Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která vyvrcholila formálním vystoupením z bloku na konci loňského ledna. Výsledek referenda z června 2016 je dodnes zdrojem následných otřesů v Severním Irsku, Skotsku nebo na jihovýchodě Anglie.

Nový průzkum pak naznačuje, že nálady v britské společnosti se přes veškeré zvraty a kontroverze příliš nezměnily.

Při dotazování provedeném analytickou společností Redfield & Wilton Strategies uvedlo 45 procent dotázaných, že rozhodnutí opustit EU bylo správné, 44 procent vyjádřilo opačný názor. Autoři průzkumu se zároveň ptali těch, kdo byli v roce 2016 dostatečně staří na účast v referendu, zda by svůj tehdejší postoj měnili. Jen 11 procent respondentů odpovědělo kladně, zatímco 82 procent řeklo ne.

"Otázka přínosu brexitu Británii stále výrazně rozděluje," řekl agentuře AP patrně nejuznávanější britský odborník na průzkumy veřejného mínění profesor John Curtice. I on pozoruje, že oproti roku 2016 změnilo názor relativně málo voličů.

Před pěti lety brexit podpořilo 52 procent účastníků plebiscitu, 48 procent hlasovalo pro setrvání Británie v EU. Následovala okamžitá rezignace premiéra Davida Camerona, který v kampani vedl tábor Remain ("zůstat"), a složitá jednání o tom, jak by měl brexit vypadat a jak jej v praxi uskutečnit. Cameronově nástupkyni Therese Mayové se za tři roky v Downing Street po vzniku patové situace v parlamentu nepodařilo Británii z unie vyvést, formální odchod zpečetil až na přelomu let 2019 a 2020 současný premiér Boris Johnson.

Jeho vláda v následném přechodném období uzavřela se sedmadvacítkou i dohodu o nastavení nového partnerství, ani to ovšem neznamenalo konec tahanic na ose Londýn-Brusel. Napětí aktuálně vytváří především neochota britské strany uvést do praxe tzv. irský protokol obsažený v "rozvodové" dohodě, který zapeklitou otázku volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou řeší vytvořením regulatorní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Vláda premiéra Johnsona, který byl před referendem hlavní tváří tábora Leave ("odejít"), trvá na tom, že brexit přináší významné ekonomické příležitosti. Šéf kabinetu ke dnešnímu výročí uvedl, že Británie naplní "skutečný potenciál naší znovunabyté suverenity". Komentátor webu Politico Alex Wickham jízlivě poznamenal, že není jasné kdy.

Spojené království už nicméně má na kontě jednu plnohodnotnou pobrexitovou obchodní dohodu poté, co minulý týden uzavřelo partnerství s Austrálií. Také se nedávno přihlásilo do Transpacifického partnerství, tedy obchodního bloku, který sdružuje 11 zemí včetně Austrálie. Na druhé straně od dovršení brexitu utrpěl obchod Británie s jejím nejvýznamnějším partnerem, tedy EU, byť podle AP není jasné, jak velkou roli hrálo zavedení nových vzájemných vztahů ve srovnání s koronavirovou krizí.

Brexit kromě toho opět oživil téma skotské nezávislosti, kterou voliči v nejsevernější části Spojeného království odmítli v referendu v roce 2014. Skotsko ovšem o dva roky později poměrně jasně podpořilo setrvání Británie v EU a průzkumy od té doby ukazují nárůst podpory pro osamostatnění. "Jsem pevně přesvědčena, že naše nejlepší budoucnost je spjatá s opětovným vstupem do EU, jíž jsme byli součástí 47 let, ovšem tentokrát z pozice samostatné země," napsala skotská premiérka Nicola Sturgeonová při příležitosti výročí brexitového referenda.

Deník The New York Times si zase všímá dopadů brexitu na lidi žijící u jihoanglického města Ashford, kde vyrostla obří "zastávka" pro kamiony směřující do Francie nebo z opačné strany Lamanšského průlivu. Vesničané z okolí si prý stěžují na hluk, znečištění a zejména na silné umělé osvětlení.

"Pro lidi, co žijí poblíž, je to s tou totálně nasvícenou oblohou naprostá katastrofa. Upřímně, je to jako (londýnské) letiště Heathrow," řekl předseda obecní rady pro Mersham Geoffrey Fletcher. Podle NYT ale ani tato nepříjemnost nemění pohled místních na odchod z EU, který před pěti lety v daném obvodu podpořilo skoro 60 procent hlasujících.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy