Válka s Ruskem o Krym? Na Ukrajině přituhuje

Kyjev - Na Ukrajině dnes oficiálně začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami. Novou hlavu státu mají Ukrajinci volit 25. května, jak rozhodl parlament po sesazení dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče. Jeho režim se zhroutil v důsledku tříměsíčních protestů; policie nyní pátrá po bývalém šéfovi státu, aby mohl být postaven před soud za "hromadné vraždy" civilistů.

Ještě v pondělí parlament vyčlenil na uspořádání voleb potřebné peníze. Dneškem začíná navrhování kandidátů na prezidenta, kteří už mohou předat příslušné dokumenty ústřední volební komisi. Poslední termín podle agentury Interfax bude 4. dubna. K registraci musí kandidát složit kauci ve výši 2,5 milionu hřiven (asi 5,4 milionu Kč).

Za možné uchazeče o prezidentskou funkci je pokládán boxerský šampion a předseda strany UDAR Vitalij Kličko, vlivný poslanec a podnikatel Petro Porošenko, předseda poslaneckého klubu Tymošenkové strany Vlast Arsenij Jaceňuk, předseda nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok, jakož i bývalá premiérka Julija Tymošenková.

Někdejší soupeřka sesazeného prezidenta Janukovyče byla v sobotu propuštěna z charkovského vězení, kde si odpykávala sedmiletý trest za údajné zneužití pravomocí. Tymošenkové advokát Serhij Vlasenko ale upozornil, že expremiérka se dosud nerozhodla, zda bude na prezidentku opět kandidovat.

Již v pondělí se objevily zprávy, že o křeslo státu se bude ucházet charkovský gubernátor Michail Dobkin, který v minulých dnech před revoluční vlnou uprchl do Ruska, ale do Charkova se zase překvapivě vrátil. Dobkin je na západě Ukrajiny považován za proruského radikála, jeho politickým programem je federativní rozdělení země.

Válka o Krym?

Moskva je připravena bojovat o Krym, aby ochránila tamní etnické Rusy a námořní základnu v Sevastopolu. "Pokud se Ukrajina rozdělí, vyvolá to válku. V tom případě nejdříve ztratí Krym, protože tam vstoupíme a budeme ho bránit, stejně jako jsme to udělali v Gruzii," cituje britský deník Financial Times ruského představitele.

Předseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov tento týden odcestoval do Moskvy na konzultace s ruskými politiky, informuje iHned.cz.

"Budeme mít jedinou možnost, a to vypovědět platnost rozhodnutí prezidia ÚV KSSS z roku 1954," řekl Konstantinov. Tímto rozhodnutím tehdejší generální tajemník Nikita Chruščov předal Krym z Ruska na Ukrajinu. Současně ale předseda krymského parlamentu vyzval k podpoře současné vlády. Krym je podle něho jednou z hlavních opor Viktora Janukovyče.

Podle něho šance na zachování celistvosti Ukrajiny existuje, každým dnem ale slábne. "V Kyjevě bojuje de facto zahraniční armáda dobře vycvičených, vyzbrojených a dobře placených žoldáků. Ale Ukrajina je jen jednou etapou," prohlásil Konstantinov s tím, že cílem je útok na celý "ruský svět". Shodou okolností moskevský bulvární list Komsomolskaja pravda vyšel s titulkem na první straně "Až obsadí Ukrajinu, banderovci zaútočí na Rusko".

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy