
V reakci na uzavření dohody o příměří v Náhorním Karabachu se v ázerbájdžánském hlavním městě Baku odehrávají spontánní oslavy vítězství. Arménský premiér Nikol Pašinjan naopak čelí protestům i výzvám k odstoupení. Již v noci vtrhli odpůrci dohody do budovy arménské vlády a parlamentu.
Obě země v noci na dnešek podepsaly za účasti Ruska dohodu ukončení bojů o tuto Armény obývanou enklávu na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle ní zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Arménie se dále zavázala umožnit Ázerbájdžánu pozemní přístup do exklávy Nachičevan přes své území.
Uzavření příměří spustilo v Baku vlnu nadšení. Projíždějící auta a autobusy troubily, lidé slavili a mávali ázerbájdžánskými vlajkami, uvádí agentury. "Příměří má historický význam. Dohoda představuje arménskou kapitulaci. Tato dohoda je koncem mnohaleté okupace," uvedl prezident Ilham Alijev.
Někteří Ázerbájdžánci vyjadřovali politování nad tím, že válka skončila předtím, než Ázerbájdžán stačil získat kontrolu nad celým územím Náhorního Karabachu. Nelíbí se jim ani přítomnost mírových vojsk Ruska, které je určující silou v regionu od dob rozpadu Sovětského svazu.
"Chystali jsme se získat zpět celý Národní Karabach," řekla agentuře Reuters 52letá Kjamala Alijevová. "Dohoda je velice vágní. Arménii nevěřím a Rusku už vůbec ne," dodala.
Naopak v Arménii vyzvalo premiéra Pašinjana 17 politických stran k odstoupení. Vznikla rovněž petice, která žádá prohlášení dohody za neplatnou. Tajemník rady bezpečnosti Náhorního Karabachu na protest proti uzavření příměří odstoupil, uvedla agentura RIA Novosti.
Před parlamentem v metropoli Jerevanu se dnes dopoledne odehrál protest několika stovek odpůrců příměří s Ázerbájdžánem, na němž demonstranti žádali Pašinjanovu demisi. "Musí odejít, tato dohoda musí být anulována," skandovali podle agentury TASS účastníci protestu.
Arménské ministerstvo obrany a generální štáb oznámily, že armáda bude dodržovat ustanovení dohody. Současně vyzvaly občany, aby se vyvarovali akcí vedoucích k destabilizaci země. Prezident Armen Sarkisjan na dnešek ohlásil začátek politických jednání o nastalé situaci.
První protesty v Jerevanu propukly záhy po oznámení dohody o příměří s Ázerbájdžánem. Demonstranti Pašinjana označili za zrádce a pronikli i do budovy parlamentu a úřadu vlády, který zpustošili. Nad ránem se pořádkovým silám podařilo dostat situaci pod kontrolu.
Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.
Související

Separatisté začali odevzdávat zbraně. Příměří v Náhorním Karabachu dostává trhliny

Co bude s Karabachem? Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory
Náhorní Karabach , ázerbájdžán , arménie , Nikol Pašinjan , Ilham Alijev
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Začal astronomický podzim. Jak ochránit své zdraví v nadcházejících měsících?
před 42 minutami

Ukrajinská armáda se probila přes ruské linie na jihu Ukrajiny, tvrdí generál
před 1 hodinou

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové
před 3 hodinami

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates
před 4 hodinami

Při útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřelo nejméně devět lidí
před 5 hodinami

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě
Aktualizováno před 6 hodinami

Separatisté začali odevzdávat zbraně. Příměří v Náhorním Karabachu dostává trhliny
před 6 hodinami

Bachmut osvobodíme, zima protiofenzívu nezastaví, prohlásil Zelenskyj
před 7 hodinami

Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl
Aktualizováno před 7 hodinami

Spor o polské dodávky zbraní na Ukrajinu pokračuje. USA žádají vysvětlení
před 11 hodinami

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo
před 11 hodinami

Minimální mzda od příštího roku vzroste až o 2100 korun
před 12 hodinami

Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“
před 12 hodinami

Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě
před 13 hodinami

Víkendové počasí: Teploty až na výjimky nepřekročí dvacítku
včera

Tragický výbuch na Prostějovsku šetří policie. Řekla, s jakou teorií pracuje
Aktualizováno včera

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let
včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
včera
První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.
Zdroj: David Holub