Jde do tuhého: Nasadíme vojsko proti ruské agresi, rozhodl prezident Ukrajiny

Kyjev - Ukrajinský prozatímní prezident Oleksandr Turčynov dnes oznámil, že Kyjev zahajuje na východní Ukrajině "rozsáhlou protiteroristickou operaci" za účasti ozbrojených sil na obranu před ruskou agresí. Podle šéfa ukrajinské tajné služby SBU by operace mohla začít v noci z dneška na pondělí. Turčynov v prohlášení před parlamentem v souvislosti s nynějšími nepokoji na východě země zdůraznil, že úřady v Kyjevě nepřipustí "opakování krymského scénáře". Prezident rovněž slíbil amnestii ozbrojencům, kteří složí zbraně do pondělního rána.

Úřady v Kyjevě použijí armádu, aby ruským silám zabránily v proniknutí na ukrajinské území, jak se to stalo na Krymu, řekl Turčynov, když informoval o výsledcích sobotního zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

"Bezpečnostní rada rozhodla zahájit rozsáhlou protiteroristickou operaci se zapojením ozbrojených sil," citovala Turčynova agentura AP. "Nedovolíme Rusku, aby na východě Ukrajiny opakovalo krymský scénář," zdůraznil nejvyšší ukrajinský představitel, který je zároveň předsedou parlamentu.

"Byla prolita krev ukrajinských hrdinů ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině," prohlásil dále Turčynov v projevu přenášeném televizí. "Agresor nepřestal a pokračuje v zasévání chaosu na východě země," dodal Turčynov.

Ruské ministerstvo zahraničí požaduje, aby se situací na Ukrajině mimořádně zabývala Rada bezpečnosti OSN. Ministerstvo dnes rovněž označilo dnešní oznámení kyjevských úřadů o mobilizaci armády k potlačení proruských aktivistů na východě Ukrajiny za "zločinný rozkaz", informovala agentura Reuters.Ukrajinské speciální síly se dnes střetly s proruskými milicemi ve východoruském městě Slavjansk, kde podobně jako v jiných východoukrajinských městech ozbrojenci obsadili některé úřední budovy. Šlo o první potvrzenou přestřelku hlášenou během krize posledních dnů z východní Ukrajiny. Hlášeni jsou nejméně dva mrtví a několik raněných.

Kyjev ztrácí podle webu BBC v ruskojazyčné verzi kontrolu i nad dalšími místy na východní Ukrajině. Separatisté podle místních médi obsadili radnici v půlmilionovém přístavním městě Mariupol u Azovského moře.

Zdroj: YouTube

"Vyzývám Rusko, aby uklidnilo krizi a stáhlo velké množství svých vojáků, včetně speciálních jednotek, z oblasti okolo ukrajinských hranic," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Ukrajinské ministerstvo vnitra už ve středu oznámilo, že situace na separatistickém východě bude vyřešena do 48 hodin: diplomaticky, nebo silou. "Těm, kteří chtějí dialog, nabízíme rozhovory a politické řešení. Menšina, která usiluje o konflikt, se dočká rázné odpovědi," uvedl ministr vnitra Arsen Avakov.

"Pokud složí zbraně a opustí správní budovy, zaručujeme jim, že nebude zahájeno jejich stíhání," prohlásil také ve středu na plenárním zasedání parlamentu prezident Turčynov.

"Od prezidenta je to vstřícné gesto, nicméně já se domnívám, že aktivisté na toto gesto neuslyší. Podle mého názoru nemají zájem o poklidné vyřešení situace. Myslím si, že jejich úkolem je držet ty budovy co nejdéle, popřípadě podnítit stávající držitele moci k nějakému zásahu, který by mohl mít nějakou odezvu a který by mohl dále přispět k destabilizaci. Případně by mohlo dojít k vyprovokování další akce ze strany Ruska," řekl pro Českou televizi Jan Šír z Institut mezinárodních studií FSV UK.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu) Rusko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy