AI: Romové a další menšiny jsou více postiženy omezeními kvůli koronaviru

Menšiny jako Romové jsou častěji a více zasaženy opatřeními proti koronavirové nákaze. Upozornila na to ve své dnešní zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Menšiny se podle ní stávají nepoměrně častěji terčem násilí, diskriminujících osobních kontrol, karanténních opatření či pokut.

Aktivisté sledovali situaci ve 12 evropských zemích. Zpráva AI poukazuje mimo jiné na incidenty na Slovensku, v Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Belgii a v několika zemích jihovýchodní Evropy. Pracovníci AI přitom vycházeli ze zpráv v médiích a informací místních organizací na ochranu lidských práv v období od března do června.

Zejména Romové a další menšiny a uprchlíci jsou nadprůměrně vystaveni tvrdým opatřením. AI kritizuje mimo jiní nucené karantény několika romských osad v Bulharsku či na Slovensku.

Organizace upozorňuje, že na Slovensku úřady uzavřely do povinné karantény pod dohledem policie a armády pět romských osad s argumentem, že je to nezbytné, pokud se má předejít šíření covidu-19. "Toto opatření bylo zavedeno v kontextu pokračujících obvinění z diskriminačního použití policejní síly proti Romům," konstatuje Amnesty International.

Vůči lidem vracejícím se z míst s vysokými počty nákazy, jako byla Itálie, úřady neuplatňovaly stejně přísná opatření jako vůči romským komunitám, na něž byly uvalovány hromadné karantény, cituje agentura Reuters zástupkyni AI Barboru Černušákovou. Vysvětlení takového postupu v případě Romů podle ní spočívalo v tom, že žijí ve velkých rodinách a nemají disciplinu. "Přišli s myšlenkou, že Romové jsou nějakým způsobem zdrojem infekce. To ukazuje velmi jasně, že tu je velmi silný předsudek," řekla Černušáková.

Ve francouzském departementu Seine-Saint-Denis severně od Paříže, kde žije mnoho přistěhovalců, byly peněžní pokuty třikrát vyšší než v jiných částech Francie, zjistila také mimo jiné AI. V Belgii zase zaznamenali aktivisté od poloviny března do konce května více než stovku obvinění vůči policistům kvůli nevhodnému postupu policie.

Související

Více souvisejících

Romové amnesty international Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy