VIDEO: Převrat v Kyjevě? Radikálové obsadili parlament i sídlo prezidenta

Kyjev - Protivládní síly na Ukrajině údajně převzaly kontrolu nad celým Kyjevem a ovládají i vládní budovy, včetně sídla parlamentu, vlády a prezidenta. Podle ukrajinského serveru Segodňa to dnes oznámil jeden z vůdců protestů na náměstí Nezávislosti a opoziční poslanec Andrij Parubij. Prezident Viktor Janukovyč údajně odletěl do Charkova, bašty vládní Strany regionů na východě Ukrajiny.

Situace v ukrajinské metropoli je navzdory pátečnímu podpisu dohody mezi prezidentem a opozičními předáky o ukončení násilností dál napjatá. Centrum města bylo podle záběrů televize Espreso po celou noc zaplněno lidmi.

Kyjevský rozhlas dnes nevyloučil, že scénář událostí na Majdanu (náměstí Nezávislosti) diktuje radikální seskupení Pravý sektor, které se vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko marně snaží přimět ke zdrženlivosti. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš dnes na Facebooku označil vládní Stranu regionů a komunistickou stranu za zločinecké organizace, které musejí být "všemi dostupnými prostředky" postaveny mimo zákon.

"Podle našich informacích prezident Janukovyč odcestoval do Charkova... na nějaké setkání, které se tam koná," prohlásil nejmenovaný americký představitel. Názor mnohých Ukrajinců, že Janukovyč po podpisu dohody "uprchl" z Kyjeva, ale americký činitel nepodpořil. "Není nic neobvyklého na tom, že po tak rozsáhlých politických krocích navštíví východ země, který je jeho základnou," dodal. Charkovské letiště ale popírá, že by prezidentský letoun ve městě přistál.

V Charkově se dnes má konat sjezd Všeukrajinského společenského svazu (VOS) nazývaného Ukrajinská fronta, organizace, která sdružuje zastupitele z ruskojazyčných jihovýchodních oblastí země. Podle agentury Unian míří Janukovyč právě tam, aby povzbudil svou mocenskou základnu.

Zdroj: YouTube

Dohoda mezi prezidentem a opozicí slibuje uspořádání mimořádných prezidentských voleb v prosinci, návrat k ústavě z roku 2004 a vytvoření nové vlády národního porozumění. Podepsaný dokument zahrnuje i osvobození vězněné expremiérky Julie Tymošenkové. Na svobodu by měla vyjít až prezident podepíše zákon, který včera schválil parlament. Dohodu znepřátelených stran uvítali americký prezident Obama i jeho ruský protějškem Putin. Po telefonu se ale shodli, že dohoda je křehká. To potvrzují i demonstranti, kteří se připravují v Kyjevě na možnou akci.

Petr Kratochvíl se pro Českou televizi i Český rozhlas vyjádřil k současnému dění na Ukrajině a možné roli Evropské unie v uklidnění situace. Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů vyjádřil obavu, že vývoj situace již nebude možné jednoduše zvrátit. Obě strany si dle jeho slov nyní naprosto nedůvěřují. Prezident i opozice navíc ztratili kontrolu nad svými příznivci.

Psali jsme: Klaus si kopl do Západu: Živí radikály na Ukrajině, důsledky není ochoten nést
Sobotka: ČR přijme stovky uprchlíků z Ukrajiny, bude-li třeba Drsná diplomacie: Dohoda nebo smrt, dupl si ministr na "Majdan" +VIDEO
 

"Janukovyč vnímá zástupce zemí Evropské unie jako příznivce opozice, a proto z principu odmítá ustoupit jejich požadavkům. Nejhorším možným krokem by pak bylo oficiální jednání Evropské unie a Ruska o osudu Ukrajiny, které by bylo signálem, že názory samotných Ukrajinců nikdo nebere vážně. Minimem, které by Evropská unie měla realizovat po dlouhé době nečinnosti, je zmražení vkladů ruských oligarchů a omezení vstupních víz některých ukrajinských politiků. Ve hře je také uvalení sankcí. Důležité je, aby si Unie udržela jednotu a zachovala svůj nově nabytý aktivní postoj," říká Kratochvíl. 

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy