Bratislava - Československé úřady po druhé světové válce nesplnily svou povinnost vyplývající z příslušného Benešova dekretu a nestanovily odškodné za majetek zabavený podnikateli Janu Antonínovi Baťovi. Novinářům to dnes v Bratislavě řekl právník Robert Cholenský, jenž zastupuje příbuzné Bati, kteří podali žádost slovenskému ministerstvu financí o vyplacení kompenzace za znárodněný majetek. Baťův vnuk John Nash odmítl komentovat výši odškodného, s níž by rodina byla spokojena.
Slovenské ministerstvo financí potvrdilo, že žádost Baťových obdrželo. Úřad ji ale blíže nekomentoval s odůvodněním, že žádost analyzuje.
"Dekret počítá s tím, že ministerstvo financí stanoví náhradu, která za majetek náleží. Náhrada stanovena nebyla," řekl Cholenský. Soudí, že přiznáním odškodného příbuzným Bati by došlo k potvrzení a nikoliv k prolomení takzvaných Benešových dekretů, které po válce mimo jiné vedly k odsunu německy mluvícího obyvatelstva z tehdejšího Československa.
Nash před novináři dodal, že rozhodnutí o výši kompenzace rodina přenechává slovenským úřadům. "Výši náhrady lze vyčíslit jen stěží. Nedokážu říct sumu," řekl Nash. Na dotaz, zda by se spokojil s částkou 10.000 eur (zhruba čtvrt milionu korun), uvedl, že by šlo o malou sumu. Dodal, že v případě neúspěchu své žádosti o náhradu je rodina připravena se se Slovenskem soudit.
V případě získání odškodného hodlají Baťovi takto získanou částku investovat na Slovensku. Investice by patrně směřovaly do odvětí informačních technologií, ve kterém Nash v současnosti podniká. Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. V zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Hodnotu Baťova majetku v zemi Nash odhadl na miliardy eur.
„Vaše město teď konečně poznává skutečný význam mého dědečka, nebyl to jen podnikatel, ale i patriot," řekl minulý týden vnuk Jana Antonína Bati při návštěvě Partizánskeho.
Podle Cholenského se čtyři Baťovi příbuzní, kteří podali žádost o vyplacení kompenzace slovenskému ministerstvu financí, domáhají u českého soudu přiznání náhrady ve výši několika desítek milionů korun za nemovitý majetek, jenž byl Janu Antonínovi Baťovi znárodněn po válce v Česku. Proces začal letos v březnu.
Jak to vidí historik a odborník na batismus?
Historik Zdeněk Pokluda z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale upozorňuje, že Janu Antonínu Baťovi po druhé světové válce patřila jen menší část akcií firmy. A to nejenom ve Zlíně, ale i na Slovensku, píše rozhlas.cz. „Složení akcionářů Baťovy společnosti bylo od roku 1939 – tedy také v roce 1945 – následující: 40 procent Jan Baťa, 25 procent Marie Baťová a po 7 procentech pět ředitelů."
Podle Zdeňka Pokludy navíc znárodnění Baťových podniků nesouviselo s obviněním Jana Antonína Bati z údajné kolaborace, ale s dekretem o zestátnění všech firem, které mají 400 až 500 zaměstnanců. Potomky Jana Antonína Bati tak na Slovensku čeká dlouhý spor s nejistým výsledkem. Pokud jim slovenská vláda neslíbí finanční odškodné, chtějí se obrátit na soud.
Firma Baťa působila na Slovensku i během éry slovenského státu, který byl sice formálně nezávislý, v reálu ale zcela podřízený nacistickému Německu. Pokluda v tom ale nevidí kolaboraci. Firma se podle něj prostě přizpůsobila novým podmínkám: „Jestliže pak přišla válka a české země se oddělily od Slovenska, nastala situace, kterou firma rychle vyřešila změnou hlavičky, změnou statutu, aby provoz podniku, zaměstnanci, obchodování, fungoval v daných poměrech," vysvětluje.
A historik Ľudovít Hallon ze Slovenské akademie věd pro Český rozhlas dodal, že se vedení Baťových závodů na Slovensku do protifašistického odboje aktivně zapojilo. Boty od Bati skončily totiž na nohách účastníků Slovenského národního povstání.
Související
Baťa: Do velikosti bot při on-line nákupu se netrefí třetina lidí
Dědicové Bati neuspěli se stížností k ÚS, náhradu za majetek ve Zlíně nedostanou
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě