Běloruská policie prohledala domovy zaměstnanců tiskové agentury BelaPAN

Běloruská policie dnes ráno provedla domovní prohlídky u zaměstnanců nezávislé tiskové agentury BelaPAN včetně její šéfredaktorky. Informoval o tom web agentury Naviny.by.

O prohlídkách server informovali někteří ze spolupracovníků agentury. Její šéfredaktorka Iryna Leušynová nebyla ráno k zastižení. Policie podle svědků z místa ale dorazila i k ní. "Dveře nejsou vylomené. (Leušynová) je v bytě, jsou tam slyšet hlasy dalších lidí. U vchodu stojí mikrobus s tmavými skly," popsali svědci. Později Naviny.by informovaly, že policie veze Leušynovou na prohlídku do kanceláří agentury a že později šéfredaktorku čeká výslech.

Také v lednu provedly běloruské úřady v sídle agentury prohlídku. Podnětem pro razii bylo trestní stíhání Andreje Aljaksandrava, jednoho z novinářů. Ten čelil obvinění z porušení článku zákoníku, který pojednává o organizaci akcí hrubě narušujících veřejný pořádek nebo aktivní účasti na těchto akcích. V červnu byl pak novinář obviněn z vlastizrady.

Běloruské úřady v poslední době podnikají tvrdé kroky proti opozičním médiím, která poskytovala zpravodajství o hromadných protivládních protestech z minulého roku nebo represích režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka. V květnu byl například zablokován významný nezávislý server Tut.by, který byl nucen přesunout své zpravodajství na sociální síť Telegram. V červenci běloruské úřady zablokovaly na běloruském území webové stránky zpravodajského portálu Naša Niva, který patří k nejstarším médiím v zemi. Web tohoto média je z Česka nyní znovu dostupný na nové adrese. Několik novinářů obou jmenovaných médií bylo zadrženo.

S problémy se potýká například také polská stanice Belsat, která se zaměřuje na Bělorusko. V červenci ji běloruský soud označil za extremistickou a úřady posléze oznámily, že zablokovaly její webové stránky a všechny její účty na sociálních sítích v Bělorusku. Dvě novinářky stanice byly dříve kvůli živému přenosu z jednoho z protivládního protestů odsouzeny na dva roky do vězení.

Proti lidem, kteří vyšli do ulic na protest proti falšování výsledků při loňských prezidentských volbách, tvrdě zasáhla policie. Desetitisíce lidí byly zatčeny. Ochránci lidských práv hovoří také o zastrašování a mučení protestujících. Vůdčí osobnosti opozice skončily buď ve vězení, nebo ze země uprchly do exilu.

Související

Běloruská policie

V Bělorusku se před výročím protestů policie zatýká a zastrašuje, píše tisk

Po celém Bělorusku se před prvním výročím propuknutí protestů proti režimu odehrávají zatýkání a preventivní pohovory, napsal dnes na svém webu opoziční list Naša Niva s odvoláním na informace od svých čtenářů. Bezprecedentní protesty následovaly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Běloruská policie

Běloruská policie provedla zátah na domovy ochránců práv a novinářů

Běloruští policisté od dnešního rána vykonávali domovní prohlídky u členů vedení nezávislého sdružení novinářů, ochránců lidských práv a žurnalistů v různých městech po celé zemi. Uvedl to nezávislý server Tut.by. Podle vyšetřovatelů je cílem prohlídek zjistit okolnosti financování protestů, které se od loňského léta snaží přimět autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka k odstoupení.

Více souvisejících

policie Bělorusko Bělorusko novináři

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy