VIDEO Pryč s Leninem: Ukrajina boří sochy, Janukovyčova moc v troskách

Kyjev - V centru Kyjeva byl v noci klid, ale demonstranti centrální náměstí Nezávislosti neopustili. Okupované objekty i stany na Majdanu jsou stále plné lidí, kteří po vzrušených dnech konfrontace odpočívají a doplňují zásoby. Barikády ve středu města zůstávají, střeží je ozbrojené hlídky domobrany. Prezident Viktor Janukovyč, jehož pokus o útěk ze země v sobotu v Doněcku zmařila letištní kontrola, se uchýlil na neznámé místo.

Zemi podle ukrajinských médií spěšně opouštějí členové bývalé vlády a vysocí státní úředníci z oblastí. Do Ruska podle agentury Interfax údajně odjel bývalý premiér Mykola Azarov, stoupenec těsných ekonomických vztahů Kyjeva s Moskvou.

Své posty opustilo vedení Lvovské a Charkovské oblasti dosazené prezidentem. V Dněpropetrovsku, který byl považován za jednu z opor Janukovyčovy Strany regionů, opustil stranické řady starosta Ivan Kulyčenko. Název v důsledku revolučních událostí změnilo i hlavní dněpropetrovské náměstí - dřívější Leninovo náměstí nyní nese jméno Hrdinů Majdanu.

Po celé zemi demonstranti likvidují sochy bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. Zmizel z náměstí v Černihivě, Dněpropetrovsku, Poltavě a Žytomyru, v několika městech podle agentury Unian stojí Lenin na podstavci v kalhotách obarvených modrou a žlutou, tedy národními barvami země.

Zdroj: YouTube

Ukrajina se dnes oficiálně vrátila k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci prezidenta a přenáší je na vládu a parlament. Parlament rozhodl i o tom, že vzhledem k absenci hlavy státu nabývá reforma platnosti i bez prezidentského podpisu.

Generální prokuraturu řídí místo sesazeného Viktora Pšonky funkcionář nacionalistické strany Svoboda Oleh Mochnyckyj, řízením ministerstva obrany byl pověřen bývalý náčelník generálního štábu Volodymyr Zamana. Dosavadní ministr obrany Pavlo Lebeděv, který koncem týdne uprchl na Krym, dnes ze Sevastopolu do Kyjeva vzkázal, že se svého postu nevzdá.

Hlavní problém - celistvost Ukrajiny

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček ve Studiu ČT24 připustil, že sice je nakročeno k mezinárodnímu uznání kyjevské vlády, nicméně podle jeho názoru je nyní důležité udržet teritoriální jednotu země. K tomu je podstatné, aby všechny strany naplnily páteční dohodu a aby Rusko nadále drželo konstruktivní pozici.

Podle novinářky Petry Procházkové se nyní hledá hlavně osoba, která by Ukrajinu spojila. Rozdělení země nyní nikdo nepřipouští. "Ukrajině chybí ukrajinský Václav Havel, který by dokázal sjednotit ve své ikonické roli všechny ukrajinské proudy a národnosti, které na Ukrajině jsou," nechal se ve speciálu ČT24 slyšet Hynek Kmoníček.

Novým vůdcem Ukrajiny nemusí být podle něj ani Julija Tymošenková, ani nikdo z lidí, kteří byli viditelní na Majdanu - stejně jako nikdo z okolí prezidenta Janukovyče. "Kompromisní osobou, na kterou v zájmu udržení teritoriální integrity celé Ukrajiny všichni vsadí, může být někdo, koho jsme celou dobu přehlíželi," myslí si Kmoníček.

Bílý dům se nechal slyšet, že dlouhodobě je proti násilí, zároveň je ale zastáncem ústavních změn, koaliční vlády a předčasných voleb. "Dnešní vývoj nás může přiblížit tomuto cíli," tvrdí v komentáři k Ukrajině. Současně přivítal propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové a vyzval Rusko, Evropskou unii a mezinárodní organizace k podpoře jednotné a demokratické Ukrajiny.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Vladimír Iljič Lenin

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy