Ukrajinský parlament chrlí zákony, ministr obrany utekl. Janukovyč před soud?

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes v bleskovém hlasování zahájil radikální obměnu klíčových exekutivních postů, z nichž odvolal stoupence prezidenta Viktora Janukovyče. Poslanci rovněž schválili zákon, který umožňuje propustit vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou bez souhlasu prezidenta. Ústavní většinou rozhodli, že podpis prezidenta není zapotřebí ani k omezení jeho vlastních pravomocí.

Motivem spěšných rozhodnutí je podle médií nedostatek informací o tom, kde se prezident Viktor Janukovyč po odjezdu z Kyjeva nachází. Podle dohody prezidenta s opozicí uzavřené v pátek měl Janukovyč do dnešního večera podepsat zákon o návratu k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci hlavy státu. Zatím ale Janukovyčův podpis pod klíčovým zákonem chybí. Totéž platí i o změně zákona, která má umožnit osvobození Tymošenkové.

Podle nové právní úpravy, kterou dnes poslanci schválili velkou většinou hlasů, není ke změně zákona číslo 365, na jehož základě byla Tymošenková odsouzena za překročení pravomocí, prezidentův podpis zapotřebí. Kontrasignaci hlavy státu nepotřebuje nyní ani rozhodnutí o návratu ke znění ústavy z roku 2004.

Problémem ukrajinské opozice může být velký počet jejích vůdců. "Julija Tymošenková může být tím, kdo ji sjednotí," říká komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína přímo z náměstí Nezávislosti jsou ulice Kyjeva plné lidí. "Lidé se přestali bát, přicházejí i rodiny s malými dětmi, s kočárky," popsal zpravodaj.

Do parlamentu se dnes dostavili velitelé čtyř klíčových bezpečnostních složek, aby poslance informovali o své nově nabyté loajalitě. Slib "neprotivit se lidu" dali poslancům velitel pohotovostních jednotek Berkut, zásahového komanda Alfa, vojsk ministerstva vnitra a kontrarozvědky.

Ministr obrany Pavlo Lebeděv podle agentury Unian spěšně opustil Kyjev, aniž by opozici předal svůj úřad. Ukrajinská agentura tvrdí, že exministr se uchýlil na Krym.

Ústavní žaloba na Janukovyče?

Místo tvrdě kritizovaného ministra vnitra Vitalije Zacharčenka, který post ztratil už v pátek, jmenovali do čela klíčového silového rezortu opozičního politika Arsena Avakova. Podle nového šéfa sněmovny Oleksandra Turčynova nově jmenovaní šéfové ministerstev budou zastávat své posty jen do doby, než bude jmenována koaliční vláda národního porozumění.

Z postu generálního prokurátora poslanci odvolali Janukovyčova stoupence Viktora Pšonku, který v roce 2011 stál za odsouzením Tymošenkové. Podle šéfa strany Svoboda Oleha Ťahnyboka poslanci připravují zákon o rozpuštění pohotovostních jednotek Berkut.

Už dopoledne se stal šéfem sněmovny poslanec strany Vlast Oleksandr Turčynov, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Tymošenkové. Padesátiletý ekonom, který jako první náměstek Tymošenkové v době jejího věznění stranu Vlast řídil, nahradil ve vedení sněmovny Volodymyra Rybaka, který dnes z funkce ze zdravotních důvodů odstoupil.

Sněmovna zároveň velkou většinou hlasů schválila rezoluci o nepřípustnosti separatismu. 

Vůdce nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok ze sněmovní tribuny vyzval k ústavní žalobě na prezidenta Janukovyče, takzvanému impeachmentu. Vyslovil názor, že v případě úspěchu žaloby by se mimořádné prezidentské volby mohly konat 25. května. Tento termín podpořil i další z opozičních vůdců Vitalij Kličko.

Poslanci rovněž hodlají odhlasovat návrh zákona, který uzná pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu, jehož posláním je trestní postih pachatelů válečných zločinů. Podle kyjevské televize jde o jasný náznak, že poslanci nevylučují stíhání prezidenta Janukovyče a jeho spojenců. Pravomoci haagského tribunálu dosud ve světě neuznává několik desítek států, mezi nimi USA, Izrael, Rusko a Čína.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy