VIDEO: Krym se bouří, odpůrci a stoupenci Ruska si jdou po krku

Kyjev - Ukrajinská policie dnes musela zasahovat ve správním středisku autonomního Krymu Simferopolu. Přinutila ji k tomu potřeba udržet od sebe dva znesvářené tábory demonstrantů před sídlem regionálního parlamentu. Jeho předseda Vladimir Konstantinov rozhodně popřel, že by se sněm chystal vyhlásit odtržení Krymu od Ukrajiny. Události na Krymu bedlivě sleduje Moskva, která se tam podle ministra obrany Sergeje Šojgua rozhodla posílit ochranu svých námořních základen.

"Ukrajina není Rusko!" a "Alláh je veliký!" skandoval dav a mával ukrajinskými vlajkami, zatímco v sousedství se odehrávala menší proruská demonstrace.

Tvrdá konfrontace mezi oběma tábory podle agentury ITAR-TASS trvá už několik hodin. Zástup, shromážděný pod ruskými vlajkami a skandující "Rusko, Rusko!", se mezitím rozrostl z několika stovek na několik tisíc lidí. "Lidé se zde sešli, aby bránili své dějiny, svůj jazyk a svou kulturu," prohlásil Sergej Axenov ze sdružení Ruská jednota.

Vedení krymského parlamentu se mezitím radí, kdy svolá zasedání sněmu, proti čemuž se kategoricky staví předáci krymských Tatarů.

Ruský ministr obrany Šojgu dnes podle ruských agentur uvedl, že Moskva "pečlivě sledujeme veškeré dění kolem Černomořské flotily. Podnikají se kroky k zajištění bezpečnosti jejích objektů," citoval ministra ITAR-TASS.

Zdroj: YouTube

Janukovyč je měl všechny postřílet

Na strategicky důležitém Krymu, který je i základnou ruské černomořské flotily, se zřejmě nejvýrazněji rýsuje rozdělení Ukrajiny poté, co protestní hnutí donutilo proruského prezidenta Viktora Janukovyče k úprku. Situace budí obavy, že východ země neuzná autoritu nového prozatímního vedení země.

Podle ukrajinských i ruských médií na Krymu sílí volání po uspořádání regionálního referenda, které by o budoucnosti poloostrova mělo rozhodnout. Občané, z nichž zhruba dvě třetiny se hlásí k ruské národnosti, by měli rozhodnout, zda Krym má být součástí Ukrajiny či Ruska, nebo zda má vyhlásit nezávislost, uvedl web CT24.

Nové ukrajinské vedení chce podle agentury Unian vzpurný krymský parlament rozpustit a vyhlásit na poloostrově předčasné volby. Příslušný zákon už projednává centrální ukrajinský parlament. Konstantinov dnes takový krok označil za protiústavní a zdůraznil, že "nezákonné akce kyjevských zastupitelů přivedou občany Krymu do ulic".

Minulý pátek se mělo konat mimořádné zasedání krymského parlamentu, ale na poslední chvíli bylo odvoláno, napsal server iHned.cz. Podle místopředsedy parlamentu Grigorije Ioffeho se totiž nepotvrdila informace o smrti šesti obyvatel Krymu při návratu z Kyjeva. "Bylo to celé nesmysl, plán byl na pozadí hysterie přijmout rezoluci o oddělení Krymu od Ukrajiny," řekl pro server Gordonua.com předseda spolku krymských Tatarů Rafat Čubarov.

Naprostá většina obyvatel Krymu demonstranty na Majdanu nepodporuje. "Zrovna včera jsem slyšela dvě dámy v obchodě, jak litují, že Janukovyč nepostřílel všechny demonstranty. Prakticky všichni tady je považují buď za bezdomovce, nebo za zpovykané Kyjevany," řekla Hospodářským novinám novinářka z Jalty Natalija Canová.

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy