Východ Ukrajiny ve válce: Mrtví a zranění na obou stranách +VIDEO

Kyjev - Operace, kterou dnes zahájily ukrajinské speciální jednotky proti separatistům ve Slavjansku na východě Ukrajiny, si již zřejmě vyžádala oběti. Proruští aktivisté tam od soboty okupují úřední budovy, včetně místních sídel policie a ukrajinské tajné služby SBU, a také se zmocnili zbraní. Na straně vládních sil zatím padl důstojník SBU a dalších pět utrpělo zranění, opačná strana má údajně jednoho padlého a dva zraněné.

"Slavjansk. Mrtví a zranění (jsou) na obou stranách. Na naší straně - důstojník SBU. Je zraněn vedoucí protiteroristického centra SBU a ještě další čtyři (lidé). Na straně separatistů - nezjištěný počet," uvedl ve stručné informaci ukrajinský ministra vnitra Arsen Avakov podle agentury Unian. Separatisté podle něj používají civilisty jako živý štít a pořádkové síly se nyní přeskupují.

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na jednoho z proruských aktivistů uvedla, že ve Slavjansku také zahynul jeden ze stoupenců federalizace Ukrajiny a další dva utrpěli zranění. Prý ale padli i dva stoupenci kyjevského režimu.

"Dohromady zahynuli tři lidé. Dva ze strany Pravého sektoru, jak jim říkáme, a jeden náš. Ano, byli zabiti. A na naší straně jsou ještě dva zranění," řekl Nikolaj Solncev.

Psali jsme: Na východě Ukrajiny řádí "zelení mužíci", Rusko v podezření +VIDEO  

Ze samého Slavjanska přicházejí protichůdné zprávy. Podle zprávy ukrajinské odbočky agentury Interfax je prý už větší část města osvobozena od ozbrojenců. Naopak podle ruských médií se přestřelky omezily jen na dvě kontrolní stanoviště u výpadovek, ale v centru města, chráněném barikádami, panuje prý relativní klid. Starostka však utekla z města.

Kyjev ztrácí podle webu BBC v ruskojazyčné verzi kontrolu i nad dalšími místy na východní Ukrajině. Separatisté podle místních médi dnes obsadili radnici v půlmilionovém přístavním městě Mariupol u Azovského moře. Ve městě Jenakijeve s asi 90.000 obyvateli, rovněž v Doněcké oblasti, ozbrojenci ještě v noci ovládli sídla prokuratury a policie a také radnici, nad kterou vztyčili ruský prapor a vlajku takzvané Doněcké republiky.

Zdroj: YouTube

Šéf americké diplomacie John Kerry v sobotu opět hovořil s šéfem ruské diplomacie Lavrovem. Podle nejmenovaného diplomata vyjádřil americký ministr během telefonátu "silné znepokojení, že útoky ozbrojených militantů na východní Ukrajině byly předem naplánované a synchronizované a podobné předchozím útokům na východní Ukrajině a na Krymu." 

"Militanti byli vybaveni specializovanými ruskými zbraněmi a stejnými uniformami, které měly ruské jednotky, jež napadly Krym. Ministr dal jasně najevo, že jestliže Rusko neučiní kroky ke zmírnění napětí na východní Ukrajině a nepřesune své vojáky od ukrajinských hranic, čekají ho další následky," dodal, jaké by tyto následky mohly být, však již neupřesnil, uvedl web CT24.

O ukrajinské krizi by měli ve čtvrtek v Ženevě mluvit zástupci Ukrajiny, Ruska, Spojených států a Evropské unie.

Psali jsme: VIDEO: Situace na Ukrajině je opět kritická, svolána bezpečnostní rada  

Recesistickou akcí zareagovali na proruský separatismus někteří obyvatelé Doněcku. Na sociálních sítích vybízejí k tomu, aby se jejich region připojil k Velké Británii. Připomínají tím fakt, že Doněck byl v 19. století založen britským podnikatelem Johnem Hughesem, píše iDnes.cz.

"Jak je známo, Juzovka (Doněck) byla původně anglické město, které založil velký průmyslník John Hughes. Rusové nám už více než sto let nalhávají, že to je původně ruské město a Ukrajinci, že ukrajinské. Požadujeme referendum za navrácení Juzovky do jejího rodného lůna - do Velké Británie," uvádí se ve výzvě zveřejněné na sociální síti VKontakte.

Na počátku 20. století měla Juzovka již okolo 50 000 obyvatel; roku 1917 byla povýšena na město a roku 1922 přejmenována dostala název Stalino (na počest Josefa Stalina). Tento název však přestal po odhalení kultu osobnosti v Chruščovově éře vyhovovat; dnešní název dostalo město roku 1961 – je odvozen od řeky Donec (pravého přítoku Donu), která však městem neprotéká.

Podle sčítání v roce 2001 měl Doněck 1 016 000 obyvatel, údaje z roku 2006 uvádějí 993 000. Národnostně těsně převažují Rusové (48,15 %) nad Ukrajinci (46,65 %). Převládajícím jazykem je ruština, a to i u rodilých Ukrajinců. Dalšími menšinami s alespoň čtvrtprocentním podílem jsou Bělorusové, Řekové, Židé a Arméni.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize John Kerry Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy