Bosna je už téměř rok bez vlády, strany nedodržely vlastní lhůtu

Jedenáct měsíců po parlamentních volbách Bosna a Hercegovina stále nemá ústřední vládu (radu ministrů). Dnes uplynula lhůta stanovená lídry tří hlavních bosenských stran, která určovala nejzazší datum jmenování premiéra Zorana Tegeltiji předsedou vlády. Tříčlenné prezidium státu se však kvůli sporu ohledně přistoupení země k NATO nebylo schopno na nominaci dohodnout, uvedla dnes agentura APA.

Sarajevský deník Oslobodjenje uvedl, že jednání mezi třemi hlavními etnickými stranami zastupujícími Bosňáky, Srby a Chorvaty bude pokračovat v příštích dnech.

Bosenskosrbský předák a zároveň srbský člen kolektivní hlavy státu Milorad Dodik koncem srpna uvedl, že prezidium musí Srba Tegeltiju do čela rady ministrů jmenovat do 5. září. V opačném případě zablokují srbští pracovníci státní správy fungování bosenského soudnictví, tajných služeb, armády a přestanou do státního rozpočtu odvádět daně. Dnes však Dodik nebyl podle médií k zastižení.

Bosňácký zástupce v prezidiu Šefik Džaferović a chorvatský zástupce Željko Komšić prohlásili, že s nominací Tegeltiji vysloví souhlas teprve poté, co se Dodik zaváže ke schválení takzvaného ročního národního plánu, který je součástí integrace země do NATO.

Členství v paktu Dodik, stejně jako většina bosenskosrbské politické reprezentace, dlouhodobě odmítá a v rámci Republiky srbské, jedné ze dvou entit státu Bosna a Hercegovina, naopak udržuje těsné vztahy s Ruskem. Pro bosenské Chorvaty a Bosňáky je naopak vstup do Severoatlantické aliance prioritou. Až do letoška bylo schválení plánu považováno za formalitu, letos se z něj ale stalo velké politické téma.

Šéfové tří hlavních etnických stran v Bosně a Hercegovině včetně Dodika podepsali 5. srpna po mnohaměsíčním patu předběžnou dohodu o vzniku nové centrální vlády s tím, že kabinet vznikne do jednoho měsíce. Ujednání obsahovalo jen vágní formulaci o tom, že země prohloubí vztahy s NATO a že vláda v této záležitosti nebude činit žádné konečné rozhodnutí.

Rada ministrů je ústřední vládou v jinak silně decentralizovaném státoprávním uspořádání Bosny a Hercegoviny. Její vytvoření i běžné fungování pravidelně blokují spory mezi třemi hlavními národy této balkánské země.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy