Arafat zemřel přirozenou smrtí, tvrdí Rusko a vyvrací teorii otravy poloniem

Moskva - Bývalý palestinský vůdce Jásir Arafat zemřel přirozenou smrtí, nikoli na otravu radioaktivní látkou. Řekl to dnes šéf ruských expertů Vladimir Ujba. Vzorky Arafatovy tkáně zkoumali odborníci ve Francii, Švýcarsku a Rusku. Francouzi už dříve vyjádřili stejný názor jako Rusové, Švýcaři otravu nevyloučili.

Palestinský velvyslanec v Moskvě ale v reakci na dnešní tvrzení uvedl, že vyšetřování smrti jejich bývalého předáka bude pokračovat.Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu téhož roku ve věku 75 let. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek, avšak příčina tohoto rozpadu zveřejněna nebyla. Vdova po Arafatovi Suha tehdy nežádala o provedení pitvy.Loni však Suha poskytla k rozboru věci, které měl s sebou Arafat v nemocnici, a experti v nich našli stopy po poloniu. Uskutečnila se proto exhumace těla a odebrané vzorky tělesných tkání byly rozeslány do několika laboratoří.Jako první se k případu letos začátkem listopadu vyjádřili vědci ze Švýcarska. Podle jejich šetření bylo v Arafatově těle osmnáctkrát větší množství polonia, než je běžné. Švýcaři se ve své zprávě mírně přiklánějí k názoru, že příčinou Arafatova úmrtí byla otrava. Francouzi na začátku prosince tuto verzi vyloučili. Arafat podle nich zemřel stářím a následkem rozšířené infekce.Jako poslední zveřejnili výsledky svého výzkumu Rusové, kteří potvrdili zprávu Paříže. "Jásir Arafat nezemřel na následky otravy radioaktivní látkou, ale z přirozených příčin," prohlásil Ujba.Řada Palestinců se domnívá, že bývalý palestinský předák byl zavražděn, spekuluje se, že za jeho skon může Izrael. Ten ale vinu důsledně odmítá. Na závěry ruských expertů ihned reagoval palestinský velvyslanec v Moskvě. "Vážíme si jejich názoru, oceňujeme jejich práci, ale rozhodli jsme se, že budeme ve vyšetřování (Arafatovy smrti) pokračovat," uvedl ambasador.

Související

Jicchak Rabin a Jásir Arafat si potřásli rukou před zraky Billa Clintona po podepsání dohody z Osla, která ukončila první intifádu. Rozhovor

Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 
Palestina

AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Více souvisejících

Jásir Arafat Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy