Sedm let po svém nečekaném odstoupení nedokáže Benedikt XVI. - fyzicky velmi oslabený, ale intelektuálně stále na výši - zůstat diskrétně ve stínu svého argentinského nástupce Františka.
Nechtěně tak probouzí domnění, že jsou zde dva vzájemně spolu soupeřící papeži, píše server france24.com s odvoláním na agenturu AFP.
Když pětaosmdesátiletý německý intelektuál Joseph Ratzinger oznámil 11. února 2013 ohromeným kardinálům, že odstupuje z papežského stolce, nastala situace, která tu nebyla po sedm století.
Nezvyklé soužití 265. papeže na odpočinku a 266. papeže Františka v nejmenším státě na světě po pět let nic zásadního nenarušilo. Avšak emeritní papež Benedikt XVI. jako erudovaný teolog pokračoval v tom, co má nejraději: psal o velkých církevních tématech.
Papež František se nedávno vyjádřil k říjnové synodě o Amazonii, kde většina biskupů z této oblasti podpořila možnost svěcení ženatých mužů v odlehlých částech Amazonie. O tomto návrhu se ale František vůbec nezmínil.
V polovině ledna však vyšla kniha podepsaná Benediktem XVI. a tradicionalistickým guinejským kardinálem Robertem Sarahem, která pranýřovala závěry synody a obhajovala celibát kněží. Potěšila všechny Františkovy odpůrce. A podle některých pozorovatelů ve Vatikánu současného papeže značně rozrušila.
Zvláštní tajemník emeritního papeže, německý arcibiskup Georg Gänswein, nakonec vysvětlil, že Benedikt XVI. poslal jeden ze svých článků africkému kardinálovi, aby mu umožnil "použít jej podle uvážení". Nikdy však neschválil projekt knihy sepsané společně s kardinálem Sarahem.
Už loni v dubnu se Benedikt XVI. postavil proti Františkovi v otázce skandálů se sexuálním zneužíváním v dlouhém textu, kde tento jev vysvětloval sexuální revolucí ze 60. let.
Gänswein, který je také pověřen organizací Františkových audiencí, nebyl po jeho boku viděn od té doby, co polemická kniha o celibátu vyšla. Prelát byl vyzván, aby se lépe staral o papeže na odpočinku.
Dokumentární snímek bavorské televize vysílaný počátkem ledna ukazuje emeritního papeže jako velmi křehkého starce na pojízdném křesle, který se vyjadřuje slabým hlasem. Benedikt XVI. sám odmítl celebrovat mši ve svém klášteře ve vatikánských zahradách vyzdobeném rodinnými portréty a vzpomínkami na Bavorsko.
"Měl jsem pěkný hlas, ale dnes už mi neslouží," řekl muž, který nyní už nenosí červené papežské střevíce, ale mnišské sandály. "Je vidět, že už nemá tu sílu," uvádí arcibiskup Gänswein, který nyní žije po jeho boku.
Chránil snad Gänswein nedostatečně oslabeného muže? Informoval Františka špatně o jeho plánech týkajících se psaní?
"Skončeme už s tím, že bychom mluvili o dvou papežích, protože je jen jeden papež, ten, který byl uveden na papežský stolec, tedy František," zdůrazňuje kardinál Pietro Parolin, muž číslo dvě ve Vatikánu, který už je znechucený opakovaně se vracejícími úvahami o rozdělení na vrcholu církevní hierarchie.
V roce 2016 konzervativec Gänswein usoudil, že "nejsou dva papežové, ale de facto rozšířený úřad, s aktivním členem a rozjímajícím členem".
Takové nejednoznačné řeči jsou požehnáním pro tvrdé tradicionalistické křídlo, které považuje Františka za nelegitimního a interpretuje vše, co německý teolog napíše, jako kritiku vůči jeho nástupci.
V roce 2016 sám František prohlásil: "Je tu emeritní papež, nikoli druhý papež." Svého předchůdce, staršího o deset let, srovnal s "dědečkem v domě".
Sám Benedikt XVI. se rozhodl být emeritním papežem (jako biskupové na odpočinku) a ve zdech Vatikánu nadále nosí bílou sutanu. "Je jen jeden papež," prohlašoval vždy. Představitelé církve nyní vyzývají, aby bylo jeho zatím přinejmenším nejasné postavení lépe a přesněji definováno.
Související
Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži
Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František
Papež Benedikt XVI. , Vatikán , Papež František , papež
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák