Kyjev - Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády vycestovala pravděpodobně z Kyjeva, jehož centrum včetně vládních budov v noci zcela ovládla opozice. Kde se hlava státu nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence u Kyjeva je bez ostrahy, novináři do objektu volně vstupují. Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.
Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do areálu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.
Před prezidentskou rezidencí podle očitých svědků stojí obrovská fronta zvědavců, kteří si chtějí prohlédnout interiér sídla hlavy státu. V davu čekajících kolují spekulace o pozlacených umyvadlech a ložnicích přetékajících přepychem.
"Do obrovského areálu Janukovyčovy rezidence přijíždějí tisíce lidí. Řada z nich je z luxusu tamního sídla vzhledem k situaci většiny obyvatel Ukrajiny rozčarovaná. Nikdo netuší, kde na takto nákladné stavby mohl prezident brát peníze. Připomíná to zde jakési asijské království," říká zpravodaj ČT Josef Pazderka.
Kyjev neuznáváme, zní v Charkově
Sjezd prorusky orientovaných poslanců v Charkově dnes zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za "dodržování ústavního pořádku" na ruskojazyčném jihovýchodě země.
"Události posledních dnů v Kyjevě paralyzovaly centrální mocenské orgány a destabilizovaly situaci v zemi," uvádí se v rezoluci, kterou schválilo přes 3000 přítomných zastupitelů.
Opozice podle rezoluce nesplnila páteční dohodu s prezidentem Viktorem Janukovyčem, neodevzdala zbraně, dál drží ústřední administrativní budovy a "vraždí pokojné obyvatelstvo a ochránce veřejného pořádku".
Parlament podle rezoluce pracuje "v ovzduší teroru a výhrůžek smrtí". Rozhodnutí poslanců přijatá v takových podmínkách "vyvolávají pochyby o tom, že byla učiněna dobrovolně a zákonnou cestou".
Účastnici sjezdu rovněž vyzvali k vytváření ozbrojených oddílů domobrany. "Proti extremistům nelze bojovat beze zbraně," řekl delegátům poslanec Jevgenij Žilin. "Vnukové lidí poražených v roce 1945 přebírají v Kyjevě moc, ale fašisté neprojdou," prohlásil Žilin.
Jednání sjezdu podle televize Espresso přihlíží početná skupina ruských politiků včele s šéfem zahraničního výboru Státní dumy Alexejem Puškovem.
Gubernátor Charkovské oblasti Michail Dobkin delegátům sdělil, že prezident Janukovyč dnes oproti očekávání sjezdové jednání nenavštíví. Potvrdila to i poradkyně Janukovyče Anna Hermanová, podle níž se prezident sice přemístil do Charkova, ale sjezdu proruských poslanců se nezúčastní. Hlava státu se podle Hermanové setká s voliči a promluví v televizi. Prchnout do ciziny prý Janukovyč rozhodně nehodlá.
Dobkin ze sjezdové tribuny prohlásil, že smyslem charkovského jednání není oživit separatismus jihovýchodních oblastí. Analytik Emil Sulejmanov k možnému separatismu východních proruských částí země ovšem říká: "Ten potenciál je tam obrovský, nejspíše nejvyšší v dějinách postsovětské Ukrajiny."
Poslanec Strany regionů Vadim Kolesnyčenko označil na sjezdu nynější vývoj v zemi za státní převrat. "Poslanci jsou terčem výhrůžek, jejich rodiny se prakticky staly rukojmími," řekl Kolesnyčenko. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje reformy.
"Pod naší kontrolou je celá vládní čtvrť," řekl jeden z vůdců pouličních demonstrantů Andrij Parubij z tribuny na Majdanu. "Sedmá sotňa domobrany je v Nejvyšší radě (parlamentu), jejímž velitelem se stal Maxim Burbak. Objekt střeží jednotka Pravého sektoru," uvedl dále.
"Opozice vyhlásila parlament jediným legitimním ukrajinským orgánem, který je schopný rozhodovat," hlásí přímo z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Nepřítomnost prezidenta a členů jeho vlády podle poslanců jen umocňuje naléhavou nutnost jmenovat nový kabinet a připravit půdu pro mimořádné prezidentské volby.
Podle zpravodaje ČT Jakuba Szántó není možné v centru Kyjeva v současnosti nalézt jakékoliv vládní jednotky ani policejní složky. Na většině míst prý bezpečnostní jednotky i policie opustily své pozice mezi půlnocí a třetí hodinou ráno.
O pozici Ruska mluvil Libor Rouček, místopředseda evropských socialistů a člen krizové delegace Evropského parlamentu pro Ukrajinu. „Rusko chce mít vliv na Ukrajině. Chce mít mnohem větší vliv, než ho má nyní. Ale Rusko pro opozici nepředstavuje partnera," řekl Českému rozhlasu. Připomněl ale také, že 40 procent zahraničního obchodu Ukrajiny tvoří právě obchodování s Ruskem. Země je navíc závislá na jeho energetických zdrojích.
Na okrajích Kyjeva dochází ke střetům mezi opozičními jednotkami a ustupujícími policisty. Centrum města opustili v 25 autobusech jednotky ministerstva vnitra, vracejí se do míst, odkud do Kyjeva přijely. Při kontrole jednoho z autobusů opozice našla cenné předměty ze sbírek některého z muzeí. Strhla se přestřelka, kde bylo zraněno několik lidí, informuje rozhlas.cz.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Vitalij Kličko , Viktor Janukovyč
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák