Turčynov zuří: O odtržení hlasovala jen třetina lidí, fraška se někde ani nekonala

Kyjev - Referenda v Doněcké a Luhanské oblasti, které údajně podpořilo odtržení těchto regionů od Ukrajiny, se zúčastnila nanejvýš třetina oprávněných voličů. Novinářům v Kyjevě to dnes řekl úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Údaje východoukrajinských separatistů jsou podstatně vyšší, podle nich přišlo hlasovat až 80 procent lidí.

V Luhanské oblasti se do hlasování podle Turčynova zapojilo 24 procent oprávněných voličů, v Doněcké oblasti ne víc než 32 procent. "V řadě okresů Luhanské oblasti se tato fraška navíc vůbec nekonala," poznamenal prezident.

Nestranné informace o volební účasti nejsou k dispozici, západní státy ani žádná z mezinárodních organizací své pozorovatele na východ Ukrajiny nevyslaly.

Podle zpravodaje americké tiskové agentury AP byla volební účast vysoká. Oponenti separatistů se nicméně spíš do hlasování nezapojili, než aby hlasem proti sebeurčení vyvolávali nežádoucí pozornost organizátorů.

Šéf slavjanských povstalců Vjačeslav Ponomarjov novináře informoval, že se nedělního referenda v bojujícím městě zúčastnilo na 80 procent voličů. "Jsme spokojeni," uvedl. Podle šéfa místních komunistů Anatolije Chmelevého, který organizaci referenda řídil, se pro odtržení od Ukrajiny vyslovilo 90 procent hlasujících. Ponomarjov také nevyloučil, že v brzké době bude možné v Doněcké oblasti vyhlásit další referendum, tentokrát o připojení k Rusku. "Takové hlasování lze uspořádat do tří dnů," prohlásil.

Za dění na východní Ukrajině nese odpovědnost Rusko, přestože Putin "poprosil" separatisty, aby referenda odložili. Okupace Krymu se stala příkladem toho, že je možné odtrhnout od Ukrajiny s pomocí Ruska část území.

Není to však tak, že by si Moskva a separatisté z dvou ukrajinských oblastí vše vymysleli a svoji vůli prosazovali jen svými kalašnikovy. Část východoukrajinských Rusů už nechce být obyvateli Ukrajiny. Tedy té země, které vládne dnešní Jaceňukova prozápadní vláda. Nechtějí Evropskou unii, chtějí, aby Doněck a Luhansk zůstaly v co nejtěsnějším svazku s Ruskem, komentuje situaci iDnes.cz.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Referendum Lugansk and Donetsk Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 7 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy