Jak dál na Ukrajině? Zemi dnes zřejmě čeká klíčový den

Kyjev - Ukrajinu dnes po nedělních referendech o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti čeká zřejmě klíčový den, během nějž se ukáže, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost země. Separatisté už v neděli oznámili, že v Doněcké oblasti se v plebiscitu, který Kyjev i Západ označují za nezákonný, skoro 90 procent lidí vyslovilo pro samostatnost a podobná čísla se čekají i z Luhanské oblasti.

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány. "Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty," řekl.

Ukrajinský prezidentský úřad naproti tomu oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze.

Představitelé mnoha evropských zemí a USA předem upozorňovaly, že neústavní referendum neuznají. Situaci bude dnes v Kyjevě řešit prezident EU Herman Van Rompuy.

"Ukrajina balancuje na okraji propasti, kam ji dostala kombinace dvou vzájemně propojených a sebeposilujících faktorů. Prvním, který působil dlouhodobě, je pseudodemokratický politický systém, který se na Ukrajině během posledních dvaceti let rozšířil. Druhým, jenž dlouhodobě neřešených problémů a frustrací příhodně využil, je otevřený tlak Ruska, který do ukrajinských problémů vnesl zcela novou, zřetelně destruktivní dynamiku," říká politický geograf Michael Romancov v komentáři pro iHned.cz.

Putin, momentálně opojen pocitem síly, je pohrobkem sovětského systému a již mnohokrát veřejně identifikoval největší problém moderních dějin - rozpad SSSR. Ví, že ani on ho nedokáže vzkřísit, ale může se pokusit přiblížit se posledním okamžikům, kdy na mínění Moskvy svět musel brát zřetel. Takovým momentem byla smlouva 4 + 2, na jejímž základě se sjednotilo Německo, čímž byla scelena největší rána, kterou Evropě zasadila II. světová válka, když se do ní hluboko zaťal "ruský meč".

"Vytvoření rozdělené Ukrajiny, nebo alespoň hrozící rozpad, tedy Putinem může být vnímán jako konec procesu "hojení" starých ran, který však nevedl k takovému uzdravení, ve které doufal. A tak je stále aktuálnější obava, jak hluboké rány je Moskva ve snaze obnovit pocit vlastní důležitosti připravena zasadit tentokrát," míní Romancov.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Referendum Lugansk and Donetsk

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy