Běloruští policisté od dnešního rána vykonávali domovní prohlídky u členů vedení nezávislého sdružení novinářů, ochránců lidských práv a žurnalistů v různých městech po celé zemi. Uvedl to nezávislý server Tut.by. Podle vyšetřovatelů je cílem prohlídek zjistit okolnosti financování protestů, které se od loňského léta snaží přimět autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka k odstoupení.
"(Předsedu Běloruského sdružení novinářů) Andreje Bastunce odvážejí policisté z hlavní správy ministerstva vnitra z Minska, alespoň tak se představili. Bastunce si odvážejí, protože prohlídka má pokračovat v kanceláři sdružení. Policisté se chovají zdvořile a tvrdí, že není důvod se znepokojovat," uvedla Bastuncova manželka. Dodala, že policisté vykonali prohlídku u ní doma a zabavili telefony jejího syna a jeho přítelkyně. Policie později Bastunce propustila, uvedla agentura AP.
Domovní prohlídky policie vykonala i u nezávislých novinářů a aktivistů nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie prohledala domovy 25 žurnalistů a aktivistů, uvedla agentura Reuters, která razii označila za součást stupňujícího se úsilí potlačit masové protesty proti Lukašenkovi. Policisté nakrátko zadrželi přes 30 lidí, nejméně tři z nich zůstávají ve vazbě, podotkla AP.
Demonstrace vypukly již loni v srpnu po prezidentských volbách, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka vládnoucího zemi již od roku 1994. Podle opozice byly výsledky voleb zfalšovány, odmítla je uznat i Evropská unie. Při násilném potlačování protestů zadržely pořádkové síly více než 33.000 lidí. Západ uvalil na špičky režimu nové sankce, ale Lukašenko, podporovaný Ruskem, odmítl odstoupit.
Minulý týden Lukašenko prohlásil, že porazil "blitzkrieg" (nacisté tak označovali mimo jiné válečné tažení proti Sovětskému svazu) vedenou cizinou a opozicí proti jeho režimu, připomněla agentura AFP.
Vyšetřovatelé kriminální ústředny podle Tut.by označili domovní prohlídky za součást předběžného vyšetřování, jehož cílem je stanovit okolnosti financování protestních akcí. Prorežimní svaz novinářů ve vydaném prohlášení usoudil, že jde o odhalení "nezákonného financování" a "zahraničních agentů" v běloruských médiích.
"Hledají 'zločince' mezi lidmi, kteří pomáhají politickým vězňům a píší o boji Bělorusů za svobodu," okomentovala policejní razie opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská z litevského exilu. Doporučila policistům, aby pátrali po skutečných zločincích ve svých domech, v kancelářích ministerstva vnitra, u velitelů zásahových jednotek a dalších lidí zodpovědných za represe.
"Je to největší zásah proti novinářům a lidskoprávním aktivistům, jaký Evropa viděla. Za posledních šest měsíců bylo zadrženo přes 400 novinářů a úřady tím nekončí," prohlásil místopředseda Běloruského sdružení novinářů Boris Goreckij, jehož byt policie rovněž prohledala. Nejméně deset těchto novinářů zůstává ve vazbě, dodala AP.
Dnešní dění v Bělorusku odsoudila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová a také několik mezinárodních organizací. "Svoboda vyjadřování, sdružování a shromaždování by měla být zaručena podle mezinárodních standardů lidských práv," uvedla na svém twitteru Mijatovičová. Organizace Amnesty International domovní prohlídky označila za "pokus o zničení nezávislých médií a lidskoprávních organizací v zemi skrze zastrašující domovní razie, pronásledování a perzekuci". Evropská federace novinářů (EFJ) a Mezinárodní federace novinářů (IFJ) vyzvaly Lukašenkův režim, aby zastavil pronásledování novinářů.
Související

Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?

Skončí nevoliči Lukašenka ve vězení? Polsko si ostře rýplo do běloruských voleb
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák