Bohatí na koronaviru vydělají. Pro ostatní má ekonom špatnou zprávu

NÁZOR - "V roce, kdy se potápělo Řecko, jsem vydělal svůj první milion (liber)," přiznává Gary Stevenson v komentáři pro server The Guardian. Ekonom a bývalý finančník tvrdí, že bohatí vydělají i na stávající koronavirové krizi.

Jedni kupí dluhy, druzí majetek

Stevensonovi tehdy bylo 24 let a zúčastnil se prezentace jednoho z předních ekonomu společnosti Citibank, který vysvětloval, že vládní dluhy velkých světových ekonomik narostly na nebezpečnou úroveň a nadále rostou, přičemž varoval, že trhy přestanou některým z uvedených států půjčovat, čímž vyvolají drtivou vlnu úsporných opatření v již tak se potácejících ekonomikách.

"Tyto vlády byly stejně jako většina jejich občanů závislé na půjčkách, aby vyžily," pokračuje Stevenson. Položil si otázku, kdo všechny jejich dluhopisy vlastnil a odpověď byla nasnadě.

Milionáři na půdě Citibank hladově hleděli na zelená a červená čísla na šestici obrazovek, nakupovali akcie a půjčovali peníze vládám a bankám, vzpomíná ekonom. Dodává, že právě podobným lidem a lidem, kterým tito milionáři spravovali peníze, uvedené dluhy patřily.

"Jak vlády a pracující kupí dluhy, tito lidé kumulují majetek, akcie, dluhopisy a zlato," píše Stevenson. Upozorňuje, že tyto peníze se nevracejí zpět do systému, aby tlačily mzdy vzhůru, ale místo toho pouze vyhánějí ceny uvedených cenin.

Jelikož vlády neučinily nic pro to, aby zastavily tento kruh rostoucí nerovnosti, problém pokračoval a pouze se zhoršoval, deklaruje bývalý finančník. Sám tehdy vsadil na budoucnost globální ekonomiky a na to, že během tří let nebudou centrální banky po celém světě schopné normalizovat úrokové sazby z mimořádných úrovní, protože ekonomiky bude neustále oslabovat rostoucí nerovnost, která takovou normalizaci neumožní.

Do konce roku 2011 se díky tomu Stevenson stal nejúspěšnějším finančníkem skupiny Citibank a milionářem. V roce 2012 učinil stejnou sázku a o dva roky později mohl odejít do důchodu.

"Od roku 2008 centrální banky a ekonomové každoročně nesprávně předvídají růst úrokových sazeb," konstatuje Stevenson. Podotýká, že neustále nedokážou pochopit, že kupící se dluhy a rostoucí nerovnost je novou normou, ze které se ekonomika nedostane.

Vlastní bydlení minulostí

Vše podle bývalého finančníka naznačuje, že koronavirus tyto nerovnosti dále prohloubí, protože pokud vláda navyšuje zadlužení, aby mohla dotovat mzdy zaměstnanců a živnostníků, kteří nemohou kvůli karanténě pracovat, a firmy si půjčují, aby přežily, platí tím ve skutečnosti účty a rentu těm, kdo dluhy vlastní.

Nyní není možné říct, které vlády se znovu uchýlí k úsporám, aby se pokusily tyto dluhy splatit, ale je jisté, že bohatí vydělají opět ohromné peníze, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že budou nakupovat další akcie, dluhopisy, zlato, pozemky a budovy, stejně jako činili v krizových letech 2008-2011, kdy se objevilo velké množství nově vytisknutých peněz.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Vím to, protože to dělám také," přiznává Stevenson. Uvádí, že letos 18. března začal nakupovat zlato, jehož cena v dolarech za tu dobu stoupla o 14 %, stejně jako americké akcie, které mezitím posílily o 27 %, přičemž index FTSE 100 od uvedeného data posílil o 18 %.

Je rovněž pravděpodobné, že dojde k růstu cen bydlení, domnívá se ekonom. Podotýká, že pokud se bude opakovat rok 2008, po kterém se ceny nemovitostí v Londýně zdvojnásobily, koupit si bydlení za vlastní mzdu bude věcí minulosti.

Není správné, že nejbohatší lidé ve společnosti profitují z aktuální krize, zatímco miliony se propadají do zoufalé chudoby, konstatuje Stevenson. Apeluje na rychlé přijetí spravedlivějšího daňového systému, který by přiměl bohaté - jeho nevyjímaje - podílet se na řešení krize a znemožnil jim z ní profitovat.

Bývalý finančník odkazuje na práci ekonomů Gabriela Zucmana a Emmanuela Saeze věnující se tomuto problému, která doporučuje zavést daň z majetku, která by cílila na ty vůbec nejbohatší a mohla pomoci zmírnit kruh rostoucí nerovnosti spravedlivým způsobem. "V době krize, kdy ti nejbohatší budou profitovat, zatímco tolik ostatních paběrkovat, tato potřeba nebyla nikdy zřetelnější," uzavírá Stevenson.

Související

Ekonomika

Dokdy budeme svědky zdražování? Pokles inflace může trvat déle, než se čekalo

Tuzemští ekonomové, oslovení serverem EuroZprávy.cz se shodují na tom, že výsledky letošní říjnové české inflace tak trochu překvapily nejen finanční trhy, ale i samotnou centrální banku. Připomínat je to nutné nejen pro odhad dalšího vývoje inflace, ale i proto, aby nevznikaly zbytečně rychle příznivá očekávání. 

Více souvisejících

Ekonomika dluhy veřejné finance chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 29 minutami

před 37 minutami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 1 hodinou

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 1 hodinou

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 3 hodinami

Lanovka na Sněžku

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

před 3 hodinami

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu.

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

před 3 hodinami

Zásilkovna

Počty balíků se na začátku prosince zvýšily až na dvojnásobek

Počty přepravovaných balíků se na přelomu listopadu a prosince u kurýrních firem zvýšily o 50 až 100 procent. Vrchol sezony očekávají v následujících dvou pondělcích. Internetové obchody v současnosti mají až trojnásobné tržby proti zbytku roku. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.

před 4 hodinami

uprchlíci

Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny celkem 465.000 dočasných víz

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 117 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 465.058 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Blízký východ zaostává v boji proti HIV. Experti odhalují proč

Celosvětový počet nových případů HIV se za posledních deset let výrazně snížil, ale na Blízkém východě a v severní Africe je tomu jinak. Od roku 1996, kdy vrcholila epidemie AIDS, která si dosud vyžádala více než 40 milionů životů, svět urazil dlouhou cestu. Mezi lety 2010 a 2021 se počet nově infikovaných na celém světě snížil o 32 procent. Ve stejném období se ale v tomto regionu zvýšil o 33 procent, napsala BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Plyn a a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily

Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.

před 5 hodinami

Obchody

Psychologické triky obchodníků: Proč nekupovat věci, jejichž cena končí na 99?

Při toulkách mezi nákupními regály v letošní předvánoční sezóně pravděpodobně narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Vánoční sušenky za 4,99 dolaru, televize za 299 dolarů nebo sluchátka za 99,99. Trik s devítkami na cenovkách je tak častý, že se nad ním už nezamýšlíme, a pokud ano, jen litujeme ty, kteří si neuvědomují, že 99,99 je to samé jako 100. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Podzimní počasí bylo letos nevídaně teplé. Jedno z nejteplejších za 248 let

Letošní meteorologický podzim se v pražském Klementinu zařadil mezi osm procent nejteplejších podzimů za 248 let, kdy se počasí na této nejstarší české meteorologické stanici sleduje.

Zdroj: ČTK

Další zprávy