Co plánuje Janukovyč? Prezident Ukrajiny konečně promluvil

Praha - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč hodnotí nynější vývoj událostí na Ukrajině jako státní převrat a demisi nepodá. Prezident, jehož páteční spěšný odjezd z Kyjeva vyvolal spekulace o rezignaci, to dnes řekl ukrajinské televizi UBR. V současné době je prý "na cestě po jihovýchodní Ukrajině", kde chce besedovat s občany. Bez bližších podrobností řekl, že jeho automobil neznámí útočníci ostřelovali.

"Zůstávám na Ukrajině," vzkázal Janukovyč svým odpůrcům. "Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků," řekl.

Akce radikální opozice, které v Kyjevě vedly k faktickému převratu, přirovnal k řádění nacistů ve 30. letech minulého století. Opozice podle něj v zemi vypálila 500 kanceláří Strany regionů, jíž je prezident čestným předsedou.

Veškerá dnešní a páteční rozhodnutí ukrajinského parlamentu jsou podle Janukovyče nezákonná. Poslanci jsou vystaveni bití, házejí po nich kamením. "To, co se nyní děje v parlamentě, je banditismus. Není to opozice, jsou to banditi. Veškerá rozhodnutí, která schválili, jsou protizákonná," konstatoval.

Janukovyč ukrajinské televizi řekl, že jeho vůz ostřelovali neznámí útočníci. K incidentu podle něj došlo v pátek v Kyjevě. "Strach ale nemám, cítím odpovědnost za stát", řekl prezident.

Nejdete se mnou, jste zrádci

Dodal, že při odjezdu z Kyjeva se k němu připojil bývalý šéf parlamentu Volodymyr Rybak, kterému údajně vyhrožují smrtí. "Vzal jsem ho s sebou, teď se léčí v Doněcku," řekl o Rybakovi, který dnes ráno ze zdravotních důvodů rezignoval. Janukovyč prohlásil, že před rezignací kdosi Rybaka zbil. Totéž se prý přihodilo Janukovyčově kancléři Andriji Kljujevovi.

Janukovyč očekává, že mezinárodní společenství splní vůči Ukrajině své závazky. "Zachováme se podle reakce mezinárodního společenství, podle toho, jak budou plnit své závazky" prohlásil.

Bývalé poslance Strany regionů, kteří hromadně opouštějí prezidentský tábor, označil Janukovyč za zrádce.

O osudu prezidenta a jeho úmyslech se v ukrajinských médiích horečně spekulovalo, jeden z dramatických scénářů dnes čtenářům předložil regionální list Doněckije vesti. Podle jeho verze se Janukovyč ukrývá v rezidenci jednoho z vlivných charkovských politiků a hledá způsob, jak bezpečně opustit zemi.

Podle původních plánů měl prý Janukovyč dnes promluvit na sjezdu prorusky orientovaných poslanců z jihovýchodních regionů země, kteří se sešli v Charkově. Ze sjezdové tribuny měl ohlásit vznik nové "jihovýchodní republiky" a její oddělení od zbytku země ovládaného opozicí.

Janukovyč podle deníku počítal s tím, že garantem bezpečnosti nového státního útvaru se stane ruský prezident Vladimir Putin, který měl nový stát podpořit i "omezeným vojenským kontingentem".

Oproti očekávání ale Putin Janukovyčův plán shodil se stolu a odmítl nový stát uznat, nemluvě o vojenské podpoře. 

Ve skutečnosti vůbec nejde o Ukrajinu

Záchrana této těžce zkoušené země zajímá soupeřící velmoci nanejvýše do té míry, aby v případě jejího zhroucení minimalizovaly ekonomické a bezpečnostní dopady, které by mohly přesáhnout její hranice, nebo aby tomuto scénáři raději rovnou předešly. Kromě toho je pro všechny zajímavé, že více než 45milionová Ukrajina je také atraktivní, dosud nikoli úplně zplundrovaný trh, o který by mohlo Rusko přijít a Evropská unie by jej mohla naopak získat, uvedl server Českápozice.cz.

To jsou sice důležitá hlediska, nicméně ani ta nic nemění na faktu, že Ukrajina je jen nástrojem v geopolitickém klání Východu se Západem – pěšcem, nanejvýše střelcem na eurasijské šachovnici. Státem s oslabenou suverenitou, jehož význam zvyšuje bez ohledu na jeho výkon zeměpisná poloha.

Představitelé a politici EU – podobně jako jejich američtí kolegové – jezdí do Kyjeva stejně jako kdysi středověcí panovníci ke svým vazalům. V čele s prominentními představiteli polské elity řeční na Majdanu, jako by ani nebyli v zahraničí. Doma by si takový postup od Washingtonu přes Brusel až po Varšavu jistě nenechali líbit a na pouliční výtržníky by nepohlíželi jako na revolucionáře.

Ukrajinská elita se z tohoto velmocenského soupeření pochopitelně snaží vytěžit co nejvíce a v souladu s těmito podmínkami se svou aktuální geopolitickou orientaci pokouší přeměnit v peníze a moc.

Studená válka již skončila, svět se velmi změnil a čím dál méně fungují i stará schémata. Řešení ukrajinské krize by proto pomohlo, pokud by od nich Brusel i Moskva upustily a s přihlédnutím také k zájmům druhé strany a samozřejmě i samotného Kyjeva našly společnou řeč. Což by Evropu skutečně posílilo, uzavírá server Česká pozice.

 

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Ukrajina Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy