Ruský soud povolil otevřít kauzu masakru v Katyni

Moskva - Ruský Nejvyšší soud vyhověl žádosti organizace na ochranu lidských práv Memorial a nařídil soudu nižší instance, aby znovu otevřel soudní řízení o katyňském masakru. Píše to ve středu ruský deník Gazeta.

Soud vyhověl stížnosti Memorialu na moskevský městský soud. Tento soud v prosinci odmítl jednat o stížnosti organizace na vojenskou prokuraturu, která vyšetřování katyňského masakru zastavila.

Prokuratura důvody svého rozhodnutí zamlčela. Sdělila, že dokumenty o Katyni jsou tajné.

Moskevský soud nyní bude muset žádat od prokuratury doklady o ukončení vyšetřování masakru a zjistit, co v dokumentech může mít charakter utajení.

Šéf polské pobočky Memorialu Alexandr Gurjanov tvrdí, že jeho centrum má morální závazky vůči rodinám Poláků, které v katyňském lese dali postřílet pohlaváři sovětského režimu v čele s Josifem Stalinem. Potomci postřílených Poláků mají podle Gurjanova právo na to, aby je Rusko uznalo za oběti politických represí.

„Doufáme, že rozhodnutí Nejvyššího soudu kladně ovlivní rusko-polské vztahy. Odtajnění všech 180 svazků katyňských dokumentů je vážným milníkem na cestě překonání dědictví stalinismu,“ prohlásil.

Obdobnou stížnost řeší Evropský soud pro lidská práva. Ruští právníci Anna Stavickaja, Roman Karpinskij a skupina polských advokátů zastupujících zájmy příbuzných obětí katyňského masakru tam podali loni v květnu žalobu na Rusko. Chtějí, aby Rusko odtajnilo veškerou dokumentaci o Katyni.

Evropský soud si od Ruska vyžádal mimo jiné kopii rozhodnutí vojenské prokuratury o uzavření vyšetřování masakru a složky těch Poláků, jejichž příbuzní podali k evropskému soudu žalobu.

Ruská vláda na to měla odpovědět do 19. března letošního roku.

Po podpisu paktu Ribbentrop-Molotov, ve kterém se nacistické Německo a Sovětský svaz zavázaly, že na sebe nebudou útočit, se na sovětské území přesunulo na 22 tisíc polských důstojníků, intelektuálů a kleriků, kteří byli u Katyně povražděni.

Masový hrob byl objeven v roce 1942, kdy se Katyň nacházela pod správou německé armády. Sovětská vláda dlouho tvrdila, že zodpovědnost za masakr neslo nacistické Německo. V roce 1990 však Rusko přiznalo, že polské vojáky zastřelili členové sovětské bezpečnosti NKVD.

Související

Památník Katyn, poblíž Smolensku, Rusko

Katyňský masakr: Sověti přiznali odpovědnost až po 50 letech

V rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop padly do sovětského zajetí tisíce polských důstojníků a dalších lidí. Sovětský diktátor Josif Stalin je posléze označil za "nacionalisty a kontrarevoluční aktivisty" a svým rozkazem je nechal zlikvidovat.

Více souvisejících

kauza: katyň Rusko Polsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

Jednotky izraelské armády porušují lidská práva, tvrdí USA. Zvažují sankce

Americké ministerstvo zahraničních věcí zjistilo, že pět izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva Palestinců na Západním břehu Jordánu, ještě před vypuknutím války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy