V Kyjevě teče krev, exministr vnitra skončil na JIP

Kyjev - Nejméně deset lidí dnes nad ránem utrpělo zranění při konfliktu policie s davem opozičních demonstrantů v centru ukrajinského Kyjeva. Mezi hospitalizovanými je podle agentury Unian bývalý ukrajinský ministr vnitra a spojenec vězněné Julije Tymošenkové Jurij Lucenko. Podle svědků dostal deset úderů do hlavy obuškem a je na jednotce intenzivní péče.

Okolnosti incidentu nejsou jasné. Demonstranti už od počátku prosince fakticky táboří na centrálním kyjevském náměstí na protest proti rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče zastavit jednání o přidružení země k Evropské unii. Po dohodě ukrajinské vlády s Moskvou o posílení hospodářské spolupráce ale počet demonstrantů, stejně jako zájem médií o jejich akci, postupně klesá.

Dnešní incident se stal před budovou kyjevského soudu, kde demonstranti zablokovali autobus s příslušníky policejní zásahové jednotky. Když skupina maskovaných mužů vypustila vozu pneumatiky a pokusila se ho převrhnout, policisté proti demonstrantům zasáhli. Lucenko utržil deset ran obuškem, ztratil vědomí a silně krvácel. Podle agentury Unian byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče s podezřením na vnitřní krvácení.

Demonstraci před soudní budovou vyvolal páteční verdikt soudu, který odsoudil k vysokým trestům tři Ukrajince za to, že v roce 2011 údajně chtěli nedaleko Kyjeva vyhodit do povětří sochu bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina.

Soud obviněným vyměřil trest šest let vězení za přípravu teroristického aktu. Bezprostředně po vyhlášení rozsudku se před soudní budovou strhla rvačka, při níž policisté zranili dva opoziční poslance. Incident později vyvrcholil napadením Lucenka.

Strach z Ruska a obavy o euro

Ačkoliv je Brusel ve svých slibech Kyjevu rezervovaný, ukrajinští stoupenci asociační dohody dohodu vnímají jako první krok ke členství v EU. Nikdo přitom nedokáže říci, že Turecko je evropštější než Ukrajina a spíše než na Lvov s jeho habsburskými kořeny bychom jako na evropské město měli pohlížet na anatolskou Ankaru. Když přijde na ukrajinské ambice, Kyjev může v každém případě počítat s podporou Varšavy – žádná ze zemí EU si totiž nepřeje zůstat pohraničním státem a snaží se proto do Unie dostat i své sousedy. Tuto touhu po ochranném polštáři v tomto případě ještě přiživuje historický strach z ruské rozpínavosti.

Evropa bude muset s Ukrajinou nakládat opatrně. Jelikož proevropský tábor se snaží nasměrovat zemi směrem k budoucímu členství, Brusel tuto perspektivu jednoduše neodmítne, stejně jako neměl odvahu vyhodit z čekárny Rumunsko a Bulharsko, které se nakonec členy staly. Pravdou je, že Brusel se nikdy neodvážil – i s ohledem na Turecko – pevně stanovit zeměpisné hranice. Pokud chce Evropa soutěžit s Ruskem, musí Ukrajině nabídnout něco lákavějšího než jen asociační dohodu.

Zároveň by nebylo realistické předpokládat, že země, která je současné době na vrcholu žebříčku nejzkorumpovanějších zemí světa, bude v dohledné době schopna splnit kritéria dobré vlády. V tom je její situace srovnatelná se situací Bulharska a Rumunska v roce 2007 nebo v nynějších kandidátských státech na Balkáně. Příklad Řecka, které téměř přivodilo kolaps eura, dokládá, že podobně rozšířené nešvary nevymizí ani po třech desetiletí členství v Evropě, uvedl presseurop.eu.

Související

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy