Janukovyč prchl z Kyjeva: Dusno v Charkově, mluví se o puči

Kyjev - Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády vycestovala pravděpodobně z Kyjeva, jehož centrum včetně vládních budov v noci zcela ovládla opozice. Kde se hlava státu nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence u Kyjeva je bez ostrahy, novináři do objektu volně vstupují. Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.

Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do areálu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.

Před prezidentskou rezidencí podle očitých svědků stojí obrovská fronta zvědavců, kteří si chtějí prohlédnout interiér sídla hlavy státu. V davu čekajících kolují spekulace o pozlacených umyvadlech a ložnicích přetékajících přepychem. 

"Do obrovského areálu Janukovyčovy rezidence přijíždějí tisíce lidí. Řada z nich je z luxusu tamního sídla vzhledem k situaci většiny obyvatel Ukrajiny rozčarovaná. Nikdo netuší, kde na takto nákladné stavby mohl prezident brát peníze. Připomíná to zde jakési asijské království," říká zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Kyjev neuznáváme, zní v Charkově

Sjezd prorusky orientovaných poslanců v Charkově dnes zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za "dodržování ústavního pořádku" na ruskojazyčném jihovýchodě země. 

"Události posledních dnů v Kyjevě paralyzovaly centrální mocenské orgány a destabilizovaly situaci v zemi," uvádí se v rezoluci, kterou schválilo přes 3000 přítomných zastupitelů.

Opozice podle rezoluce nesplnila páteční dohodu s prezidentem Viktorem Janukovyčem, neodevzdala zbraně, dál drží ústřední administrativní budovy a "vraždí pokojné obyvatelstvo a ochránce veřejného pořádku".

Parlament podle rezoluce pracuje "v ovzduší teroru a výhrůžek smrtí". Rozhodnutí poslanců přijatá v takových podmínkách "vyvolávají pochyby o tom, že byla učiněna dobrovolně a zákonnou cestou".

Účastnici sjezdu rovněž vyzvali k vytváření ozbrojených oddílů domobrany. "Proti extremistům nelze bojovat beze zbraně," řekl delegátům poslanec Jevgenij Žilin. "Vnukové lidí poražených v roce 1945 přebírají v Kyjevě moc, ale fašisté neprojdou," prohlásil Žilin.

Jednání sjezdu podle televize Espresso přihlíží početná skupina ruských politiků včele s šéfem zahraničního výboru Státní dumy Alexejem Puškovem.

Gubernátor Charkovské oblasti Michail Dobkin delegátům sdělil, že prezident Janukovyč dnes oproti očekávání sjezdové jednání nenavštíví. Potvrdila to i poradkyně Janukovyče Anna Hermanová, podle níž se prezident sice přemístil do Charkova, ale sjezdu proruských poslanců se nezúčastní. Hlava státu se podle Hermanové setká s voliči a promluví v televizi. Prchnout do ciziny prý Janukovyč rozhodně nehodlá.

Dobkin ze sjezdové tribuny prohlásil, že smyslem charkovského jednání není oživit separatismus jihovýchodních oblastí. Analytik Emil Sulejmanov k možnému separatismu východních proruských částí země ovšem říká: "Ten potenciál je tam obrovský, nejspíše nejvyšší v dějinách postsovětské Ukrajiny."

Poslanec Strany regionů Vadim Kolesnyčenko označil na sjezdu nynější vývoj v zemi za státní převrat. "Poslanci jsou terčem výhrůžek, jejich rodiny se prakticky staly rukojmími," řekl Kolesnyčenko. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje reformy. 

Zdroj: YouTube

"Pod naší kontrolou je celá vládní čtvrť," řekl jeden z vůdců pouličních demonstrantů Andrij Parubij z tribuny na Majdanu. "Sedmá sotňa domobrany je v Nejvyšší radě (parlamentu), jejímž velitelem se stal Maxim Burbak. Objekt střeží jednotka Pravého sektoru," uvedl dále.

"Opozice vyhlásila parlament jediným legitimním ukrajinským orgánem, který je schopný rozhodovat," hlásí přímo z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Nepřítomnost prezidenta a členů jeho vlády podle poslanců jen umocňuje naléhavou nutnost jmenovat nový kabinet a připravit půdu pro mimořádné prezidentské volby.

Podle zpravodaje ČT Jakuba Szántó není možné v centru Kyjeva v současnosti nalézt jakékoliv vládní jednotky ani policejní složky. Na většině míst prý bezpečnostní jednotky i policie opustily své pozice mezi půlnocí a třetí hodinou ráno.

O pozici Ruska mluvil Libor Rouček, místopředseda evropských socialistů a člen krizové delegace Evropského parlamentu pro Ukrajinu. „Rusko chce mít vliv na Ukrajině. Chce mít mnohem větší vliv, než ho má nyní. Ale Rusko pro opozici nepředstavuje partnera," řekl Českému rozhlasu. Připomněl ale také, že 40 procent zahraničního obchodu Ukrajiny tvoří právě obchodování s Ruskem. Země je navíc závislá na jeho energetických zdrojích.

Na okrajích Kyjeva dochází ke střetům mezi opozičními jednotkami a ustupujícími policisty. Centrum města opustili v 25 autobusech jednotky ministerstva vnitra, vracejí se do míst, odkud do Kyjeva přijely. Při kontrole jednoho z autobusů opozice našla cenné předměty ze sbírek některého z muzeí. Strhla se přestřelka, kde bylo zraněno několik lidí, informuje rozhlas.cz.

Související

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

Více souvisejících

Ukrajina Vitalij Kličko Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

před 54 minutami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 1 hodinou

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

před 4 hodinami

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

před 6 hodinami

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

před 7 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

před 8 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

před 9 hodinami

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

před 10 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy