Janukovyč prchl z Kyjeva: Dusno v Charkově, mluví se o puči

Kyjev - Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády vycestovala pravděpodobně z Kyjeva, jehož centrum včetně vládních budov v noci zcela ovládla opozice. Kde se hlava státu nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence u Kyjeva je bez ostrahy, novináři do objektu volně vstupují. Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.

Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do areálu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.

Před prezidentskou rezidencí podle očitých svědků stojí obrovská fronta zvědavců, kteří si chtějí prohlédnout interiér sídla hlavy státu. V davu čekajících kolují spekulace o pozlacených umyvadlech a ložnicích přetékajících přepychem. 

"Do obrovského areálu Janukovyčovy rezidence přijíždějí tisíce lidí. Řada z nich je z luxusu tamního sídla vzhledem k situaci většiny obyvatel Ukrajiny rozčarovaná. Nikdo netuší, kde na takto nákladné stavby mohl prezident brát peníze. Připomíná to zde jakési asijské království," říká zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Kyjev neuznáváme, zní v Charkově

Sjezd prorusky orientovaných poslanců v Charkově dnes zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za "dodržování ústavního pořádku" na ruskojazyčném jihovýchodě země. 

"Události posledních dnů v Kyjevě paralyzovaly centrální mocenské orgány a destabilizovaly situaci v zemi," uvádí se v rezoluci, kterou schválilo přes 3000 přítomných zastupitelů.

Opozice podle rezoluce nesplnila páteční dohodu s prezidentem Viktorem Janukovyčem, neodevzdala zbraně, dál drží ústřední administrativní budovy a "vraždí pokojné obyvatelstvo a ochránce veřejného pořádku".

Parlament podle rezoluce pracuje "v ovzduší teroru a výhrůžek smrtí". Rozhodnutí poslanců přijatá v takových podmínkách "vyvolávají pochyby o tom, že byla učiněna dobrovolně a zákonnou cestou".

Účastnici sjezdu rovněž vyzvali k vytváření ozbrojených oddílů domobrany. "Proti extremistům nelze bojovat beze zbraně," řekl delegátům poslanec Jevgenij Žilin. "Vnukové lidí poražených v roce 1945 přebírají v Kyjevě moc, ale fašisté neprojdou," prohlásil Žilin.

Jednání sjezdu podle televize Espresso přihlíží početná skupina ruských politiků včele s šéfem zahraničního výboru Státní dumy Alexejem Puškovem.

Gubernátor Charkovské oblasti Michail Dobkin delegátům sdělil, že prezident Janukovyč dnes oproti očekávání sjezdové jednání nenavštíví. Potvrdila to i poradkyně Janukovyče Anna Hermanová, podle níž se prezident sice přemístil do Charkova, ale sjezdu proruských poslanců se nezúčastní. Hlava státu se podle Hermanové setká s voliči a promluví v televizi. Prchnout do ciziny prý Janukovyč rozhodně nehodlá.

Dobkin ze sjezdové tribuny prohlásil, že smyslem charkovského jednání není oživit separatismus jihovýchodních oblastí. Analytik Emil Sulejmanov k možnému separatismu východních proruských částí země ovšem říká: "Ten potenciál je tam obrovský, nejspíše nejvyšší v dějinách postsovětské Ukrajiny."

Poslanec Strany regionů Vadim Kolesnyčenko označil na sjezdu nynější vývoj v zemi za státní převrat. "Poslanci jsou terčem výhrůžek, jejich rodiny se prakticky staly rukojmími," řekl Kolesnyčenko. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje reformy. 

Zdroj: YouTube

"Pod naší kontrolou je celá vládní čtvrť," řekl jeden z vůdců pouličních demonstrantů Andrij Parubij z tribuny na Majdanu. "Sedmá sotňa domobrany je v Nejvyšší radě (parlamentu), jejímž velitelem se stal Maxim Burbak. Objekt střeží jednotka Pravého sektoru," uvedl dále.

"Opozice vyhlásila parlament jediným legitimním ukrajinským orgánem, který je schopný rozhodovat," hlásí přímo z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Nepřítomnost prezidenta a členů jeho vlády podle poslanců jen umocňuje naléhavou nutnost jmenovat nový kabinet a připravit půdu pro mimořádné prezidentské volby.

Podle zpravodaje ČT Jakuba Szántó není možné v centru Kyjeva v současnosti nalézt jakékoliv vládní jednotky ani policejní složky. Na většině míst prý bezpečnostní jednotky i policie opustily své pozice mezi půlnocí a třetí hodinou ráno.

O pozici Ruska mluvil Libor Rouček, místopředseda evropských socialistů a člen krizové delegace Evropského parlamentu pro Ukrajinu. „Rusko chce mít vliv na Ukrajině. Chce mít mnohem větší vliv, než ho má nyní. Ale Rusko pro opozici nepředstavuje partnera," řekl Českému rozhlasu. Připomněl ale také, že 40 procent zahraničního obchodu Ukrajiny tvoří právě obchodování s Ruskem. Země je navíc závislá na jeho energetických zdrojích.

Na okrajích Kyjeva dochází ke střetům mezi opozičními jednotkami a ustupujícími policisty. Centrum města opustili v 25 autobusech jednotky ministerstva vnitra, vracejí se do míst, odkud do Kyjeva přijely. Při kontrole jednoho z autobusů opozice našla cenné předměty ze sbírek některého z muzeí. Strhla se přestřelka, kde bylo zraněno několik lidí, informuje rozhlas.cz.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Vitalij Kličko Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy