Kyjev - Favoritem předčasných prezidentských voleb na Ukrajině se jeví vlivný podnikatel Petro Porošenko, považovaný za politika schopného dohodnout se s různými politickými proudy. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění oligarcha s náskokem vede před boxerským šampionem a předsedou strany UDAR Vitalijem Kličkem a bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou.
Nového šéfa státu mají Ukrajinci volit 25. května, nový prezident však zřejmě vzejde až z druhého kola voleb. Kdyby se hlasovalo už teď, Porošenko by dostal bezmála čtvrtinu hlasů, zatímco Kličko 8,9 procenta a Tymošenková 8,2 procenta hlasů, tvrdí kyjevští sociologové.
Za touto trojicí následuje s přízní 7,3 procent dotázaných poslanec Serhij Tihipko, jeden z vůdců někdejší vládní Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.
Z téhož tábora pochází i bývalý charkovský gubernátor Michail Dobkin, považovaný však za proruského radikála. V průzkumu jej podpořilo 4,2 procenta Ukrajinců.
Ani Porošenko, ani Tymošenková dosud oficiálně své kandidatury do čela státu neoznámili, podotkla agentura AFP. Avšak podle průzkumu by Porošenko měl vyhrát v druhém kole bez ohledu na to, zda se v něm utká s Kličkem, Tymošenkovou či Tihipkem.
Co se stalo na Ukrajině
21. listopadu 2013: Ukrajinská vláda oznámila, že se rozhodla ukončit přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií; v reakci na toto rozhodnutí vyšly do ulic desetitisíce protestujících.
1. prosince 2013: Přibližně 350.000 protestujících v Kyjevě vyšlo do ulic a požadovalo odstoupení Janukovyče, demonstranti také obsadili kyjevskou radnici.
22. ledna 2014: Střety si vyžádaly první dvě oběti na straně demonstrantů.
28. ledna 2014: Ukrajinský premiér Mykola Azarov rezignoval; v Bruselu proběhl summit EU a Ruska, byly zrušeny nové kontroverzní zákony.
18. února 2014: Situace se vyhrotila poté, co se část demonstrantů pokusila proniknout do sídla parlamentu, kde vládní většina nechtěla zařadit do programu schůze debatu o ústavní reformě; vypukly tvrdé střety mezi demonstranty a zásahovými jednotkami.
20. února 2014: Střety vypukly znovu, a to velmi dramaticky, protože kvůli nasazení profesionálních ostřelovačů se výrazně zvýšil počet obětí; ministři zahraničí Německa, Francie a Polska jednají v Kyjevě s prezidentem Janukovyčem; ministři zahraničí členských států EU schválili sankce vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí.
22. února 2014: Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, byly vyhlášeny předčasné prezidentské volby, které proběhnou v květnu; z vězení byla propuštěna bývalá premiérka Julija Tymošenková.
23. února: Pravomoci prezidenta přebírá nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov z dosavadní opoziční strany Vlast; ukrajinský parlament zrušil platnost jazykového zákona.
25. února: Z parlamentu měla vzejít nová vláda, nakonec bylo vytvoření vlády přesunuto na 27. února; parlament schválil usnesení, podle kterého je nutné prezidenta Janukovyče a další postavit před mezinárodní soud; byla oficiálně zahájena kampaň pro květnové volby, uvedl EurActiv.cz.
Související
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
Ukrajina , Vitalij Kličko , Julija Tymošenková
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 1 hodinou
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 2 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 3 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 3 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 4 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 4 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 5 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 5 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 7 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 7 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 9 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.
Zdroj: Libor Novák