AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Arafat je dávno mrtvý a členové Fatahu většinou z Pásma Gazy odešli. Šajasí zůstal a je tam teď jako v kleci, napsala o jediném Íránci v Gaze agentura AFP.

"Chci odtud pryč a zemřít v Íránu," říká starý muž, který je znám také pod arabskou bojovou přezdívkou abú Hášim. Ve svém nuzném příbytku sedí na matraci položené na zemi a odklepává popel z cigarety do plechovky. Dlouho předtím, než se z něj stal žebrák postávající každý pátek před mešitou, byl mladým Teheráncem a fandil palestinské věci. Z Teheránu odjel přes 40 lety s touhou připojit se k Arafatovi, který tehdy působil v Bejrútu a jeho OOP byla jedna z frakcí účastnících se libanonské občanské války.

"V Bejrútu jsem se seznámil s abú Amarem (Arafatem) a on mne požádal, abych u něj zůstal. Stal jsem se jeho osobním strážcem a také strážcem abú Džiháda," vypráví Šajasí s odkazem na bývalého velitele ozbrojeného křídla OOP, jehož izraelské komando zabilo v roce 1988 v Tunisku.

Bezpečnostní zástupce Hamásu, který od roku 2007 vládne Gaze, tvrdí, že je Šajasí jediný Íránec v pásmu. Jak je starý, je těžké určit. Podle palestinských dokumentů je mu 70, podle íránských 78 let, on sám říká, že si myslí, že je na světě skoro 100 let. Určitou orientaci poskytují ohmatané fotografie s ohnutými rohy, na nichž si Šajasí s Arafatem podává ruce nebo ho na nich Arafat objímá.

Na dotazy týkající se jeho práce pro Afarata v Bejrútu, odpovídá tento odborník na výbušniny vyhýbavě. Když Arafat v roce 1982 přesídlil s OOP do Tuniska, odebral se abú Hášim do severního Jemenu, aby se podílel na výcviku palestinských bojovníků. Mezi jeho doklady je propadlý íránský pas vydaný právě v Jemenu a také falešné průkazy vydávající ho za palestinského uprchlíka.

Po podpisu izraelsko-palestinských mírových dohod se Arafat odebral do Pásma Gazy a zahájil tam období palestinské samosprávy nad tímto územím a také nad Jerichem na Západním břehu Jordánu. Abú Hášim za ním do Gazy přijel a byl zařazen do palestinských bezpečnostních sil.

Oženil se se třemi ženami a zplodil šest dětí. Nejstarší dcera Muna si vzpomíná, že otce vidívala s Arafatem, který zemřel v roce 2004. Abú Hášim pak už z Gazy nikdy nevyjel, tvrdí čtyřiadvacetiletá mladá žena, která přebývá v chatrném příbytku z betonu a plechovek postaveném vedle skládky odpadu.

V Pásmu Gazy je 50procentní nezaměstnanost. Abú Hášim stále dostává palestinskou penzi, která činí měsíčně v přepočtu 10.000 korun. Na uživení manželek, dětí a vnuků to ale nestačí. "Je to ponižující, přišel jsem o všechno, má rodina žije v chudobě," říká starý muž.

Spojení s Arafatem je mu v nynější době na obtíž. Zavírá mu cestu k vedení pásma, neboť soupeření mezi Hamásem a Fatahem má hluboké kořeny. To, že má Hamás blízko k Íránu, nepomáhá.

Bez peněz a vlivu se stal abú Hášim v Gaze vězněm. Pásmo hraničí s Izraelem, Egyptem a Středozemním mořem. Snažit se odjet přes Izrael, pro nějž je Írán úhlavním nepřítelem, je zbytečné. Egypťané požadují platný pas a ten abú Hášim nemá. "I stoka v Íránu je lepší než Gaza. Byl jsem šílenec, když jsem tady zůstal," říká stařec.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Írán Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Arafat

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy