Putin zastrašuje: Ruské stíhačky a lodě mají bojovou pohotovost

Moskva - Útočné stíhací letouny na západě Ruska byly uvedeny do bojové pohotovosti, aby hlídkovaly na hranici s krizovou Ukrajinou. Podle agentury Interfax o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu nařídil náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti jednotkám ve středním a západním Rusku. Cvičné manévry nyní provádějí také ruské válečné lodě, informoval Interfax.

"Naše bojové letouny provádějí neustálé vzdušné hlídky v příhraničních regionech," citoval Interfax ministerstvo.

Putin už ve středu nařídil provést prověrku bojové pohotovosti vojsk. Ukázka ruské bojeschopnosti následovala poté, co Moskva opakovaně vyjádřila nelibost nad pádem režimu Viktora Janukovyče v Kyjevě, kde se k moci dostali stoupenci sblížení země s Evropskou unií.

Ministerstvo obrany uvedlo, že do manévrů se zapojilo dohromady 150.000 vojáků, 880 tanků, 90 stíhaček a 80 lodí. Cílem manévrů je prověřit akceschopnost jednotek v krizových situacích, které ohrožují bezpečnost země, potvrdil podle ruských tiskových agentur ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Podle agentury Interfax vyplulo v rámci vojenských manévrů zhruba 80 ruských válečných lodí na Baltské a Barentsovo moře. Jde prý v první řadě o nácvik obrany před vzdušnými a ponorkovými útoky. Rusko popírá souvislost vojenských manévrů se situací na Ukrajině, ale podle agentury AP má masivní demonstrace síly zřejmě ukázat jak nové ukrajinské vládě, tak i Západu, že Kreml je připraven použít veškeré prostředky na ochranu svých zájmů.

V lednu 1991 rozhodlo referendum o obnovení Krymské ASSR (Krymská autonomní republika vznikla o měsíc později), po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v srpnu 1991 začaly sílit separatistické tendence provázené snahami o návrat k Rusku. Krymský parlament schválil v květnu 1992 "akt státní nezávislosti Krymské republiky". Na nátlak Kyjeva své rozhodnutí odvolal, Krym ale získal rozsáhlé pravomoci.

Jablkem sváru mezi Ruskem a Ukrajinou byla od roku 1991 ruská černomořská flotila, na jejímž rozdělení se obě země dohodly v roce 1997. Ruský prezident Dmitrij Medveděv a Janukovyč se pak v dubnu 2012 dohodli na tom, že ruská černomořská flotila bude moci setrvat v Sevastopolu až do roku 2042 s možností prodloužit pronájem ještě o dalších pět let.

Psali jsme: Krym vře: Regionální parlament obsadili ozbrojenci +VIDEO Kyjev zahájil hon na ruštinu, Kreml je zděšen
 

V Krasnojarsku (na řece Jenisej v západní části Sibiře) vzniká dobrovolnický pluk s oficiálním cílem bránit zájmy Rusů na Ukrajině. Oznámili to na tiskové konferenci místní pobočky nacionalistické "levicové" antisemitské a rasistické strany Rodina (Vlast). Sibiřané reagují na výzvu Ruské občiny Sevastopolu adresovanou ruskému vedení, aby chránilo ruské obyvatelstvo Sevastopolu a Krymu, uvedly Britské listy.

Na výzvu reagovalo zhruba třicet organizací, které jsou součástí mezinárodního hnutí "Slovanská antifašistická fronta". "Nemůžeme dopustit šíření fašismu ve slovanských zemích", sdělil listu Nězavisimaja gazeta předseda regionální pobočky strany Rodina Vjačeslav Alexandrov.

Strana Rodina v lednu 2005 spolu s komunisty iniciovala ve Státní dumě petici požadující zákaz působení židovských organizací v Ruské federaci. Vznikající pluk je pojmenován po Alexandru Peresvětovi - pravoslavném mnichovi, který v bitvě na Kulikově poli (1380) svedl souboj s Tatarem Temirem-murzou.

"Znovuzrozená strana Rodina se v minulém roce prohlásila za "prezidentovu jednotku zvláštního určení"," připomíná politolog Dmitrij Zolotuchin. Ten se ovšem domnívá, že v Krasnojarsku snaha založit dobrovolnický pluk nenajde dostatečnou odezvu. Podle něj jde o iniciativu národovecké mládeže a penzionovaných důstojníků, napsal server blisty.cz.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Rusko Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 21 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy