Kyjev - Tisíce krymských Tatarů se dnes shromáždily na administrativní hranici Krymu s Ukrajinou, aby přivítaly svého předáka Mustafu Džemileva. Duchovní vůdce Tatarů, který se staví proti násilnému ruskému záboru, nesmí z rozhodnutí Moskvy na území poloostrova vstoupit. Podle ukrajinských médií demonstranti protrhli kordon ruských speciálních sil, aby Džemilevovi cestu na Krym umožnili. Džemilev nakonec tlaku ruských vojsk ustoupil a vrátil se na Ukrajinu.
Podle listu Ukrajinska pravda se incident stal v obci Armjansk, která leží na silnici spojující Krym s ukrajinským vnitrozemím. Po březnové ruské anexi severní hranici Krymu střeží příslušníci ruských speciálních jednotek OMON.
Džemilev je v důsledku své kritiky anexe v Rusku nežádoucí osobou. V pátek se politik bezúspěšně pokoušel odletět z Moskvy do krymského Simferopolu. Pasová správa na moskevském letišti ho informovala, že na území Ruska nesmí vstoupit a odeslala ho zpět do Kyjeva. Dnes Džemilev zvolil cestu automobilem a z ukrajinského Chersonu se vydal na jih s úmyslem překročit krymskou hranici v Armjansku.
Uvítat svého vůdce podle ukrajinských médií přišly do Armjanska tisíce Tatarů. Nejbojovnější část z nich prorazila kordon jednotek OMON a vytvořila živý koridor, kterým mohl Džemilev projít.
Ruské ozbrojené komando nakonec Džemileva na Krym nepustilo a tatarský vůdce odjel do Kyjeva. Celá oblast byla během vyjednávání uzavřena jak z jižní strany ovládané ruskými vojsky, tak i z ukrajinského severu. Na severu Krymu povolalo ruské velení tanky a obrněné transportéry.
Krymské Tatary obviňovala sovětská moc z různých forem kolaborace s nacisty, do deportačního plánu ale byli zahrnuti i příslušníci některých dalších krymských národností. U Bulharů vadilo, že prodávali německé armádě chléb a potraviny, Řekové se naopak prohřešili tím, že se pod německou správou vrátili k obchodu a řemeslům.
Akce odsunu Tatarů se zúčastnilo celkem 32 000 čekistů, odsunuto bylo 225 009 lidí, zabaveno 49 minometů, 622 kulometů, 724 samopalů, 9888 pušek, 326 887 nábojů a vše proběhlo bez mimořádných událostí. Dalších 25 000 krymských Tatarů bylo posláno do Střední Asie z bojišť druhé světové války, někteří rovnou, jiní až poté, co se probojovali k Berlínu.
Dnes žije na Krymu 250 000 až 280 000 krymských Tatarů (217 000 zůstává stále v Uzbekistánu). Tvoří tak kolem 14 procent ze dvou milionů obyvatel současného Krymu, uvádí server ukrajinci.cz.
Související
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
Ruská armáda , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 1 hodinou
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 1 hodinou
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 2 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 3 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 6 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 6 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 7 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 8 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 9 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 10 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 10 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 11 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 12 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Německá letecká společnost Lufthansa ruší 20 000 evropských letů na krátké vzdálenosti během letní sezóny. Důvodem jsou prudce rostoucí ceny leteckého paliva, které činí mnoho spojů pro firmu ekonomicky nevýhodnými. Cena paliva se od začátku konfliktu mezi USA, Izraelem a Íránem zdvojnásobila, protože se zpomalila jeho produkce a doprava na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák