Ani Kličko ani Tymošenková. Ukrajina má jiného favorita na prezidenta

Kyjev - Favoritem předčasných prezidentských voleb na Ukrajině se jeví vlivný podnikatel Petro Porošenko, považovaný za politika schopného dohodnout se s různými politickými proudy. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění oligarcha s náskokem vede před boxerským šampionem a předsedou strany UDAR Vitalijem Kličkem a bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou.

Nového šéfa státu mají Ukrajinci volit 25. května, nový prezident však zřejmě vzejde až z druhého kola voleb. Kdyby se hlasovalo už teď, Porošenko by dostal bezmála čtvrtinu hlasů, zatímco Kličko 8,9 procenta a Tymošenková 8,2 procenta hlasů, tvrdí kyjevští sociologové.

Za touto trojicí následuje s přízní 7,3 procent dotázaných poslanec Serhij Tihipko, jeden z vůdců někdejší vládní Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Z téhož tábora pochází i bývalý charkovský gubernátor Michail Dobkin, považovaný však za proruského radikála. V průzkumu jej podpořilo 4,2 procenta Ukrajinců.

Ani Porošenko, ani Tymošenková dosud oficiálně své kandidatury do čela státu neoznámili, podotkla agentura AFP. Avšak podle průzkumu by Porošenko měl vyhrát v druhém kole bez ohledu na to, zda se v něm utká s Kličkem, Tymošenkovou či Tihipkem.

Co se stalo na Ukrajině

21. listopadu 2013: Ukrajinská vláda oznámila, že se rozhodla ukončit přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií; v reakci na toto rozhodnutí vyšly do ulic desetitisíce protestujících.

1. prosince 2013: Přibližně 350.000 protestujících v Kyjevě vyšlo do ulic a požadovalo odstoupení Janukovyče, demonstranti také obsadili kyjevskou radnici.

22. ledna 2014: Střety si vyžádaly první dvě oběti na straně demonstrantů.

28. ledna 2014: Ukrajinský premiér Mykola Azarov rezignoval; v Bruselu proběhl summit EU a Ruska, byly zrušeny nové kontroverzní zákony.

18. února 2014: Situace se vyhrotila poté, co se část demonstrantů pokusila proniknout do sídla parlamentu, kde vládní většina nechtěla zařadit do programu schůze debatu o ústavní reformě; vypukly tvrdé střety mezi demonstranty a zásahovými jednotkami.

20. února 2014: Střety vypukly znovu, a to velmi dramaticky, protože kvůli nasazení profesionálních ostřelovačů se výrazně zvýšil počet obětí; ministři zahraničí Německa, Francie a Polska jednají v Kyjevě s prezidentem Janukovyčem; ministři zahraničí členských států EU schválili sankce vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí.

22. února 2014: Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, byly vyhlášeny předčasné prezidentské volby, které proběhnou v květnu; z vězení byla propuštěna bývalá premiérka Julija Tymošenková.

23. února: Pravomoci prezidenta přebírá nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov z dosavadní opoziční strany Vlast; ukrajinský parlament zrušil platnost jazykového zákona.

25. února: Z parlamentu měla vzejít nová vláda, nakonec bylo vytvoření vlády přesunuto na 27. února; parlament schválil usnesení, podle kterého je nutné prezidenta Janukovyče a další postavit před mezinárodní soud; byla oficiálně zahájena kampaň pro květnové volby, uvedl EurActiv.cz.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Vitalij Kličko Julija Tymošenková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy