Desetitisíce lidí demonstrovaly v Moskvě proti okupaci Ukrajiny

Moskva - Desítky tisíc stoupenců ruské opozice dnes protestovaly v centru Moskvy a v dalších ruských městech proti okupaci Krymu a proti politice Kremlu vůči Ukrajině. Ve stejné době se na Rudém náměstí konal provládní Pochod bratrství, jehož se ale podle tamních médií zúčastnilo citelně méně lidí.

Zdroj: YouTube

"Za vaši a naši svobodu" hlásal jeden z nápisů na široké pásce, kterou drželi účastníci Pochodu míru. Těch podle agentury AFP přišlo na Puškinovo náměstí na 50.000. Ruská policie informovala, že na začátku této akce bylo na místě kolem 3000 lidí.Vedle ruských a ukrajinských vlajek třímali účastníci demonstrace také cedule s výzvami "Nedotýkejte se Ukrajiny", "Ne válce" anebo i "Odpusť nám, Ukrajino". Stuha rozvinutá přes ulici bojovala "Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Mezi účastníky byly i dvě členky punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová.

Fotogalerie:
Desetitisíce lidí v Rusku demonstrují na podporu Ukrajiny

"Běh událostí teď můžeme změnit rychleji než v roce 1968," křičela podle AFP Tolokonnikovová v narážce na invazi sovětských vojsk do Československa před téměř 46 lety."Podle mě Krym je Ukrajina, i když většina lidí jsou tam Rusové. Měli by si svoje problémy vyřešit se svým státem, Rusko s tím nemá nic společného," řekla AFP jednasedmdesátiletá učitelka v důchodu Alla. "Je to válka, okupace. Ze strany civilizovaného státu je něco takového nepřijatelné," dodala.Podle serveru Gazeta.ru se podobné akce konaly i v dalších ruských městech, včetně Petrohradu, Jekatěrinburgu či Samary. Tam na rozdíl od Moskvy nebyla opoziční shromáždění povolena.Ve stejné době dávalo podle policejního odhadu na Rudém náměstí najevo svou podporu prezidentovi Vladimiru Putinovi kolem 15.000 lidí. Řada z nich na sobě měla červené bundy s nákresem mapy bývalého Sovětského svazu a nápisem SSSR 2.0 na zádech jako výzvy k vytvoření nového svazu.Na podporu Ukrajiny se dnes demonstrovalo i v Praze, kde se sešly desítky Ukrajinců. Lidé protestovali proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu a zároveň chtěli podpořit mírový pochod v Moskvě.Do referenda zbývají hodinyUž zítra se bude na ukrajinském Krymu konat referendum, ve kterém mají obyvatelé poloostrova rozhodnout, zda se chtějí připojit k Ruské federaci. Ukrajinský parlament se sejde k mimořádné schůzi a Strana regionů sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče, který je v ruském exilu, si má v Doněcku zvolit nové vedení.Rada bezpečnosti OSN dnes má hlasovat o rezoluci, která by nedělní referendum odmítla jako nezákonné, protože referendum, s nímž nesouhlasí i Kyjev, porušuje ukrajinskou ústavu. Rusko v pátek potvrdilo, že rezoluci bude vetovat.Vyloučeny dnes nejsou ani další nepokoje. Srážky mezi znepřátelenými tábory demonstrantů si ve čtvrtek právě v Doněcku vyžádaly nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných. Protiválečný pochod, který tentokrát úřady povolily , dnes plánují odpůrci ruské vlády také v Moskvě.V Kyjevě se dnes má ke krizi vyjádřit americký konzervativní senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain. Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek zdůraznil, že USA a mezinárodní společenství výsledek referenda neuznají. Bílý dům pohrozil, že bude rychle reagovat, pokud se krymské referendum uskuteční.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Demonstrace v Rusku

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy