Kyjev - Ukrajinský parlament se ani dnes nezabýval návrhem na ústavní reformu, která je podle přesvědčení opozičních vůdců předpokladem pro řešení krizové situace v zemi. Šéf parlamentu Volodymyr Rybak jednání ukončil, když se znesvářené frakce nedokázaly dohodnout na jednacím programu. Jednání má pokračovat ve čtvrtek.
Parlamentní pat podle ukrajinských médií zvyšuje napětí v zemi a vzbuzuje pochyby o možnosti politického řešení krize. Šéf poslaneckého klubu vládní Strany regionů Oleksandr Jefremov dnes po ukončení parlamentní schůze prohlásil, že pokud bude sněmovna nečinná, hrozí jí rozpuštění.
"Buď budeme seriózně pracovat, nebo všechno skončí novými volbami. Jiný výsledek nevidím," řekl Jefremov novinářům. Dnešní parlamentní schůzi označil za "klauniádu".
Debatu o změnách v ústavě, které by omezily pravomoci prezidenta, už v úterý zastínily vzrušené hádky poslanců. Opozice si od jednání slibovala návrat ke znění ústavy z roku 2004, kdy většina ústavních funkcí včetně jmenování vlády náležela parlamentu. Po volbách v roce 2010, v nichž se stal prezidentem Janukovyč, ústavní soud parlamentu pravomoci odebral, a znovu tím posílil postavení hlavy státu.
V Kyjevě od úterý jedná ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. Ukrajinská média očekávají, že šéfka evropské diplomacie poodhalí informace o výši finanční pomoci, kterou by EU mohla Kyjevu poskytnout výměnou za politické ústupky. Ashtonová se už v úterý setkala s opozičními vůdci Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem, žádná konkrétní nabídka z její strany ale údajně nepadla.
Rozpad Ukrajiny nehrozí
Nejvyšší postavení mají v dnešní ukrajinské společnosti Rusové. Z hlediska dosaženého vzdělání je například předčí pouze Židé. Naproti tomu anebo právě proto nejsou obyvatelé východu zdaleka tak bojovní jako lidé ze západu. Zatímco jedny charakterizuje spíše nacionalismus, pro druhou skupinu je příznačný patriotismus, uvedla českápozice.cz.
Obyvatelé východu jsou v zásadě pragmatičtí, technicky založení a nejsou příliš aktivní ve veřejném životě, potažmo s tím neumějí chránit vlastní zájmy. Oproti tomu je západní Ukrajina v politickém smyslu samostatným činitelem, což o východních částech nelze prohlásit. Obyvatelé východu se snáze podvolují vůli ústřední moci a z jejich řad nepochází žádný skutečný politický vůdce. Západ naproti tomu přímo chrlí charismatické osobnosti.
Velkým geopolitickým hráčům – USA, Evropské unii a Rusku – není osud Ukrajiny vůbec lhostejný. Moskva má zájem na tom, aby ji její soused vnímal přátelsky, nebo alespoň neutrálně, a po způsobu určitého nárazníku od něj udržuje v bezpečné vzdálenosti své geopolitické protivníky.
Naproti tomu euroatlantické společenství vnímá Ukrajinu jako činitele, který Rusko oslabuje, působí jako protiváha a v daném případě jej také udržuje pod tlakem. Rozpad země není v zájmu ani jedné strany. Rusko by připojením jihovýchodních částí příliš nezískalo, spíše naopak, dostalo by tak totiž nového souseda v podobě Haliče, ke které by se nejspíš připojila „hetmanština" neboli střední Ukrajina, tedy agresivně rusofobní uskupení toužící po začlenění do euroatlantických struktur. Celou řadu problémů by si tak ovšem přivodil i Západ, jenž by se musel třeba postarat o stát, který sní o evropském nebi, píše server.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák