Berlín/Kyjev - Evropská unie by podle ukrajinského opozičního předáka Vitalije Klička měla zakázat prezidentovi Viktoru Janukovyčovi vstup na své území, dokud ukrajinský prezident nepodepíše parlamentem schválené amnestie stíhaných demonstrantů a zrušení sporných zákonů. Kličko ve svém sloupku v dnešním vydání německého listu Bild míní, že Janukovyč chystá úskok a nyní hraje jen o čas.
"Mám pocit, že tenhle člověk nás chce obelstít a nyní jen zkouší, jak pro sebe a svou špinavou politiku získat čas. Tohle ale nepřipustíme. A doufáme také, že EU zakáže Janukovyčovi a jeho zástupcům vstup na své území, dokud prezident skutečně nepodepíše stažení svých diktátorských zákonů," citovala agentura DPA z Kličkova příspěvku.
Sankcemi Kyjevu v případě nedodržení slibů zrušit kritizované zákony pohrozila řada evropských politiků. Jedním z posledních, kdo tak učinil, byl v úterý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten ale zároveň varoval před tím, aby se s Ukrajinou jednalo na stejné úrovni jako s Běloruskem.
Ukrajinský parlament nejdříve v úterý zrušil sporné zákony, které omezovaly svobody projevu a shromažďování a ve středu po dvanáctihodinovém jednání schválil amnestii pro stíhané protivládní demonstranty. Zatím ale není jasné, kdy prezident tyto zákony podepíše.
Jakmile narazí na rozhodný postoj, stáhnou se
Zatím je jasné jen to, že Janukovyč a jeho Strana regionů ustupuje tlaku „euromajdanu", což může být poněkud překvapivé. Dva příklady z uplynulých dní totiž ukazují, že bez ohledu na značné napětí, které v centru Kyjeva panuje, vláda měla po ruce prostředky i pár odhodlaných lidí, aby svou pozici ustála. Když totiž útočníci pronikli do budovy ministersta energetiky a odzbrojili tamní ochranku, přišel za nimi osobně ministr Eduard Savitský, sám bývalý horník. V ostré diskusi útočníkům vysvětlil význam fungování energetických sítí a pohrozil, že je bude považovat za teroristy se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Dav budovu vzápětí vyklidil, píšou Literarky.cz.
Podobně se události odehrály na ministerstvu spravedlnosti – po jeho „dobytí" ministryně Elena Lukašová v rozhlase připomněla, že může vyhlásit výjimečný stav, a opět následoval ústup ozbrojených „aktivistů". Oba případy naznačují, že útoky a obsazování vládních úřadů jsou centrálně řízeny kýmsi, kdo si jasně uvědomuje, že vláda (alespoň teoreticky) má k dispozici nástroje k tomu, aby euromajdan ukončila. Jakmile proto narazí na rozhodný postoj, stáhnou se.
Demise Azarovovy vlády patřila k hlavním požadavkům opozice nejen v posledních týdnech, ale prakticky už od chvíle, kdy byla na podzim 2010 uvedena do funkce. Ve stále více nacionalisticky naladěné zemi dráždil chabou znalostí ukrajinštiny, stejně jako soustavnou snahou shazovat vinu za svou neschopnost na své předchůdce.
V době Azarovova nástupu státní dluh Ukrajiny činil 40 miliard dolarů a ekonomika se po krizi z roku 2008 propadla o 20 procent. Azarovově vládě se pak nedařilo zrušit nevýhodné smlouvy s Gazpromem o dodávkách zemního plynu, jak je uzavřela Julia Tymošenková, ale nejen kvůli tomu dnes státní dluh dosáhl 70 miliard dolarů a v přepočtu HDP na jednoho obyvatele je na tom Ukrajina hůř než všechny ostatní evropské postsovětské státy (s výjimkou Moldávie).
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 , Vitalij Kličko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák