavřeno a objekt obklíčily zásahové síly podpořené obrněnými vozidly.

I ze statku podezřelý opakovaně střílel. V úterý večer speciální jednotka vnikla do mužova domu, jehož prohledávání pak trvalo hodiny. Policie se dověděla o úkrytu, do něhož bylo možné vniknout jen tajnými dveřmi. "Zásahové síly dveře otevřely a chtěly vniknout do místnosti, ta ale hořela," řekl Scherscher. Požár ještě přiživoval puštěný kyslík. Až po likvidaci požáru policie nalezla mrtvé tělo.

Podle listu Kronen Zeitung se útočník v telefonickém rozhovoru svým známým svěřil, že je zraněný. "Oni mě taky postřelili. Do břicha. Ale to už je teď jedno," řekl prý muž a dodal, že přišel o svého ovčáckého psa.

Podle rakouských médií je podezřelý známý jako fanatik do zbraní. Do jeho arzenálu údajně patřily i ruční granáty.

Muž zjevně pytlačil několik let a byl dlouho v hledáčku policie. V okolí Annabergu opakovaně odehrávaly případy brutálního pytláctví. Neznámý pachatel měl ve zvyku z jedoucího automobilu střílet jeleny, kterým pak uřezával hlavy. Těla zvířat nechával ležet.

O motivu úterního běsnění ozbrojeného muže lze jen spekulovat. Podle DPA však policie v jeho tajné místnosti našla indicie k dalším trestným činům. 

Rakouskem úterní události otřásly. Vídeňský parlament oběti uctil minutou ticha a ve spolkové zemi Dolní Rakousy visí vlajky na půl žerdi. Kancléř Werner Faymann vyjádřil pozůstalým soustrast.

Pytláci končívali na šibenici

Ačkoliv bylo pytláctví v minulosti velmi přísně trestáno, nikdy se jej nepodařilo zcela vymýtit. Kvetlo hlavně v období válek a hladomorů, ale i v klidnějších dobách si mnozí přivydělávali prodejem upytlačené zvěře či ryb. Ve středověku a v raném novověku pytláci často končili na šibenici. V roce 1562 buchlovský soud odsoudil pytláka k trestu smrti tzv. „starým způsobem", kdy odsouzený byl oběšen v srnčích a zvířecích kůžích s přibitými parohy nad hlavou.

Za vlády Marie Terezie bylo pytláctví trestáno až deseti lety nucených prací, nejčastěji na stavbách vojenských pevností, nebo vypovězením ze země. Lovecký řád vydaný za císaře Josefa II. ještě připouštěl zastřelení pytláka.

Pytláctví v současnosri se dopustí ten, kdo neoprávněně uloví zvěř nebo ryby....." Znamená to, že pokud někdo neoprávněně loví, avšak dosud nic neulovil, dopouští se pouze přestupku. Takového pachatele nelze stíhat ani za přípravu k trestnému činu pytláctví, protože to by muselo být v zákoně výslovně uvedeno, že příprava je rovněž trestná, a tak tomu u tohoto trestného činu není.Velmi problematické je ovšem i stíhání pro pokus trestného činu pytláctví.

Proč? Trestného činu pytláctví se lze dopustit pouze úmyslně, nikoliv z nedbalosti. Ale i pokusu pytláctví se lze dopustit jen úmyslným jednáním. A úmysl pachatele musí zahrnovat i to, že chtěl nebo alespoň byl srozuměn s tím, že způsobí škodu na rybách či zvěři vyšší než nepatrnou, tedy vyšší než 5000 Kč.

Praktické zkušenosti ukazují, že takový úmysl se pachateli prokazuje nadmíru obtížně. Jestliže se pytlák pokouší ulovit dva statné jeleny (teprve tehdy jejich hodnota, rovná-li se ceně zvěřiny, přesahuje 5000 Kč) nebo trofejního muflona (a zde už se hodnota určitě nemůže vypočítávat jen z ceny zvěřiny), pak by se zřejmě podařilo prokázat mu, že jeho úmysl zahrnoval i způsobení škody nikoliv nepatrné (u ryb mě ani vhodný příklad nenapadá).

Pokud ale loví ryby nebo drobnou zvěř (a dosud nic neulovil), pak prokázat mu, že jeho úmysl ulovit několik pstruhů či bažantů zahrnoval i to, že způsobí (tedy chce ji způsobit nebo je s tím alespoň srozuměn) škodu větší než 5000 Kč, bude úkol nadmíru obtížný, informuje server myslivost.cz.

Související

Více souvisejících

Policie Rakousko pytláctví

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy