Nečekané: Diktátor Lukašenko se vzepřel Rusku a podporuje Kyjev

Minsk - Nečekané podpory se dnes dostalo prozápadní ukrajinské vládě ze sousedního Běloruska. Jeho prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk je navzdory tlaku Ruska proti federalizaci Ukrajiny a podporuje zachování její jednoty a územní celistvosti. Běloruský vůdce se událostem u jižního souseda věnoval v poselství parlamentu, o němž informovala agentura BelTA.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov je podle Lukašenka "spořádaný, čestný a věřící člověk, který vždy vyvolává pozitivní emoce". Je to prý ukrajinský nacionalista, ale "na tom není absolutně nic špatného".

"V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít", vzkázal prezident na Ukrajinu.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Zdůrazňoval ale, že jeho země bude stát na straně Moskvy při jakémkoli budoucím sporu.

Před federalizací, kterou doporučuje Ukrajincům Rusko, ale Lukašenko varoval. "Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout," řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

Minsk je závislý na podpoře Moskvy v mnoha oblastech, které vyúsťují ve významné omezení běloruské státní suverenity ve prospěch Ruska. Nicméně i přes takto úzké vazby existují mezi oběma zeměmi konflikty zájmů, což vyvolává vážné napětí.

Závislost Běloruska na Rusku je nejpatrnější v oblasti obrany a bezpečnosti. Těsnou spolupráci zdůraznila vojenská cvičení, přičemž poslední rozsáhlé společné cvičení s účastí téměř 10 tisíc vojáků se odehrálo v červnu a červenci 2006 v Bělorusku. Spolupráce tajných služeb obou zemí je rovněž velmi rozsáhlá. Běloruský bezpečnostní sektor je zcela závislý na ruské materiální a technické podpoře. Kromě vojenské spolupráce operují v Bělorusku dvě ruské vojenské základny (ve Vilejce a Gancevičích nedaleko města Baranoviči).

Taktéž zbrojní průmysl obou zemí úzce spolupracuje. Běloruské podniky často jednají jako subkontraktoři pro ruský zbrojní průmysl a Bělorusko nezřídka jedná jako agent v ruských obchodech se zbraněmi, uvedl server ruskodnes.cz.

Za zmínku stojí i závislost Běloruska na Moskvě v politické sféře. Rusko je ve skutečnosti jediná významná země podporující Lukašenkův režim a legitimizuje jeho působení na mezinárodní scéně. Rusko uznává běloruský režim za legální a jedná jako advokát Minsku na mezinárodních fórech, např. v OSN, OBSE a Radě Evropy. Ruská politická podpora má velký dopad na Lukašenkovu pozici v domácí politice. Díky tomu běloruský prezident vyhrál všechny volby a přežil všechny vážné politické krize v 90. letech (obzvláště v roce 1996). Rusko nepodporuje se stejnou intenzitou žádnou jinou politickou sílu v Bělorusku.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Rusko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny března. Meteorologové popsali, jak se bude oteplovat

Česko momentálně svírá mrazivé počasí, nejchladnější za celou probíhající zimu. Zároveň se ale každým dnem blíží nástup jara. Meteorologové z ČHMÚ již vidí až do poloviny března. Jaký je výhled pro nadcházející dny a týdny? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy