Kdo stojí za masakrem na Majdanu? Kyjev vyšetřuje, Moskva už to ví

Kyjev - Během únorových bojů v kyjevských ulicích většina lidí zahynula kulkami, vypálenými z policejních zbraní. Uvedl to dnes před poslanci úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Krveprolití v Kyjevě před svržením režimu prezidenta Viktora Janukovyče si vyžádalo více než stovku obětí na životech.

"Naše vyšetřovatele zajímá nejen otázka, kdo zabíjel, ale také otázka, kdo vydal rozkaz zabíjet," uvedl Turčynov podle agentury Interfax v odpovědi na nabídku Evropského parlamentu pomoci s vyšetřováním zločinů.

Ukrajinci podle Turčynova budou vděčni za jakoukoliv pomoc, "včetně účasti mezinárodních expertů" na vyšetřování. To sice nepostupuje tak rychle, jak by si prezident přál, nicméně slíbil, že "celá pravda o vrazích a jejich zákaznících bude odhalena".Počet obětí krveprolití dosáhl 104. Většina obětí zemřela na následky palby vedené z výšky. Ozbrojenci na střechách tehdy mířili nejen na protivládní demonstranty, ale často i na policisty a nezúčastněné civilisty. Kdo za útoky stál, není dosud jasné. 

Moskva naopak tvrdí, že akce byla dílem ukrajinských nacionalistů, kteří palbou do vlastních řad chtěli zvýšit rozhořčení demonstrantů a podnítit mezinárodní odpor vůči tehdejšímu ukrajinskému vedení.

Ukrajinské dění zaměstnává média na celém světě

V každém restauračním zařízení dnes sedí pět ukrajinistů, tři kremlologové a minimálně jeden životopisec Stepana Bandery. Jako by ale nešlo vůbec o to, co chtějí dnešní Ukrajinci, vytahují se strašáci historie, vášnivě se diskutuje o tom, kdo je fašista a kdo banderovec a zda ukrajinská vláda před každým zasedáním hajluje, uvádí server ukrajinci.cz.

Ukrajinista René Kočík byl v poslední době v Kyjevě několikrát. Slyšel mnoho příběhů, osvětlujících, proč ukrajinská společnost vybuchla jako přetopený kotel. Mladý muž, říkejme mu třeba Artem, vyprávěl jeden z nich. Prestižní zaměstnání u mezinárodní společnosti vyměnil na čas za dobrovolnickou činnost a s několika kamarády se dal do služeb revoluce. Nikoli na barikádě, ale jako koordinátor ochrany těch, kteří v pouličních bojích utrpěli zranění. Nemocnice, odkud demonstrující unášela tajná policie, pro ně byly nebezpečné - Artem a jeho skupina zajišťovali jejich přepravu na bezpečná místa.

„Majdan - to bylo povstání lidí proti státnímu mechanismu, který nevykonává své funkce: kde prezident nereformuje, ale inkasuje; kde policie nechrání, ale vydírá; kde soudy nehledají pravdu, ale prodávají rozsudky; kde prokuratura nevyšetřuje, ale předem odsuzuje," shrnuje Artem, jemuž by vzdělání mohl závidět kdejaký západní manažer.

Nechat se fascinovat banderovci a údajnými nacisty je jistě jednodušší. Proto se z debaty o Ukrajině vytrácí racionální rozměr a - k radosti Kremlu - se zabředává do té nejtupější propagandy. 

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy