Ani Kličko ani Tymošenková. Ukrajina má jiného favorita na prezidenta

Kyjev - Favoritem předčasných prezidentských voleb na Ukrajině se jeví vlivný podnikatel Petro Porošenko, považovaný za politika schopného dohodnout se s různými politickými proudy. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění oligarcha s náskokem vede před boxerským šampionem a předsedou strany UDAR Vitalijem Kličkem a bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou.

Nového šéfa státu mají Ukrajinci volit 25. května, nový prezident však zřejmě vzejde až z druhého kola voleb. Kdyby se hlasovalo už teď, Porošenko by dostal bezmála čtvrtinu hlasů, zatímco Kličko 8,9 procenta a Tymošenková 8,2 procenta hlasů, tvrdí kyjevští sociologové.

Za touto trojicí následuje s přízní 7,3 procent dotázaných poslanec Serhij Tihipko, jeden z vůdců někdejší vládní Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Z téhož tábora pochází i bývalý charkovský gubernátor Michail Dobkin, považovaný však za proruského radikála. V průzkumu jej podpořilo 4,2 procenta Ukrajinců.

Ani Porošenko, ani Tymošenková dosud oficiálně své kandidatury do čela státu neoznámili, podotkla agentura AFP. Avšak podle průzkumu by Porošenko měl vyhrát v druhém kole bez ohledu na to, zda se v něm utká s Kličkem, Tymošenkovou či Tihipkem.

Co se stalo na Ukrajině

21. listopadu 2013: Ukrajinská vláda oznámila, že se rozhodla ukončit přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií; v reakci na toto rozhodnutí vyšly do ulic desetitisíce protestujících.

1. prosince 2013: Přibližně 350.000 protestujících v Kyjevě vyšlo do ulic a požadovalo odstoupení Janukovyče, demonstranti také obsadili kyjevskou radnici.

22. ledna 2014: Střety si vyžádaly první dvě oběti na straně demonstrantů.

28. ledna 2014: Ukrajinský premiér Mykola Azarov rezignoval; v Bruselu proběhl summit EU a Ruska, byly zrušeny nové kontroverzní zákony.

18. února 2014: Situace se vyhrotila poté, co se část demonstrantů pokusila proniknout do sídla parlamentu, kde vládní většina nechtěla zařadit do programu schůze debatu o ústavní reformě; vypukly tvrdé střety mezi demonstranty a zásahovými jednotkami.

20. února 2014: Střety vypukly znovu, a to velmi dramaticky, protože kvůli nasazení profesionálních ostřelovačů se výrazně zvýšil počet obětí; ministři zahraničí Německa, Francie a Polska jednají v Kyjevě s prezidentem Janukovyčem; ministři zahraničí členských států EU schválili sankce vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí.

22. února 2014: Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, byly vyhlášeny předčasné prezidentské volby, které proběhnou v květnu; z vězení byla propuštěna bývalá premiérka Julija Tymošenková.

23. února: Pravomoci prezidenta přebírá nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov z dosavadní opoziční strany Vlast; ukrajinský parlament zrušil platnost jazykového zákona.

25. února: Z parlamentu měla vzejít nová vláda, nakonec bylo vytvoření vlády přesunuto na 27. února; parlament schválil usnesení, podle kterého je nutné prezidenta Janukovyče a další postavit před mezinárodní soud; byla oficiálně zahájena kampaň pro květnové volby, uvedl EurActiv.cz.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Vitalij Kličko Julija Tymošenková

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy