Kyjev - Protivládní síly na Ukrajině údajně převzaly kontrolu nad celým Kyjevem a ovládají i vládní budovy, včetně sídla parlamentu, vlády a prezidenta. Podle ukrajinského serveru Segodňa to dnes oznámil jeden z vůdců protestů na náměstí Nezávislosti a opoziční poslanec Andrij Parubij. Prezident Viktor Janukovyč údajně odletěl do Charkova, bašty vládní Strany regionů na východě Ukrajiny.
Situace v ukrajinské metropoli je navzdory pátečnímu podpisu dohody mezi prezidentem a opozičními předáky o ukončení násilností dál napjatá. Centrum města bylo podle záběrů televize Espreso po celou noc zaplněno lidmi.
Kyjevský rozhlas dnes nevyloučil, že scénář událostí na Majdanu (náměstí Nezávislosti) diktuje radikální seskupení Pravý sektor, které se vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko marně snaží přimět ke zdrženlivosti. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš dnes na Facebooku označil vládní Stranu regionů a komunistickou stranu za zločinecké organizace, které musejí být "všemi dostupnými prostředky" postaveny mimo zákon.
"Podle našich informacích prezident Janukovyč odcestoval do Charkova... na nějaké setkání, které se tam koná," prohlásil nejmenovaný americký představitel. Názor mnohých Ukrajinců, že Janukovyč po podpisu dohody "uprchl" z Kyjeva, ale americký činitel nepodpořil. "Není nic neobvyklého na tom, že po tak rozsáhlých politických krocích navštíví východ země, který je jeho základnou," dodal. Charkovské letiště ale popírá, že by prezidentský letoun ve městě přistál.
V Charkově se dnes má konat sjezd Všeukrajinského společenského svazu (VOS) nazývaného Ukrajinská fronta, organizace, která sdružuje zastupitele z ruskojazyčných jihovýchodních oblastí země. Podle agentury Unian míří Janukovyč právě tam, aby povzbudil svou mocenskou základnu.
Dohoda mezi prezidentem a opozicí slibuje uspořádání mimořádných prezidentských voleb v prosinci, návrat k ústavě z roku 2004 a vytvoření nové vlády národního porozumění. Podepsaný dokument zahrnuje i osvobození vězněné expremiérky Julie Tymošenkové. Na svobodu by měla vyjít až prezident podepíše zákon, který včera schválil parlament. Dohodu znepřátelených stran uvítali americký prezident Obama i jeho ruský protějškem Putin. Po telefonu se ale shodli, že dohoda je křehká. To potvrzují i demonstranti, kteří se připravují v Kyjevě na možnou akci.
Petr Kratochvíl se pro Českou televizi i Český rozhlas vyjádřil k současnému dění na Ukrajině a možné roli Evropské unie v uklidnění situace. Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů vyjádřil obavu, že vývoj situace již nebude možné jednoduše zvrátit. Obě strany si dle jeho slov nyní naprosto nedůvěřují. Prezident i opozice navíc ztratili kontrolu nad svými příznivci.
Psali jsme: Klaus si kopl do Západu: Živí radikály na Ukrajině, důsledky není ochoten nést"Janukovyč vnímá zástupce zemí Evropské unie jako příznivce opozice, a proto z principu odmítá ustoupit jejich požadavkům. Nejhorším možným krokem by pak bylo oficiální jednání Evropské unie a Ruska o osudu Ukrajiny, které by bylo signálem, že názory samotných Ukrajinců nikdo nebere vážně. Minimem, které by Evropská unie měla realizovat po dlouhé době nečinnosti, je zmražení vkladů ruských oligarchů a omezení vstupních víz některých ukrajinských politiků. Ve hře je také uvalení sankcí. Důležité je, aby si Unie udržela jednotu a zachovala svůj nově nabytý aktivní postoj," říká Kratochvíl.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 , Viktor Janukovyč
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák