Nečekané: Diktátor Lukašenko se vzepřel Rusku a podporuje Kyjev

Minsk - Nečekané podpory se dnes dostalo prozápadní ukrajinské vládě ze sousedního Běloruska. Jeho prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk je navzdory tlaku Ruska proti federalizaci Ukrajiny a podporuje zachování její jednoty a územní celistvosti. Běloruský vůdce se událostem u jižního souseda věnoval v poselství parlamentu, o němž informovala agentura BelTA.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov je podle Lukašenka "spořádaný, čestný a věřící člověk, který vždy vyvolává pozitivní emoce". Je to prý ukrajinský nacionalista, ale "na tom není absolutně nic špatného".

"V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít", vzkázal prezident na Ukrajinu.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Zdůrazňoval ale, že jeho země bude stát na straně Moskvy při jakémkoli budoucím sporu.

Před federalizací, kterou doporučuje Ukrajincům Rusko, ale Lukašenko varoval. "Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout," řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

Minsk je závislý na podpoře Moskvy v mnoha oblastech, které vyúsťují ve významné omezení běloruské státní suverenity ve prospěch Ruska. Nicméně i přes takto úzké vazby existují mezi oběma zeměmi konflikty zájmů, což vyvolává vážné napětí.

Závislost Běloruska na Rusku je nejpatrnější v oblasti obrany a bezpečnosti. Těsnou spolupráci zdůraznila vojenská cvičení, přičemž poslední rozsáhlé společné cvičení s účastí téměř 10 tisíc vojáků se odehrálo v červnu a červenci 2006 v Bělorusku. Spolupráce tajných služeb obou zemí je rovněž velmi rozsáhlá. Běloruský bezpečnostní sektor je zcela závislý na ruské materiální a technické podpoře. Kromě vojenské spolupráce operují v Bělorusku dvě ruské vojenské základny (ve Vilejce a Gancevičích nedaleko města Baranoviči).

Taktéž zbrojní průmysl obou zemí úzce spolupracuje. Běloruské podniky často jednají jako subkontraktoři pro ruský zbrojní průmysl a Bělorusko nezřídka jedná jako agent v ruských obchodech se zbraněmi, uvedl server ruskodnes.cz.

Za zmínku stojí i závislost Běloruska na Moskvě v politické sféře. Rusko je ve skutečnosti jediná významná země podporující Lukašenkův režim a legitimizuje jeho působení na mezinárodní scéně. Rusko uznává běloruský režim za legální a jedná jako advokát Minsku na mezinárodních fórech, např. v OSN, OBSE a Radě Evropy. Ruská politická podpora má velký dopad na Lukašenkovu pozici v domácí politice. Díky tomu běloruský prezident vyhrál všechny volby a přežil všechny vážné politické krize v 90. letech (obzvláště v roce 1996). Rusko nepodporuje se stejnou intenzitou žádnou jinou politickou sílu v Bělorusku.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Rusko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy