Svět hasí krizi na Ukrajině: Pan Ki-mun nabízí roli prostředníka, ozvalo se Japonsko

Moskva/Brusel - V Moskvě dnes jednal náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman, který do ruské metropole přivezl nabídku Pan Ki-muna na zprostředkování ukrajinské krize. Podle agentury ITAR-TASS se americký diplomat setkal s náměstkem ruského ministra zahraničí Grigorijem Karasinem. Oba podpořili závěry ženevské schůzky z poloviny dubna, která vyzvala ozbrojence na Ukrajině ke složení zbraní a vyklizení okupovaných budov.

O své nabídce na zprostředkování informoval šéf OSN novináře v pondělí. V prohlášení uvedl, že v zájmu vyřešení vyhroceného konfliktu na Ukrajině je v kontaktu jak s Ruskem a Ukrajinou, tak s USA a Evropskou unií.

"Jsem připraven sehrát roli (při urovnání krize), bude-li to potřebné," řekl Pan Ki-mun novinářům. "Vyzývám znepřátelené strany k mírové dohodě, násilnostmi na Ukrajině jsem hluboce znepokojen," dodal.

Mírovou cestou a v dialogu s Ruskou federací musí být vyřešena nynější krize na Ukrajině, míní japonský premiér Šinzó Abe. "To neplatí jen pro Evropu nebo Ukrajinu. To platí pro východní Asii, pro celý svět," zdůraznil Abe. S generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem dnes podepsal plán užší partnerské spolupráce aliance a Japonska v oblastech jako je boj s pirátstvím a terorismem či reakce na živelné nebo humanitární katastrofy.

Japonsko je členem skupiny vyspělých ekonomik skupiny G7 a spolu s nimi podle svého premiéra Rusku kvůli ukrajinské krizi "vysílá jasný signál". Skupina zrušila summit s Ruskem, plánovaný do Soči, její členové přijímají vůči Moskvě sankce kvůli její anexi Krymu i postoji k dalšímu vývoji situace na Ukrajině. Podle japonského premiéra je důležité, aby všechny strany ukrajinského sporu, včetně Ruska, uznaly legitimitu blížících se ukrajinských prezidentských voleb.

Psali jsme:
"Zamini" varuje české občany: Cestu na Ukrajinu zrušte či odložte Kyjev odmítl referendum o celistvosti země, bojí se samopalů  

Rasmussen zdůraznil, že NATO už posílením své přítomnosti v Pobaltí a Černém moři ukazuje své odhodlání bránit členské země. "Nebudeme váhat učinit další kroky, pokud to bude potřeba," podotkl. 

"Jednou z hlavních příčin problémů, ve kterých se teď nácházíme, je nedostatečné pochopení nákladů, které reformní proces na Ukrajině vyžaduje. Myslím, že Evropská unie si ve skutečnosti nikdy neudělala propočet, aby tyto náklady odhadla. Pokud by to udělali, mohly probíhat rozhovory s Ruskem o možné spolupráci. Nemyslím si, že by se EU dostatečně nesnažila nebo nebyla připravena. Ale nebyla připravena na tak rozsáhlou finanční podporu a nebyla připravena na to, s jakou vůli se bude chtít Moskva ujistit, že Ukrajina se stane součástí Eurasijské unie. My tady ale stále mluvíme tak, jako by byla Ukrajina pasivní obětí mezinárodní politiky. To je ovšem špatně, Ukrajina je hráč na mezinárodní scéně a musí si vybrat svou vlastní správnou cestu," řekl pro EurActiv.cz vedoucí Středo- a východoevropského oddělení Friedrich Ebert Stiftung v Berlíně Reinhard Krumm.

"Ukrajina má nyní úkol uspořádat prezidentské a parlamentní volby a provést ústavní reformu. To bylo obsaženo také v dohodě z 21. února a je to první národní projekt, na kterém se lidé mohou shodnout. Pokud k tomu skutečně dojde, domnívám se, že pak má Ukrajina do budoucna šanci. Ačkoliv poslední vývoj na východní Ukrajině může být s mými nadějemi v rozporu," prohlásil dál Krumm.

A dodáva: "Evropská unie dosud nemá svého ministra zahraničních věcí, a tedy ani žádnou společnou zahraniční politiku. To, co se ale dělo v Kyjevě, bylo jasné vystoupení Výmarského trojúhelníku (Francie, Polska a Německa). Zmínil bych také země Visegrádské skupiny, které mají na Ukrajině silné zájmy. Co by teď měly země EU a Unie udělat, to je formulování jasné východní politiky. A také – což bude obtížné – zahájit v určitém momentu rozhovory s Ruskem o jeho zájmech a o možnostech východní politiky, ve které budou všechny země mezi Ruskem a EU považovány za to, co jsou – za nezávislé státy."

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Pan Ki-mun (šéf OSN) Japonsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy