Ukrajina se neuklidnila: Janukovyč chystá lest, varuje Kličko

Berlín/Kyjev - Evropská unie by podle ukrajinského opozičního předáka Vitalije Klička měla zakázat prezidentovi Viktoru Janukovyčovi vstup na své území, dokud ukrajinský prezident nepodepíše parlamentem schválené amnestie stíhaných demonstrantů a zrušení sporných zákonů. Kličko ve svém sloupku v dnešním vydání německého listu Bild míní, že Janukovyč chystá úskok a nyní hraje jen o čas.

"Mám pocit, že tenhle člověk nás chce obelstít a nyní jen zkouší, jak pro sebe a svou špinavou politiku získat čas. Tohle ale nepřipustíme. A doufáme také, že EU zakáže Janukovyčovi a jeho zástupcům vstup na své území, dokud prezident skutečně nepodepíše stažení svých diktátorských zákonů," citovala agentura DPA z Kličkova příspěvku.

Sankcemi Kyjevu v případě nedodržení slibů zrušit kritizované zákony pohrozila řada evropských politiků. Jedním z posledních, kdo tak učinil, byl v úterý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten ale zároveň varoval před tím, aby se s Ukrajinou jednalo na stejné úrovni jako s Běloruskem. 

Ukrajinský parlament nejdříve v úterý zrušil sporné zákony, které omezovaly svobody projevu a shromažďování a ve středu po dvanáctihodinovém jednání schválil amnestii pro stíhané protivládní demonstranty. Zatím ale není jasné, kdy prezident tyto zákony podepíše.

Jakmile narazí na rozhodný postoj, stáhnou se

Zatím je jasné jen to, že Janukovyč a jeho Strana regionů ustupuje tlaku „euromajdanu", což může být poněkud překvapivé. Dva příklady z uplynulých dní totiž ukazují, že bez ohledu na značné napětí, které v centru Kyjeva panuje, vláda měla po ruce prostředky i pár odhodlaných lidí, aby svou pozici ustála. Když totiž útočníci pronikli do budovy ministersta energetiky a odzbrojili tamní ochranku, přišel za nimi osobně ministr Eduard Savitský, sám bývalý horník. V ostré diskusi útočníkům vysvětlil význam fungování energetických sítí a pohrozil, že je bude považovat za teroristy se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Dav budovu vzápětí vyklidil, píšou Literarky.cz.

Podobně se události odehrály na ministerstvu spravedlnosti – po jeho „dobytí" ministryně Elena Lukašová v rozhlase připomněla, že může vyhlásit výjimečný stav, a opět následoval ústup ozbrojených „aktivistů". Oba případy naznačují, že útoky a obsazování vládních úřadů jsou centrálně řízeny kýmsi, kdo si jasně uvědomuje, že vláda (alespoň teoreticky) má k dispozici nástroje k tomu, aby euromajdan ukončila. Jakmile proto narazí na rozhodný postoj, stáhnou se.

Demise Azarovovy vlády patřila k hlavním požadavkům opozice nejen v posledních týdnech, ale prakticky už od chvíle, kdy byla na podzim 2010 uvedena do funkce. Ve stále více nacionalisticky naladěné zemi dráždil chabou znalostí ukrajinštiny, stejně jako soustavnou snahou shazovat vinu za svou neschopnost na své předchůdce.

V době Azarovova nástupu státní dluh Ukrajiny činil 40 miliard dolarů a ekonomika se po krizi z roku 2008 propadla o 20 procent. Azarovově vládě se pak nedařilo zrušit nevýhodné smlouvy s Gazpromem o dodávkách zemního plynu, jak je uzavřela Julia Tymošenková, ale nejen kvůli tomu dnes státní dluh dosáhl 70 miliard dolarů a v přepočtu HDP na jednoho obyvatele je na tom Ukrajina hůř než všechny ostatní evropské postsovětské státy (s výjimkou Moldávie).

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Vitalij Kličko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy