Kyjev - Proruští ozbrojenci dnes ráno zablokovali okolí letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu, terminál ale zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Oznámil to ukrajinský úřadující ministr vnitra Arsen Avakov, který v dřívějším prohlášení nevyloučil, že jde o akci příslušníků ruské černomořské flotily sídlící v Sevastopolu. Ruská flotila následně popřela, že by na letišti podnikla jakoukoli akci. Už v noci na dnešek se proruští ozbrojenci nakrátko zmocnili také mezinárodního letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu.
"Letiště nefunguje. Na vnějším obvodu jsou kontrolní stanoviště zřízená ukrajinským ministerstvem vnitra. Nedochází k žádným střetům," prohlásil Avakov o situaci v Belbeku s tím, že chce záležitost vyřešit diplomatickou cestou. Mezinárodní letiště Belbek využívá i ukrajinská armáda.
"Snažíme se zjistit, co ti lidé chtějí, jaké jsou jejich cíle, mluvit s nimi. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Chceme situaci vyřešit mírovou cestou," prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja.
Prvotní zprávy o zablokování letiště Belbek byly protichůdné, neboť nebylo jasné, kdo za akcí stojí. Avakov naznačil, že by za operací neznámých ozbrojenců mohly být jednotky ruského námořnictva. Ruská černomořská flotila, která má základnu v Sevastopolu pronajatou, ale tyto spekulace odmítla.
"Žádná z jednotek černomořské flotily nebyla rozmístěna v oblasti Belbeku a ani se nezúčastnila blokády," citoval Interfax z prohlášení flotily. Ta nicméně upozornila, že kvůli "nestabilní situaci" provedla opatření v rámci svých "protiteroristických jednotek", aby tyto síly mohly chránit části flotily rozmístěné na Krymu a rezidenční čtvrti, kde žije personál s rodinami.
Mezinárodní letiště v Simferopolu ozbrojenci po čase vyklidili a v současnosti v okolí letiště hlídkuje několik desítek lidí v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi v rukou.
"Všichni jsme dobrovolníci a jsme tu, abychom nedovolili přistát fašistům a radikálům ze západní Ukrajiny," řekl agentuře AFP mluvčí této skupiny, bývalý policista. "Jestli dorazí nacionalističtí bandité, budeme se s nimi bít," prohlásil. Provoz na letišti jejich akce podle tiskových agentur ale nijak nenarušila.
Krymský parlament ve čtvrtek vyhlásil referendum "o posílení autonomie" Krymu, sesadil dosavadní krymskou vládu a schválil nový kabinet v čele s proruským aktivistou, který odmítá nový režim v Kyjevě a nadále uznává za ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, sesazeného parlamentem. Janukovyč podle moskevského rozhlasu již přiletěl do Rostova na Donu, kde má uspořádat tiskovou konferenci.
Zdroj: YouTubeRusko prý bude jednat s novou ukrajinskou vládou a zahraničními partnery, včetně Mezinárodního měnového fondu a skupiny G8, o hospodářské pomoci Ukrajině. Úřadům to nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Ruská vláda by podle něj měla zvážit i humanitární pomoc obyvatelstvu na Krymu, uvedl Rozhlas.cz.
Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval v telefonickém rozhovoru svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova, aby Moskva respektovala územní celistvost Ukrajiny.
Tamní nepokoje už trvají tři měsíce. Lidé začali proti vládě demonstrovat kvůli tomu, že zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Násilí vyvrcholilo před týdnem, kdy v ulicích Kyjeva přišly při protestech o život desítky lidí.
Majdan vznikal živelně, nejprve na něj přišli mladí lidé, kteří viděli Ukrajinu jako součást Evropy, pak se přidali třeba afghánští veteráni, kteří přišli chránit "své děti" poté, co protestující studenty koncem listopadu zbila pořádková policie. Dnes už je to ale podle pozorovatelů víc než dav. Demonstranti se začali organizovat do skupin, které mají svého vůdce. "Vůdci se schází, diskutují spolu, vystupují na tribuně. Jednotný názor Majdanu vzniká diskusí," popsala Petra Procházková, zpravodajka Lidových novin v Kyjevě. A dodala: "Majdan už je dnes křehká struktura, se kterou lze komunikovat. Je už nyní určitou politickou silou, kterou politici respektují."
Podle politologa Josefa Mlejnka se Majdan změnil v rozhodovací strukturu, po jaké volají zastánci přímé demokracie. S něčím podobným má své zkušenosti také Česko. Podobný proces totiž zažilo během Sametové revoluce v roce 1989, kdy davy na náměstích postupně vynesly někdejšího disidenta Václava Havla až do prezidentského křesla, napsal web CT24.
Související
Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?
Další Ukrajinci podlehli zraněním, počet obětí krvavého Majdanu stoupl na 104
Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek