Moskva - Útočné stíhací letouny na západě Ruska byly uvedeny do bojové pohotovosti, aby hlídkovaly na hranici s krizovou Ukrajinou. Podle agentury Interfax o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu nařídil náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti jednotkám ve středním a západním Rusku. Cvičné manévry nyní provádějí také ruské válečné lodě, informoval Interfax.
"Naše bojové letouny provádějí neustálé vzdušné hlídky v příhraničních regionech," citoval Interfax ministerstvo.
Putin už ve středu nařídil provést prověrku bojové pohotovosti vojsk. Ukázka ruské bojeschopnosti následovala poté, co Moskva opakovaně vyjádřila nelibost nad pádem režimu Viktora Janukovyče v Kyjevě, kde se k moci dostali stoupenci sblížení země s Evropskou unií.
Ministerstvo obrany uvedlo, že do manévrů se zapojilo dohromady 150.000 vojáků, 880 tanků, 90 stíhaček a 80 lodí. Cílem manévrů je prověřit akceschopnost jednotek v krizových situacích, které ohrožují bezpečnost země, potvrdil podle ruských tiskových agentur ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Podle agentury Interfax vyplulo v rámci vojenských manévrů zhruba 80 ruských válečných lodí na Baltské a Barentsovo moře. Jde prý v první řadě o nácvik obrany před vzdušnými a ponorkovými útoky. Rusko popírá souvislost vojenských manévrů se situací na Ukrajině, ale podle agentury AP má masivní demonstrace síly zřejmě ukázat jak nové ukrajinské vládě, tak i Západu, že Kreml je připraven použít veškeré prostředky na ochranu svých zájmů.
V lednu 1991 rozhodlo referendum o obnovení Krymské ASSR (Krymská autonomní republika vznikla o měsíc později), po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v srpnu 1991 začaly sílit separatistické tendence provázené snahami o návrat k Rusku. Krymský parlament schválil v květnu 1992 "akt státní nezávislosti Krymské republiky". Na nátlak Kyjeva své rozhodnutí odvolal, Krym ale získal rozsáhlé pravomoci.
Jablkem sváru mezi Ruskem a Ukrajinou byla od roku 1991 ruská černomořská flotila, na jejímž rozdělení se obě země dohodly v roce 1997. Ruský prezident Dmitrij Medveděv a Janukovyč se pak v dubnu 2012 dohodli na tom, že ruská černomořská flotila bude moci setrvat v Sevastopolu až do roku 2042 s možností prodloužit pronájem ještě o dalších pět let.
V Krasnojarsku (na řece Jenisej v západní části Sibiře) vzniká dobrovolnický pluk s oficiálním cílem bránit zájmy Rusů na Ukrajině. Oznámili to na tiskové konferenci místní pobočky nacionalistické "levicové" antisemitské a rasistické strany Rodina (Vlast). Sibiřané reagují na výzvu Ruské občiny Sevastopolu adresovanou ruskému vedení, aby chránilo ruské obyvatelstvo Sevastopolu a Krymu, uvedly Britské listy.
Na výzvu reagovalo zhruba třicet organizací, které jsou součástí mezinárodního hnutí "Slovanská antifašistická fronta". "Nemůžeme dopustit šíření fašismu ve slovanských zemích", sdělil listu Nězavisimaja gazeta předseda regionální pobočky strany Rodina Vjačeslav Alexandrov.
Strana Rodina v lednu 2005 spolu s komunisty iniciovala ve Státní dumě petici požadující zákaz působení židovských organizací v Ruské federaci. Vznikající pluk je pojmenován po Alexandru Peresvětovi - pravoslavném mnichovi, který v bitvě na Kulikově poli (1380) svedl souboj s Tatarem Temirem-murzou.
"Znovuzrozená strana Rodina se v minulém roce prohlásila za "prezidentovu jednotku zvláštního určení"," připomíná politolog Dmitrij Zolotuchin. Ten se ovšem domnívá, že v Krasnojarsku snaha založit dobrovolnický pluk nenajde dostatečnou odezvu. Podle něj jde o iniciativu národovecké mládeže a penzionovaných důstojníků, napsal server blisty.cz.
Související
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
Ruská armáda , Rusko , Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 21 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 53 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek