Ukrajina drží smutek, sílí volání po vyhlášení výjimečného stavu

Kyjev - Povstalci ve východoukrajinském Slavjansku se dnes pokusili prorazit obklíčení a zaútočili na kontrolní posty bojovníků Národní gardy. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské "protiteroristické operace". Útok radikálů se nezdařil, na místě zůstali tři mrtví. Přestřelky a minometné ostřelování hlásí ukrajinská média i z Luhanska.

Na Ukrajině byl dnes vyhlášen státní smutek za oběti sobotního sestřelení armádního letadla na luhanském letišti. Tragédie si vyžádala 49 obětí. Prezident Petro Porošenko pohrozil útočníkům tvrdou odvetou, podle některých ukrajinských médií v kyjevském parlamentu sílí volání po vyhlášení výjimečného stavu ve východních regionech.

V poledne Ukrajinci uctili památku mrtvých minutou ticha. Vlajky na státních budovách byly spuštěny na půl žerdi, televizní kanály zrušily vysílání zábavných pořadů.

Letadlo se zřítilo krátce po půlnoci v okamžiku, kdy se blížilo k luhanskému letišti. "Teroristé cynicky a zákeřně zahájili palbu kulometem velké ráže a zasáhli letoun Il-76 ukrajinského letectva, který přepravoval vojáky a připravoval se na přistání na letišti v Luhansku," sdělilo ministerstvo obrany.

Proruští radikálové dnes rozšířili informaci, že dopravní letoun Il-76 si v sobotu mohla na luhanském letišti sestřelit ukrajinská armáda sama. "Na letišti trvají přestřelky už týden, bojují mezi sebou vojáci ze Lvova a Dněpropetrovska," uvedla podle agentury ITAR-TASS tisková služba povstalců. "V sestřeleném letadle letěli dněpropetrovští výsadkáři. Vojáci ze Lvova možná chtěli změnit poměr sil," tvrdí tisková služba.

Psali jsme:
Rusko zase lže, tvrdí NATO a předložilo důkaz  

Ukrajina prochází od získání samostatnosti v roce 1991 složitým vývojem. Rozpad Sovětského svazu těžce zasáhl ukrajinské hospodářství a veřejnou správu. Politické elity se věnovaly především svým ekonomickým zájmům. Vznikl tak oligarchický systém, kdy spřátelení podnikatelé velmi výhodně privatizovali nejcennější podniky a na oplátku podporovali zkorumpované představitele státu, uvedl Člověk v tísni.

Člověk v tísni pracuje na Ukrajině od roku 2003. Jeho projekty se zaměřují na podporu občanské společnosti zejména na jihu a východě země. Během své desetileté působnosti na Ukrajině pomáhal Člověk v tísni vzdělávat novináře, místní samosprávu či nevládní organizace. Od roku 2008 pak soustavně působí na Krymu, kde založil občansko-právní poradny pro veřejnost a místní nevládní organizace. Spolupracovníkům z poraden bude i nadále poskytovat svou podporu, i přes komplikovanou situaci na Krymu a východě země.

Po návštěvě pracovníků na východě Ukrajiny a pečlivém zhodnocení situace se Člověk v tísni rozhodl zaměřit svoji podporu také na nezávislé novináře a média. Na východě Ukrajiny je velmi silný vliv ruských státních televizních kanálů, které často záměrně pokrucují skutečnost a vyvolávají strach mezi tamními obyvateli. Chybí zde pluralita názorů a místní novináři, kteří zde chtějí působit, nejenže mají velmi špatné podmínky pro svou práci, ale stále častěji jsou i terčem napadení a útoků.

Vzhledem ke snaze ukrajinské vlády obnovit transformační proces, hodlá Člověk v tísni podpořit místní organizace a úřady nabízením zkušeností, ať už pozitivních nebo negativních, získaných během reforem v České republice. Česko je pro Ukrajince vzor úspěšné transformace a zároveň země, kde mohou najít pochopení pro svou vlastní realitu. Zajímají se například o zkušenosti s lustracemi, decentralizací a o sociální či zdravotnické reformy.

Související

Bürgenstock Původní zpráva

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

Více souvisejících

Ukrajina Luhanská lidová republika

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ukončila vyšetřování střelby na FF UK. Případ je odložen

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy