Ukrajina volá na pomoc Radu bezpečnosti OSN

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes vyzval Rusko, aby nepodkopávalo územní celistvost Ukrajiny. Poslanci také požádali Radu bezpečnosti OSN, aby se kvůli aktuálním ukrajinským problémům sešla k jednání. Informovala o tom agentura Reuters. Mezitím šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který zároveň převzal i prezidentské pravomoci, svolal na dnešek kvůli vyhrocené situaci na Krymu krizové zasedání bezpečnostní rady státu.

Ukrajinský parlament chce, aby Moskva "zastavila kroky, které vykazují znaky podkopávání státní suverenity a územní celistvosti". Parlament také vyzval Moskvu, aby "odmítla podporu separatismu na Ukrajině".

Poslanci chtějí, aby o problematickém vývoji v zemi jednala Rada bezpečnosti OSN. Schůzka by se měla odehrát s odkazem na dohodu z roku 1993, ve které se mocnosti zavázaly zaručit územní celistvost Ukrajiny.

Turčynov, který spolu s parlamentem provádí rozsáhlou obměnu na vrcholných vládních i bezpečnostních postech, odvolal náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Jurija Iljyna. Iljyn byl ve vysoké armádní funkci necelých deset dní, do úřadu ho podle Wikipedie 19. února jmenoval svržený prezident Viktor Janukovyč poté, co propustil stávajícího náčelníka Volodymyra Zamana.

Turčynov dnes podepsal i dekret, kterým z vedení bezpečnostní rady státu odvolává Volodymyra Sivkovyče. Ten byl původně stíhán spolu s dalšími vysoce postavenými ukrajinskými činiteli, kterým Janukovyčovi oponenti přičítali vinu za brutální pokus o rozehnání protivládních demonstrantů na konci listopadu v Kyjevě. Stíhání údajně v polovině února zastavila amnestie.

Reakce poslanců souvisí s akcemi proruských ozbrojenců, kteří v noci na dnešek zablokovali dvojici mezinárodních letišť na Krymu. Spekulovalo se také, že by za operací mohly být jednotky ruského námořnictva.

Na Majdanu jsou zrádci

Putin v uplynulých dnech uvedl do bojové pohotovosti asi 150 tisíc vojáků, cvičících poblíž hranic s Ukrajinou, což vyvolalo znepokojení v Kyjevě i západních metropolích. Kyjev také protestoval proti přesunům ruských sil na Krymu, kde má ruská černomořská flotila pronajatou základnu v Sevastopolu.

Ukrajina je názorově rozdělena a ne všude mají pro kyjevský převrat pochopení. Příkladem je Doněck, uvedl Rozhlas.cz. „Pozor, pozor, hlášení pro obyvatele Doněcka. V Kyjevě došlo k převratu, moci se tam násilně uchopili fašisté, přijďte sem 1. března protestovat," zvou reproduktory na střeše automobilu, který přijel na doněcké Náměstí Vladimira Iljiče Lenina. 

„Hájíme své město, svůj národ i svou sovětskou symboliku", říká důchodkyně Ekatěrina, v ústech se ji lesknou zlaté zuby, které jsou prý památkou na zlaté časy. „Po válce jsme budovali toto město, zadarmo jsme studovali, měli jsme k práci byty," vzpomíná doněcká důchodkyně. O lidech, kteří chodili demonstrovat na kyjevský Majdan, mluví jako o zrádcích. Připomíná, že jihovýchod o žádný násilný převrat nestojí.

O poskytnutí ruské finanční pomoci žádá nový předseda regionální vlády autonomního Krymu, proruský aktivista Sergej Aksjonov. Ten i nadále pokládá Viktora Janukovyče za právoplatného ukrajinského prezidenta.

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Rusko OSN

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 56 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy