Bohatí na koronaviru vydělají. Pro ostatní má ekonom špatnou zprávu

NÁZOR - "V roce, kdy se potápělo Řecko, jsem vydělal svůj první milion (liber)," přiznává Gary Stevenson v komentáři pro server The Guardian. Ekonom a bývalý finančník tvrdí, že bohatí vydělají i na stávající koronavirové krizi.

Jedni kupí dluhy, druzí majetek

Stevensonovi tehdy bylo 24 let a zúčastnil se prezentace jednoho z předních ekonomu společnosti Citibank, který vysvětloval, že vládní dluhy velkých světových ekonomik narostly na nebezpečnou úroveň a nadále rostou, přičemž varoval, že trhy přestanou některým z uvedených států půjčovat, čímž vyvolají drtivou vlnu úsporných opatření v již tak se potácejících ekonomikách.

"Tyto vlády byly stejně jako většina jejich občanů závislé na půjčkách, aby vyžily," pokračuje Stevenson. Položil si otázku, kdo všechny jejich dluhopisy vlastnil a odpověď byla nasnadě.

Milionáři na půdě Citibank hladově hleděli na zelená a červená čísla na šestici obrazovek, nakupovali akcie a půjčovali peníze vládám a bankám, vzpomíná ekonom. Dodává, že právě podobným lidem a lidem, kterým tito milionáři spravovali peníze, uvedené dluhy patřily.

"Jak vlády a pracující kupí dluhy, tito lidé kumulují majetek, akcie, dluhopisy a zlato," píše Stevenson. Upozorňuje, že tyto peníze se nevracejí zpět do systému, aby tlačily mzdy vzhůru, ale místo toho pouze vyhánějí ceny uvedených cenin.

Jelikož vlády neučinily nic pro to, aby zastavily tento kruh rostoucí nerovnosti, problém pokračoval a pouze se zhoršoval, deklaruje bývalý finančník. Sám tehdy vsadil na budoucnost globální ekonomiky a na to, že během tří let nebudou centrální banky po celém světě schopné normalizovat úrokové sazby z mimořádných úrovní, protože ekonomiky bude neustále oslabovat rostoucí nerovnost, která takovou normalizaci neumožní.

Do konce roku 2011 se díky tomu Stevenson stal nejúspěšnějším finančníkem skupiny Citibank a milionářem. V roce 2012 učinil stejnou sázku a o dva roky později mohl odejít do důchodu.

"Od roku 2008 centrální banky a ekonomové každoročně nesprávně předvídají růst úrokových sazeb," konstatuje Stevenson. Podotýká, že neustále nedokážou pochopit, že kupící se dluhy a rostoucí nerovnost je novou normou, ze které se ekonomika nedostane.

Vlastní bydlení minulostí

Vše podle bývalého finančníka naznačuje, že koronavirus tyto nerovnosti dále prohloubí, protože pokud vláda navyšuje zadlužení, aby mohla dotovat mzdy zaměstnanců a živnostníků, kteří nemohou kvůli karanténě pracovat, a firmy si půjčují, aby přežily, platí tím ve skutečnosti účty a rentu těm, kdo dluhy vlastní.

Nyní není možné říct, které vlády se znovu uchýlí k úsporám, aby se pokusily tyto dluhy splatit, ale je jisté, že bohatí vydělají opět ohromné peníze, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že budou nakupovat další akcie, dluhopisy, zlato, pozemky a budovy, stejně jako činili v krizových letech 2008-2011, kdy se objevilo velké množství nově vytisknutých peněz.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Vím to, protože to dělám také," přiznává Stevenson. Uvádí, že letos 18. března začal nakupovat zlato, jehož cena v dolarech za tu dobu stoupla o 14 %, stejně jako americké akcie, které mezitím posílily o 27 %, přičemž index FTSE 100 od uvedeného data posílil o 18 %.

Je rovněž pravděpodobné, že dojde k růstu cen bydlení, domnívá se ekonom. Podotýká, že pokud se bude opakovat rok 2008, po kterém se ceny nemovitostí v Londýně zdvojnásobily, koupit si bydlení za vlastní mzdu bude věcí minulosti.

Není správné, že nejbohatší lidé ve společnosti profitují z aktuální krize, zatímco miliony se propadají do zoufalé chudoby, konstatuje Stevenson. Apeluje na rychlé přijetí spravedlivějšího daňového systému, který by přiměl bohaté - jeho nevyjímaje - podílet se na řešení krize a znemožnil jim z ní profitovat.

Bývalý finančník odkazuje na práci ekonomů Gabriela Zucmana a Emmanuela Saeze věnující se tomuto problému, která doporučuje zavést daň z majetku, která by cílila na ty vůbec nejbohatší a mohla pomoci zmírnit kruh rostoucí nerovnosti spravedlivým způsobem. "V době krize, kdy ti nejbohatší budou profitovat, zatímco tolik ostatních paběrkovat, tato potřeba nebyla nikdy zřetelnější," uzavírá Stevenson.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika dluhy veřejné finance chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy