Kyjev/Moskva - V konfrontaci s Ruskem se Ukrajina může spoléhat jen sama na sebe a své vlastní diplomatické kroky. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to řekl ukrajinský diplomat Andrij Deščycja, který do vytvoření nové vlády v Kyjevě vykonává funkci šéfa ukrajinské diplomacie. "Nikdo kromě nás neubrání Ukrajinu, nikdo to za nás neudělá," řekl Deščycja.
Úřadující ministr se vyslovil pro přehodnocení smluvních vztahů s Ruskem i za cenu případné "demilitarizace Krymu". Rusko drží v pronájmu až do roku 2042 vojenský přístav v Sevastopolu.
K dramatickému zostření situace na Krymu se dnes vyslovila i bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Prohlásila, že cílem Moskvy je úplná kapitulace Ukrajiny. Jedinou obranou před útoky ruského agresora je podle expremiérky členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.
Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv dnes poradil Ukrajincům, aby svrženého prezidenta Viktora Janukovyče vystavili ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu. "Mají-li za to, že se něčím provinil, je to jediná cesta. Všechno ostatní je zvůle," napsal ruský premiér na Facebooku.
Ruská státní agentura ITAR-TASS dnes oznámila, že vyšetřovatelé v kavkazském Čečensku "se vší odpovědností" vyšetřují podezření, že řada ukrajinských politiků udržuje kontakty se severokavkazskými teroristy. Čečenský šéf Ramzan Kadyrov agentuře řekl, že pokud se podezření potvrdí, bude "naše odpověď spravedlivá a tvrdá".
Podle anonymních čečenských zdrojů, na které se ITAR-TASS odvolává, prý ukrajinští nacionalisté bojují na straně severokavkazských ozbrojenců a poskytují jim finanční pomoc.
Krym - ruský či ukrajinský?
Zda dojde až na scénář Gruzie 2008, to se ještě uvidí. Nicméně některé komentáře již situaci na Krymu s tou v Jižní Osetií srovnávají: "Putin dal jasně najevo, že má na Krymu své zájmy a k tomu bude ochoten použít i armádu, pokud by se situace dostala do krajních mezí. Ostatně ten scénář, který byl použit v Jižní Osetii v roce 2008, by mohl být za krajních podmínek použit rovněž i tady," připomněl v ČT bývalý náčelní generálního štábu Jiří Šedivý. Krym je dnes autonomní, Ukrajina odpovídá jen za zahraniční a obrannou politiku a krymská ústava nesmí odporovat ukrajinské.
Po pádu Janukovyče se z Krymu opět ozývají hlasy, že nyní Ukrajina může jako stát přestat existovat, čili akt z roku 1954 by pozbyl platnosti. Rusky mluvící obyvatelstvo stále silněji požaduje návrat Krymu do Ruska. Proti jsou ale krymští Tataři. Stejně tak svržený prezident Janukovyč se prý nedomnívá, že by se měl Krym stát opět součástí Ruska.
Pro Sovětský svaz představoval Krym mimořádně důležitý strategický bod, zejména s ohledem na námořní flotilu (tu v Sevastopolu dodnes drží i Ruská federace). V současném vztahu Krymu, Kyjeva a Moskvy jsou ovšem i imperiální resentimenty: v černomořské oblasti Ukrajiny žije vůbec nejvíce rusky hovořících obyvatel Ukrajiny, ke Krymu se výrazně váže i mocenská minulost Moskvy. Stalin zde zažíval historický triumf při jaltské konferenci, která dělila poválečnou Evropu do východního a západního bloku.
V neposlední řadě byl Krym oblíbeným letoviskem ruských vládců, ať už se jednalo o cary nebo vůdce Sovětského svazu, přípomíná web CT24.
Související
Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?
Další Ukrajinci podlehli zraněním, počet obětí krvavého Majdanu stoupl na 104
Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 , Rusko , Julija Tymošenková
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 56 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák