Referendum na Ukrajině pokračuje. Vše jde zatím podle plánu

Kyjev - Na východě Ukrajiny začala dnes ráno referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti, která zorganizovali proruští separatisté. Jejich předáci podle agentury ITAR-TASS už hlásí vysokou účast. Vláda v Kyjevě i západní země považují referendum za nelegální. Ve Slavjansku byla v době jeho zahájení slyšet intenzivní střelba provázená explozemi granátů. Informace o střetech přišly i z města Krasnyj Lyman.

Podle zpravodaje agentury RIA Novosti se bojuje v oblasti jednoho ze závodů na okraji Slavjanska. Hlasování ve městě se prý ale přesto koná.

Agentura AFP napsala, že se opět střílí na "frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjanska. Mluvčí tamních vzbouřenců tvrdí, že jsou oběti, ale žádné podrobnosti neuvedla.

Palba a exploze se podle tiskových agentur ozývaly z oblasti Andrijivky od sobotního večera přes celou noc. Slavjansk se zhruba 110.000 obyvatel, který kontrolují separatisté, drží ukrajinské vládní síly již přes týden v obklíčení v rámci "protiteroristické operace".

Ozbrojené incidenty se zřejmě odehrávají i v dalším doněckém městě Krasnyj Lyman. Vůdce separatistů v Doněcku Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS uvedl, že nemají zprávy ze dvou tamních volebních středisek a že se ve městě odehrávají střety rebelů s ukrajinskými ozbrojenými silami.

Vážné problémy mají prý organizátoři referenda i v Luhanské oblasti. Tamní mluvčí Vasilij Nikitin agentuře řekl, že mimo jiné v jednom volebním obvodě ozbrojení lidé z "nějaké národní gardy" zastrašují voliče.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v sobotu obyvatele obou oblastí varoval před tím, že radikály prosazovaná federalizace znamená "sebedestrukci". "Pro tyto oblasti je to krok do propasti," zdůraznil a poukázal na to, že samostatnost přinese úplný rozvrat ekonomiky, sociálních programů a vůbec života většiny obyvatelstva.

Odmítavé stanovisko Spojených států k separatistickému referendu zopakovala v noci na dnešek mluvčí americké diplomacie Jennifer Psakiová. Zdůraznila, že Washington výsledek "těchto nelegálních referend" neuzná, a hlasování označila za pokus vytvořit "další spory a zmatek".

Obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou mají možnost hlasovat o tom, zda jsou pro samostatnost "lidových republik", které v obou regionech jednostranně vyhlásili vůdci radikálních vzbouřenců.

Otázka pro doněcké voliče podle agentury ITAR-TASS zní: "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Naproti tomu luhanští odpovídají na otázku: "Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?" Zaškrtnout mohou buď "ano", nebo "ne".

Pokud se lidé vysloví pro, není zcela jasné, zda výsledek povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace či dokonce o připojení k Rusku. Vůdci separatistů zatím mlhavě prohlašují, že se o tom rozhodne až později.

Radikální proruští aktivisté se dožadují federalizace země, vláda však trvá na centrálním uspořádání, chce pouze posílit pravomoci regionů.

Podle různých průzkumů je většina obyvatel východu Ukrajiny proti odtržení. Nedávná anketa provedená americkým institutem Pew Research Center například ukázala, že pro zachování celistvosti Ukrajiny je tam na 70 procent lidí.

Není jasné, kolik obyvatel se do referenda zapojí, organizátoři ale už tvrdí, že účast je vysoká. Vůdce separatistů v Doněcku Pušilin podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že před středisky stojí "ohromné řady" voličů. Počty budou oznámeny později. Podle mluvčího v Luhanské oblasti Nikitina do 09:00 SELČ odhlasovalo 22 procent voličů. Separatisté v Doněcku v sobotu oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí k urnám přijde.

Vše jde tak jak má, tvrdí organozátoři

Hlasování o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti, které začalo v sedm hodin ráno SELČ, zatím pokračuje podle plánu, tvrdí organizátoři sporných referend.

"Chtěl jsem přijít co nejdřív," svěřil se dvacetiletý student Žeňa, který svůj hlas odevzdal v třípatrové budově mariupolské univerzity. "My všichni chceme žít ve vlastní zemi," dodal podle Reuters.

Podobně smýšlí 33letý inženýr Sergej, který se netají svým "ano" v referendu. "My všichni jsme pro nezávislost Doněcké republiky. Znamená to zbavit se fašistů, proamerické vlády (v Kyjevě), která nepřinesla nikomu nic dobrého," tvrdí.

Opatrnější je 54letá Irina, která sice také hodlá zaškrtnout "ano", ale míní tím autonomii v rámci Ukrajiny. "Chci, aby Doněck měl své pravomoci, určitý druh autonomie oddělené od Kyjeva. Nejsem proti jednotné Ukrajině, ale nechci, aby nám vládli ti lidé, které jsme nezvolili, kteří se chopili moci a ruinují zem," řekla.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Referendum Lugansk and Donetsk

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy