Nečekané: Diktátor Lukašenko se vzepřel Rusku a podporuje Kyjev

Minsk - Nečekané podpory se dnes dostalo prozápadní ukrajinské vládě ze sousedního Běloruska. Jeho prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk je navzdory tlaku Ruska proti federalizaci Ukrajiny a podporuje zachování její jednoty a územní celistvosti. Běloruský vůdce se událostem u jižního souseda věnoval v poselství parlamentu, o němž informovala agentura BelTA.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov je podle Lukašenka "spořádaný, čestný a věřící člověk, který vždy vyvolává pozitivní emoce". Je to prý ukrajinský nacionalista, ale "na tom není absolutně nic špatného".

"V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít", vzkázal prezident na Ukrajinu.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Zdůrazňoval ale, že jeho země bude stát na straně Moskvy při jakémkoli budoucím sporu.

Před federalizací, kterou doporučuje Ukrajincům Rusko, ale Lukašenko varoval. "Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout," řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

Minsk je závislý na podpoře Moskvy v mnoha oblastech, které vyúsťují ve významné omezení běloruské státní suverenity ve prospěch Ruska. Nicméně i přes takto úzké vazby existují mezi oběma zeměmi konflikty zájmů, což vyvolává vážné napětí.

Závislost Běloruska na Rusku je nejpatrnější v oblasti obrany a bezpečnosti. Těsnou spolupráci zdůraznila vojenská cvičení, přičemž poslední rozsáhlé společné cvičení s účastí téměř 10 tisíc vojáků se odehrálo v červnu a červenci 2006 v Bělorusku. Spolupráce tajných služeb obou zemí je rovněž velmi rozsáhlá. Běloruský bezpečnostní sektor je zcela závislý na ruské materiální a technické podpoře. Kromě vojenské spolupráce operují v Bělorusku dvě ruské vojenské základny (ve Vilejce a Gancevičích nedaleko města Baranoviči).

Taktéž zbrojní průmysl obou zemí úzce spolupracuje. Běloruské podniky často jednají jako subkontraktoři pro ruský zbrojní průmysl a Bělorusko nezřídka jedná jako agent v ruských obchodech se zbraněmi, uvedl server ruskodnes.cz.

Za zmínku stojí i závislost Běloruska na Moskvě v politické sféře. Rusko je ve skutečnosti jediná významná země podporující Lukašenkův režim a legitimizuje jeho působení na mezinárodní scéně. Rusko uznává běloruský režim za legální a jedná jako advokát Minsku na mezinárodních fórech, např. v OSN, OBSE a Radě Evropy. Ruská politická podpora má velký dopad na Lukašenkovu pozici v domácí politice. Díky tomu běloruský prezident vyhrál všechny volby a přežil všechny vážné politické krize v 90. letech (obzvláště v roce 1996). Rusko nepodporuje se stejnou intenzitou žádnou jinou politickou sílu v Bělorusku.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Rusko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 25 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy