Staré české trolejbusy stále jezdí na Krymu na nejdelší lince na světě

Jalta - Modrá konzerva na čtyřech kolech, která zdolává svahy s drkotem, projíždí lesy a uhání podél Černého moře, takový je krymský trolejbus. Zdejší nejdelší trolejbusová linka na světě prochází napříč poloostrovem a jeho bouřlivou historií již 55 let. Využívá podle agentury AFP stále trolejbusy z bývalého Československa.

Trasa dlouhá 85 kilometrů začíná v metropoli Simferopol a prochází vesnicí, kde Rusové nedávno zabrali významnou základnu ukrajinské armády, a slavnými vinicemi. Nakonec trolejbusy přijíždějí do lázeňského letoviska u Černého moře Jalty, kde si na konci druhé světové války Británie, Spojené státy a Rusko rozdělily svět.Natalia Judenková vozí cestující již 30 let. Tato žena s krátkými vlasy a buclatýma nohama, oblečená do černých šatů, by dvě a půl hodiny trvající jízdu dokázala zvládnout se zavřenýma očima."Chodím každý den do práce v dobré náladě, protože vozím lidi a příroda je tady skutečné krásná," tvrdí řidička s pohledem upřeným na vozovku, aby se vyhnula velkým děrám i krymských automobilistům, kteří jezdí často bezohledně.Linka byla otevřena v roce 1959 na žádost tehdejšího sovětského vůdce Nikity Chruščova, protože místní příliš měkká půda neunesla železniční trať a autobusy by příliš znečišťovaly ovzduší.Lázeňská pobřežní střediska a divoké hory Krymu, kterých si cenili i carové, přitahovaly v té době turisty ze Sovětského svazu.Trolejbusová linka 52 byla dlouho jediným způsobem dopravy pro pracovníky v oblasti. Když byl její provoz na vrcholu, přepravovala denně půl milionu lidí a trolejbus vyjížděl každé dvě minuty."Tato silnice byla symbolem nového života, který lidem přinášel pohodlí a štěstí," ujišťuje ředitel krymské trolejbusové dopravy Valerij Zajkin. Za svou existenci krymské trolejbusy podle něj přepravily na šest miliard osob.Linka, bývalý symbol pokroku, si zcela zachovala svůj půvab. Avšak staré typy vozidel, které se vyrobily v Československu a stále jezdí, by se snadno uplatnily jako exponáty v muzeu.Mnoho cestujících také připouští, že by raději cestovali ve vlastním autě, kdyby nějaké měli. "Tyto trolejbusy by se měly zrušit, aby lidé mohli jezdit rychle jako v ostatních zemích. Trvá to příliš dlouho a stále se to třese," říká jeden z nespokojených cestujících.Ale ani nové typy vozidel nejsou uzpůsobeny pro silnici, která se vine mezi krymskými vrchy a poté náhle klesá k Černému moři.Jedna továrna na západní Ukrajině měla podle Zajkina zhotovit speciální trolejbusy pro linku 52. Ale politická situace na Krymu, který na základě rozporuplného místního referenda opustil Ukrajinu a připoutal se k Rusku, nechává otázku otevřenou. Podle ředitele je zatím jisté jenom to, že cena jízdného, která je nyní v přepočtu asi 27 korun, se zvýší.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Trolejbusy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy