Tymošenková je na svobodě: Chci být prezidentkou, plánuje +VIDEO

Kyjev - Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková dnes opustila charkovské vězení, kde byla zadržována od roku 2011. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury a potvrdila to i strana bývalé ukrajinské premiérky. Její osvobození umožnilo rozhodnutí kyjevského parlamentu, který změnil trestní kvalifikaci údajného překročení pravomocí, za něž byla v roce 2011 odsouzena k sedmi letům vězení. Zrušení trestu už přivítal manžel Tymošenkové nebo její někdejší blízký spolupracovník Bohdan Danylyšyn, kteří získali azyl v Česku. Tymošenková chce kandidovat na prezidentku. Podle agentury ITAR-TASS to uvedla poté, co opustila věznici v Charkově.

Před vězeňskou nemocnicí na 53letou Tymošenkovou čekaly davy jejích příznivců, kteří skandovali: "Julija! Julija!!. Na dotaz novinářů, co plánuje do budoucnosti, expremiérka odpověděla: "Budu kandidovat na prezidentku."

"Naše vlast ode dneška znovu uvidí slunce a oblohu, protože diktatura je u konce," prohlásila Tymošenková. "Diktatura nepadla díky politikům a diplomatům, ale díky lidem, kteří jsou na ulici a kteří dokázali chránit své rodiny a svou zemi," dodala opoziční vůdkyně, která nyní míří do Kyjeva.

"Je to výjimečná, skvělá zpráva. Nevěřil jsem tomu, že se to může stát právě dnes. Je to velký den," řekl serveru Aktuálně.cz Oleksandr Tymošenko. Manžel expremiérky nepředpokládá, že by jeho žena po propuštění na svobodu odcestovala za ním do Česka, ale nejspíš se vydá za opozičními demonstranty na kyjevské náměstí Nezávislosti, kde "jsou do ní vkládány velké naděje".

Potěšení nad zrušením trestu nad Tymošenkovou vyjádřil také bývalý ukrajinský ministr hospodářství Danylyšyn. "Modlil jsem se celou dobu za to, aby Julija Volodymyrivna byla volná. Jsem velmi rád, nejen jako politik a ministr její vlády, ale také upřímně lidsky, jako člověk," řekl Aktuálně.cz druhý prominentní ukrajinský azylant v ČR a nevyloučil, že se nejbližší dobou vrátí také do Kyjeva.

Za Tymošenkovou se už do Charkova vypravila její dcera Jevhenija a delegace členů Evropského parlamentu, která měla v Kyjevě pomáhat řešit vnitropolitickou krizi. "Má matka je podle usnesení parlamentu, podle mezinárodních i ukrajinských zákonů svobodným člověkem," řekla novinářům Jevhenija Tymošenková.

Zdroj: YouTube

"Je pravda, že EU nejednala příliš operativně. Ať už jde o pomoc Ukrajině, poskytnutí půjček, finanční pomoc. To vše Ukrajina potřebuje. A všichni doufali, včetně pana Putina, že Janukovyč sám a sám může vyřešit otázku, kam má země směřovat - do Evropy, nebo do Asie. Teď chápou, že důležité je, co chce ukrajinský lid. Že to bude záviset na vůli lidu, který vyšel na "majdany" po celé zemi a ukázal, že zatím rozhodovala jen skupina banditů, jaký bude osud celé země. Politici musejí udělat vše, aby se nedostali pod nadvládu nového Ruska. Jen to ne, Bože," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz manžel Tymošenkové Oleksandr Tymošenko. Ten získal v Česku politický azyl.

"Nebylo by moc dobré, kdyby ten tvrdý odpor trval i nadále, to by mohlo vést až k občanské válce. Nechceme, aby byla prolita krev. Soudě podle nálady na Majdanu jsou lidé ochotní vytrvat. Oni nepřistoupí na Janukovyčovy podmínky. Dnes jsem viděl reportáž z Kyjeva, mluvil v ní starší muž a říkal, že je na kolena nedostanou. Na kolenou může být člověk jen před otcem, matkou a Bohem. Před zločincem, vrahem a diktátorem nikdo na kolena neklekne," dodal.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Julija Tymošenková Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy