Členky Pussy Riot zostra: Vyženeme Putina, Chodorkovskij do Kremlu

Moskva - Dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová, které před pár dny vyšly z vězeňských táborů na svobodu, hodlají založit organizaci na ochranu lidských práv nazvanou Právní zóna. Oznámily to dnes na tiskové konferenci. Nehodlají ani ustat v snaze o svržení režimu prezidenta Vladimira Putina.

Zóna je v ruštině mnohoznačný výraz. V tomto případě ale kontext zjevně odkazuje na slangové označení pro nápravné zařízení.

"Budeme pracovat s uvězněnými," řekla Aljochinová. Obě punkerky hodlají shromažďovat a rozšiřovat stížnosti vězňů na porušování jejich práv za mřížemi, což je situace, kterou samy zažily. Nejhorší je totiž podle Tolokonnikovové to, že "není možné promluvit a být slyšen".

Své propuštění spojují se snahou vylepšit obraz Ruska před únorovou zimní olympiádou v Soči, což je vysněný Putinův projekt. Samy se však nehodlají zřeknout snahy o svržení nynějšího režimu v zemi.

Chodorkovskij místo Putina

"Pokud jde o Putina, nezměnily jsme své stanovisko," řekla Tolokonnikovová. "Chtěli bychom pokračovat v tom, co nás dovedlo do vězení. Stejně jako dříve jej chceme vyhnat," dodala. 

Jako zajímavý moment vyzvedl komentátor České rozhlasu Libor Dvořák výrok Tolokonnikovové, která řekla, že by si jako příštího prezidenta dovedla představit právě omilostněného Michaila Chodorkovského.

„A říkala to vzdor tomu, že Chodorkovský sám na ještě sledovanější tiskovce v Berlíně koncem minulého týdne říkal, že do aktivní politiky vstupovat nechce," dodal Dvořák. Členky Pussy Riot hodlají s někdejším ‚vězněm Kremlu' spolupracovat ‚ideově a koncepčně'.

S finanční pomocí od Chodorkovského nepočítají, hodlají však s někdejším "vězněm Kremlu" spolupracovat "ideově a koncepčně", a proto mu napsaly dopis. "V žádném případě nejde o finanční spolupráci," řekla Tolokonnikovová.

Aktivity Právní zóny chtějí punkerky financovat z dobrovolných příspěvků. Doufají, že s organizací tohoto podniku jim pomohou zkušenější experti, například opoziční předák Alexej Navalnyj či aktivista pomáhající vězňům Sergej Vlasov.

Je otázka, proč si Putin nevzpomněl na humanitární důvody loni v zimě, když dámy soudy jeho režimu posílaly do vězení. Byla to msta za potupení velkého vůdce a zřejmě snaha zalíbit se pravoslavné církvi, která je s režimem spojena pupeční šňůrou. Dámy samozřejmě spáchaly výtržnost, ale trest byl nepřiměřený. Pokud jde o rouhání, mnohem větším znesvěcením moskevského chrámu je existence patriarchy, který je agentem KGB. Nikdo také netvrdí, že Chodorkovskij je neviňák. Jenže tak tam na tom budou všichni, na něj došlo jen proto, že se postavil proti Putinovi.

Je ostudné, že tyhle jemné rozdíly (asi nejsou moc jemné), nedocházejí ani některým lidem u nás. Od bývalého premiéra jsme se dočkali jen poznámek na adresu dalajlámismu a pussyriotismu. Prostý lid se pak na internetu vyžíval v líčení, jak si členky Pussy Riot při jiném happeningu údajně strkaly v hypermarketu mražené kuře tam, kam patří v lidském těle jiné věci. Ale i to je přiměřenější, než strčit matky malých dětí za výtržnost na Sibiř a příslušně výchovně zmražené je vrátit zpět, uvedl Reflex.cz.

Související

Více souvisejících

Pussy Riot Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy