Kyjev/Moskva - V konfrontaci s Ruskem se Ukrajina může spoléhat jen sama na sebe a své vlastní diplomatické kroky. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to řekl ukrajinský diplomat Andrij Deščycja, který do vytvoření nové vlády v Kyjevě vykonává funkci šéfa ukrajinské diplomacie. "Nikdo kromě nás neubrání Ukrajinu, nikdo to za nás neudělá," řekl Deščycja.
Úřadující ministr se vyslovil pro přehodnocení smluvních vztahů s Ruskem i za cenu případné "demilitarizace Krymu". Rusko drží v pronájmu až do roku 2042 vojenský přístav v Sevastopolu.
K dramatickému zostření situace na Krymu se dnes vyslovila i bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Prohlásila, že cílem Moskvy je úplná kapitulace Ukrajiny. Jedinou obranou před útoky ruského agresora je podle expremiérky členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.
Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv dnes poradil Ukrajincům, aby svrženého prezidenta Viktora Janukovyče vystavili ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu. "Mají-li za to, že se něčím provinil, je to jediná cesta. Všechno ostatní je zvůle," napsal ruský premiér na Facebooku.
Ruská státní agentura ITAR-TASS dnes oznámila, že vyšetřovatelé v kavkazském Čečensku "se vší odpovědností" vyšetřují podezření, že řada ukrajinských politiků udržuje kontakty se severokavkazskými teroristy. Čečenský šéf Ramzan Kadyrov agentuře řekl, že pokud se podezření potvrdí, bude "naše odpověď spravedlivá a tvrdá".
Podle anonymních čečenských zdrojů, na které se ITAR-TASS odvolává, prý ukrajinští nacionalisté bojují na straně severokavkazských ozbrojenců a poskytují jim finanční pomoc.
Krym - ruský či ukrajinský?
Zda dojde až na scénář Gruzie 2008, to se ještě uvidí. Nicméně některé komentáře již situaci na Krymu s tou v Jižní Osetií srovnávají: "Putin dal jasně najevo, že má na Krymu své zájmy a k tomu bude ochoten použít i armádu, pokud by se situace dostala do krajních mezí. Ostatně ten scénář, který byl použit v Jižní Osetii v roce 2008, by mohl být za krajních podmínek použit rovněž i tady," připomněl v ČT bývalý náčelní generálního štábu Jiří Šedivý. Krym je dnes autonomní, Ukrajina odpovídá jen za zahraniční a obrannou politiku a krymská ústava nesmí odporovat ukrajinské.
Po pádu Janukovyče se z Krymu opět ozývají hlasy, že nyní Ukrajina může jako stát přestat existovat, čili akt z roku 1954 by pozbyl platnosti. Rusky mluvící obyvatelstvo stále silněji požaduje návrat Krymu do Ruska. Proti jsou ale krymští Tataři. Stejně tak svržený prezident Janukovyč se prý nedomnívá, že by se měl Krym stát opět součástí Ruska.
Pro Sovětský svaz představoval Krym mimořádně důležitý strategický bod, zejména s ohledem na námořní flotilu (tu v Sevastopolu dodnes drží i Ruská federace). V současném vztahu Krymu, Kyjeva a Moskvy jsou ovšem i imperiální resentimenty: v černomořské oblasti Ukrajiny žije vůbec nejvíce rusky hovořících obyvatel Ukrajiny, ke Krymu se výrazně váže i mocenská minulost Moskvy. Stalin zde zažíval historický triumf při jaltské konferenci, která dělila poválečnou Evropu do východního a západního bloku.
V neposlední řadě byl Krym oblíbeným letoviskem ruských vládců, ať už se jednalo o cary nebo vůdce Sovětského svazu, přípomíná web CT24.
Související

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Další Ukrajinci podlehli zraněním, počet obětí krvavého Majdanu stoupl na 104
Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 , Rusko , Julija Tymošenková
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
před 1 hodinou

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 1 hodinou

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 2 hodinami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 2 hodinami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 2 hodinami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 3 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 3 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 4 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 5 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 5 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 6 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 6 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 7 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 8 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 11 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 12 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera
Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.
Zdroj: Jakub Jurek