Jak dál na Ukrajině? Zemi dnes zřejmě čeká klíčový den

Kyjev - Ukrajinu dnes po nedělních referendech o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti čeká zřejmě klíčový den, během nějž se ukáže, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost země. Separatisté už v neděli oznámili, že v Doněcké oblasti se v plebiscitu, který Kyjev i Západ označují za nezákonný, skoro 90 procent lidí vyslovilo pro samostatnost a podobná čísla se čekají i z Luhanské oblasti.

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány. "Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty," řekl.

Ukrajinský prezidentský úřad naproti tomu oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze.

Představitelé mnoha evropských zemí a USA předem upozorňovaly, že neústavní referendum neuznají. Situaci bude dnes v Kyjevě řešit prezident EU Herman Van Rompuy.

"Ukrajina balancuje na okraji propasti, kam ji dostala kombinace dvou vzájemně propojených a sebeposilujících faktorů. Prvním, který působil dlouhodobě, je pseudodemokratický politický systém, který se na Ukrajině během posledních dvaceti let rozšířil. Druhým, jenž dlouhodobě neřešených problémů a frustrací příhodně využil, je otevřený tlak Ruska, který do ukrajinských problémů vnesl zcela novou, zřetelně destruktivní dynamiku," říká politický geograf Michael Romancov v komentáři pro iHned.cz.

Putin, momentálně opojen pocitem síly, je pohrobkem sovětského systému a již mnohokrát veřejně identifikoval největší problém moderních dějin - rozpad SSSR. Ví, že ani on ho nedokáže vzkřísit, ale může se pokusit přiblížit se posledním okamžikům, kdy na mínění Moskvy svět musel brát zřetel. Takovým momentem byla smlouva 4 + 2, na jejímž základě se sjednotilo Německo, čímž byla scelena největší rána, kterou Evropě zasadila II. světová válka, když se do ní hluboko zaťal "ruský meč".

"Vytvoření rozdělené Ukrajiny, nebo alespoň hrozící rozpad, tedy Putinem může být vnímán jako konec procesu "hojení" starých ran, který však nevedl k takovému uzdravení, ve které doufal. A tak je stále aktuálnější obava, jak hluboké rány je Moskva ve snaze obnovit pocit vlastní důležitosti připravena zasadit tentokrát," míní Romancov.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Referendum Lugansk and Donetsk

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy