Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která vyvrcholila formálním vystoupením z bloku na konci loňského ledna. Výsledek referenda z června 2016 je dodnes zdrojem následných otřesů v Severním Irsku, Skotsku nebo na jihovýchodě Anglie.

Nový průzkum pak naznačuje, že nálady v britské společnosti se přes veškeré zvraty a kontroverze příliš nezměnily.

Při dotazování provedeném analytickou společností Redfield & Wilton Strategies uvedlo 45 procent dotázaných, že rozhodnutí opustit EU bylo správné, 44 procent vyjádřilo opačný názor. Autoři průzkumu se zároveň ptali těch, kdo byli v roce 2016 dostatečně staří na účast v referendu, zda by svůj tehdejší postoj měnili. Jen 11 procent respondentů odpovědělo kladně, zatímco 82 procent řeklo ne.

"Otázka přínosu brexitu Británii stále výrazně rozděluje," řekl agentuře AP patrně nejuznávanější britský odborník na průzkumy veřejného mínění profesor John Curtice. I on pozoruje, že oproti roku 2016 změnilo názor relativně málo voličů.

Před pěti lety brexit podpořilo 52 procent účastníků plebiscitu, 48 procent hlasovalo pro setrvání Británie v EU. Následovala okamžitá rezignace premiéra Davida Camerona, který v kampani vedl tábor Remain ("zůstat"), a složitá jednání o tom, jak by měl brexit vypadat a jak jej v praxi uskutečnit. Cameronově nástupkyni Therese Mayové se za tři roky v Downing Street po vzniku patové situace v parlamentu nepodařilo Británii z unie vyvést, formální odchod zpečetil až na přelomu let 2019 a 2020 současný premiér Boris Johnson.

Jeho vláda v následném přechodném období uzavřela se sedmadvacítkou i dohodu o nastavení nového partnerství, ani to ovšem neznamenalo konec tahanic na ose Londýn-Brusel. Napětí aktuálně vytváří především neochota britské strany uvést do praxe tzv. irský protokol obsažený v "rozvodové" dohodě, který zapeklitou otázku volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou řeší vytvořením regulatorní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Vláda premiéra Johnsona, který byl před referendem hlavní tváří tábora Leave ("odejít"), trvá na tom, že brexit přináší významné ekonomické příležitosti. Šéf kabinetu ke dnešnímu výročí uvedl, že Británie naplní "skutečný potenciál naší znovunabyté suverenity". Komentátor webu Politico Alex Wickham jízlivě poznamenal, že není jasné kdy.

Spojené království už nicméně má na kontě jednu plnohodnotnou pobrexitovou obchodní dohodu poté, co minulý týden uzavřelo partnerství s Austrálií. Také se nedávno přihlásilo do Transpacifického partnerství, tedy obchodního bloku, který sdružuje 11 zemí včetně Austrálie. Na druhé straně od dovršení brexitu utrpěl obchod Británie s jejím nejvýznamnějším partnerem, tedy EU, byť podle AP není jasné, jak velkou roli hrálo zavedení nových vzájemných vztahů ve srovnání s koronavirovou krizí.

Brexit kromě toho opět oživil téma skotské nezávislosti, kterou voliči v nejsevernější části Spojeného království odmítli v referendu v roce 2014. Skotsko ovšem o dva roky později poměrně jasně podpořilo setrvání Británie v EU a průzkumy od té doby ukazují nárůst podpory pro osamostatnění. "Jsem pevně přesvědčena, že naše nejlepší budoucnost je spjatá s opětovným vstupem do EU, jíž jsme byli součástí 47 let, ovšem tentokrát z pozice samostatné země," napsala skotská premiérka Nicola Sturgeonová při příležitosti výročí brexitového referenda.

Deník The New York Times si zase všímá dopadů brexitu na lidi žijící u jihoanglického města Ashford, kde vyrostla obří "zastávka" pro kamiony směřující do Francie nebo z opačné strany Lamanšského průlivu. Vesničané z okolí si prý stěžují na hluk, znečištění a zejména na silné umělé osvětlení.

"Pro lidi, co žijí poblíž, je to s tou totálně nasvícenou oblohou naprostá katastrofa. Upřímně, je to jako (londýnské) letiště Heathrow," řekl předseda obecní rady pro Mersham Geoffrey Fletcher. Podle NYT ale ani tato nepříjemnost nemění pohled místních na odchod z EU, který před pěti lety v daném obvodu podpořilo skoro 60 procent hlasujících.

Související

Brexit

Brexit naruby. Většina Britů chce referendum o vstupu do EU

Dva roky po vystoupení Spojeného království z Evropské unie se téměř dvě třetiny Britů v anketě vyslovily pro uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku 27 zemí. Informoval o tom server Independent s odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Savanta ComRes, z nějž vyplynulo, že proti plebiscitu je nyní jen čtvrtina voličů.

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 45 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy