Bosna neví, kam s migranty z vyhořelého tábora. Nocovali ve stanech a kontejneru

Více než 1000 uprchlíků z Asie, Blízkého východu a severní Afriky strávilo po středečním požáru v táboře u bosenského města Bihać chladnou noc ve stanech či provizorním přístřešku. Jak dnes oznámila agentura Reuters, bosenští politici se nemohou dohodnout, kde běžence nyní ubytovat.

Oheň ve středu zničil tábor Lipa u Bihače. Policie a OSN nevylučují, že požár založili sami uprchlíci, a to na protest proti naplánované uzávěře tohoto zařízení.

Noc na dnešek strávily desítky lidí v poničeném kontejneru, další si postavili lehké stany na zemi. Z tábora zůstaly jenom kovové konstrukce a na místě se stále zvedá kouř. Mnoho uprchlíků odešlo pěšky směrem k Bihači v blízkosti chorvatské hranice, a vyhýbat se museli i minovým polím, označeným ještě z doby bosenské války.

A fire destroyed an emergency camp in Bosnia yesterday, forcing thousands to sleep in freezing conditions: https://t.co/8xHfbyDFSX pic.twitter.com/n2XQNz0BZ5

— IOM - UN Migration (@UNmigration) December 24, 2020

V Bosně čeká na možnost dostat se do Evropské unie až 10.000 uprchlíků, upozornil Reuters.

"Celou noc jsem nespal, jen jsem ji proseděl," sdělil pákistánský uprchlík Bilál. Nyní čeká, jakou alternativu ubytování bosenská vláda nabídne.

Tábor Lipa byl otevřen loni na jaře jako provizorní stanoviště pro letní období. Ve středu měl být zavřen, ale úřady neoznámily, kam budou uprchlíci přemístěni. Vláda chtěla, aby se pro ně dočasně otevřel tábor Bira v Bihači. Toto zařízení bylo zavřeno v říjnu a místní úřady s obnovením jeho provozu nesouhlasí. Chtějí, aby se o uprchlíky podělily i jiné bosenské oblasti.

"Otevřete prosím tábor Bira, ať tam všichni mohou jít, je to tam velmi dobré. Tady je zima, nemůžeme tady zůstat, nemáme jídlo," řekl Pákistánec Jasín.

Evropská unie poskytla Bosně 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč) k řešení uprchlické krize a slíbila dalších 25 milionů. Opakovaně Bosnu žádala, aby za nevyhovující zařízení Lipa našla náhradu.

Související

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory srbsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy