Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která vyvrcholila formálním vystoupením z bloku na konci loňského ledna. Výsledek referenda z června 2016 je dodnes zdrojem následných otřesů v Severním Irsku, Skotsku nebo na jihovýchodě Anglie.
Nový průzkum pak naznačuje, že nálady v britské společnosti se přes veškeré zvraty a kontroverze příliš nezměnily.
Při dotazování provedeném analytickou společností Redfield & Wilton Strategies uvedlo 45 procent dotázaných, že rozhodnutí opustit EU bylo správné, 44 procent vyjádřilo opačný názor. Autoři průzkumu se zároveň ptali těch, kdo byli v roce 2016 dostatečně staří na účast v referendu, zda by svůj tehdejší postoj měnili. Jen 11 procent respondentů odpovědělo kladně, zatímco 82 procent řeklo ne.
"Otázka přínosu brexitu Británii stále výrazně rozděluje," řekl agentuře AP patrně nejuznávanější britský odborník na průzkumy veřejného mínění profesor John Curtice. I on pozoruje, že oproti roku 2016 změnilo názor relativně málo voličů.
Před pěti lety brexit podpořilo 52 procent účastníků plebiscitu, 48 procent hlasovalo pro setrvání Británie v EU. Následovala okamžitá rezignace premiéra Davida Camerona, který v kampani vedl tábor Remain ("zůstat"), a složitá jednání o tom, jak by měl brexit vypadat a jak jej v praxi uskutečnit. Cameronově nástupkyni Therese Mayové se za tři roky v Downing Street po vzniku patové situace v parlamentu nepodařilo Británii z unie vyvést, formální odchod zpečetil až na přelomu let 2019 a 2020 současný premiér Boris Johnson.
Jeho vláda v následném přechodném období uzavřela se sedmadvacítkou i dohodu o nastavení nového partnerství, ani to ovšem neznamenalo konec tahanic na ose Londýn-Brusel. Napětí aktuálně vytváří především neochota britské strany uvést do praxe tzv. irský protokol obsažený v "rozvodové" dohodě, který zapeklitou otázku volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou řeší vytvořením regulatorní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.
Vláda premiéra Johnsona, který byl před referendem hlavní tváří tábora Leave ("odejít"), trvá na tom, že brexit přináší významné ekonomické příležitosti. Šéf kabinetu ke dnešnímu výročí uvedl, že Británie naplní "skutečný potenciál naší znovunabyté suverenity". Komentátor webu Politico Alex Wickham jízlivě poznamenal, že není jasné kdy.
Spojené království už nicméně má na kontě jednu plnohodnotnou pobrexitovou obchodní dohodu poté, co minulý týden uzavřelo partnerství s Austrálií. Také se nedávno přihlásilo do Transpacifického partnerství, tedy obchodního bloku, který sdružuje 11 zemí včetně Austrálie. Na druhé straně od dovršení brexitu utrpěl obchod Británie s jejím nejvýznamnějším partnerem, tedy EU, byť podle AP není jasné, jak velkou roli hrálo zavedení nových vzájemných vztahů ve srovnání s koronavirovou krizí.
Brexit kromě toho opět oživil téma skotské nezávislosti, kterou voliči v nejsevernější části Spojeného království odmítli v referendu v roce 2014. Skotsko ovšem o dva roky později poměrně jasně podpořilo setrvání Británie v EU a průzkumy od té doby ukazují nárůst podpory pro osamostatnění. "Jsem pevně přesvědčena, že naše nejlepší budoucnost je spjatá s opětovným vstupem do EU, jíž jsme byli součástí 47 let, ovšem tentokrát z pozice samostatné země," napsala skotská premiérka Nicola Sturgeonová při příležitosti výročí brexitového referenda.
Deník The New York Times si zase všímá dopadů brexitu na lidi žijící u jihoanglického města Ashford, kde vyrostla obří "zastávka" pro kamiony směřující do Francie nebo z opačné strany Lamanšského průlivu. Vesničané z okolí si prý stěžují na hluk, znečištění a zejména na silné umělé osvětlení.
"Pro lidi, co žijí poblíž, je to s tou totálně nasvícenou oblohou naprostá katastrofa. Upřímně, je to jako (londýnské) letiště Heathrow," řekl předseda obecní rady pro Mersham Geoffrey Fletcher. Podle NYT ale ani tato nepříjemnost nemění pohled místních na odchod z EU, který před pěti lety v daném obvodu podpořilo skoro 60 procent hlasujících.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Brexit , Velká Británie , Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
před 1 hodinou
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
před 2 hodinami
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
před 2 hodinami
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
před 3 hodinami
Extrémní počasí zasáhne Evropu. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování
před 4 hodinami
Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly
před 5 hodinami
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
před 5 hodinami
Peskov zareagoval na Trumpovy výhrůžky, pokud Moskva neukončí válku na Ukrajině
před 6 hodinami
Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?
před 7 hodinami
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
před 7 hodinami
Pane Trumpe, jděte do p*****. Dánský politik kvůli Grónsku poslal do Bílého domu drsný vzkaz
před 7 hodinami
Sněmovní šetření střelby na FF UK je u konce. ANO se závěry komise nesouhlasí
před 8 hodinami
Fico i Pellegrini mluví o hrozbě převratu na Slovensku. Šimečkou vedená opozice se brání
před 8 hodinami
Další policejní zásah ve škole. Strážci zákona vyjížděli do Černošic
před 8 hodinami
Trump chce zvrátit Obamovo rozhodnutí. Naráží ale i u republikánů
před 9 hodinami
USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?
před 10 hodinami
Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?
před 10 hodinami
Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU
před 11 hodinami
Válka na Ukrajině v číslech: Pravda o padlých Severokorejcích. Pchjongjang má plán
před 11 hodinami
Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?
Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.
Zdroj: Libor Novák