Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes řekla Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), že Rusko se stává globálním vyvrhelem a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z porušování lidských práv v masovém měřítku. Trussová zároveň vyzvala země světa, aby Rusko, které minulý týden vpadlo na Ukrajinu, dále izolovaly.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken na stejném setkání navrhl vyloučení Ruska z UNHRC a řekl, že ruské porušování humanitárního práva se na Ukrajině stupňuje minutu od minuty. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak obvinil z porušování lidských práv Ukrajinu.
Britská šéfka diplomacie ženevskému fóru řekla, že Británie a její spojenci "pracují na tom, aby Putinův režim stále tvrději svírali". "Vyzývám národy, aby odsoudily děsivé kroky Ruska a izolovaly ho na mezinárodní scéně," prohlásila Trussová.
"Pokud se (ruskému) prezidentu (Vladimiru) Putinovi podaří dosáhnout jeho cíle svrhnout demokraticky zvolenou vládu Ukrajiny, humanitární krize a (porušování) lidských práv se bude jen zhoršovat," řekl ve svém vystoupení Blinken. Ruské útoky podle něj míří na nemocnice, školy a obytné domy.
"Musíme vyslat rozhodnou a jednotnou zprávu, že Putin musí s tímto bezpodmínečně přestat," dodal šéf americké diplomacie.
"Můžeme se oprávněně ptát, zda členský stát OSN, který se snaží dobýt další členský stát OSN, přičemž se dopouští hrozivého porušování lidských práv a způsobuje obrovské humanitární utrpění, by měl mít možnost zůstat členem této rady," pokračoval s odkazem na členství Ruska v UNHCR Blinken.
Británie a USA jsou podobně jako Rusko hlasujícím členem 47členné Rady OSN pro lidská práva. Rozhodnutí tohoto orgánu sice nejsou závazná, ale mohou vysílat vzkazy s politickou váhou a opravňovat k zahájení vyšetřování případů porušování lidských práv. Podle některých členů Rady by se měly prošetřit možné válečné zločiny na Ukrajině. Blinken dnes tento návrh podpořil a řekl, že by se jednalo o "důležitý krok k zaručení dokumentace a zodpovědnosti".
"Společně máme morální povinnost postavit se agresi - zvláště, když přichází přímo od členů této rady," řekla britská ministryně a obrátila se na ruského delegáta.
Formou videokonference předtím na Radě pro lidská práva vystoupil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury DPA přečetl dlouhé prohlášení, v němž útok na Ukrajinu ospravedlňoval údajným porušováním lidských práv; Ukrajinu obvinil z mnohaletého terorizování příslušníků ruské menšiny, čemuž prý Západ nejen přihlížel, ale to i podporoval. Vláda v Kyjevě chce podle Lavrova svou zemi proměnit v "Antirusko", aby se "zalíbila Západu".
Západní země jsou podle Lavrova posedlé sankcemi, které jsou ilegální a jsou namířeny na obyčejné lidi. "Západ jednoznačně ztratil kontrolu sám nad sebou, protože si chce vylít vztek na Rusku," cituje DPA šéfa ruské diplomacie.
Před Lavrovovým projevem desítky diplomatů na protest proti ruské agresi opustily sál. "Rada pro lidská práva nesmí být zneužívána jako platforma pro dezinformace," řekla podle DPA německá delegátka Katharina Staschová.
USA se podle agentury Reuters dnešním Blinkenovým projevem oficiálně vrátily do UNHCR, odkud je vyvedl v roce 2018 jejich tehdejší prezident Donald Trump. Ten kritizoval údajně nepoměrně velkou kritiku Izraele v tomto fóru. Vůči té se vymezila i současná americká administrativa, uvedla nicméně, že je podle ní lepší orgán reformovat zevnitř.
UNHRC sídlí v Ženevě a pravidelně hodnotí stav lidských práv ve všech členských státech OSN. Založena byla v roce 2006 jako náhrada za komisi, která byla zdiskreditována kvůli špatné pověsti některých jejích členů. Krátce po svém ustavení však UNHRC začala čelit obdobné kritice, například kvůli členství Venezuely či Saúdské Arábie.
Související
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
Rusko , válka na Ukrajině , Antony Blinken , Liz Trussová (britská politička)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 1 hodinou
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 2 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 2 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 3 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 4 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 6 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 7 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 8 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 9 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 9 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 9 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 10 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 10 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus se nacházel na mezinárodním letišti v jemenském Sana'a ve chvíli, kdy se stalo terčem izraelského leteckého útoku. Upozornil na to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák